Csökkent az importunk, nőtt az exportunk tojásból
Az Agrárgazdasági Kutató Intézet (AKI) folyamatosan nyomon követi, és a rendszeres kiadványaiban közreadja a világ mezőgazdasági és élelmiszeripari termék piacainak tendenciáit. A KSH és az AKI Piaci és Árinformációs Rendszer (PÁIR) adataiból még a rövid távú kiskereskedelmi üzleti döntések előtt is érdemes pontosan tájékozódni.
A legutóbbi piaci jelentésből kiderül, hogy a megszűnt a fekete-tengeri térség féléves hegemóniája a malmi búza világpiacán, és február elején a franciaországi termény vált a legversenyképesebbé. Az EU meghatározó búzatermelő tagországaiban és a közép-európai térségben február elején jó volt az ősszel vetett búzaállományok állapota. Az előzetes adatok szerint az Európai Unióban a kukorica betakarítható területe négy százalékkal 8,7 millió hektárra nőhet 2019-ben. A folyó 2018/2019. gazdasági év lehet az első, amikor a szójabab feldolgozásának növekedése világszinten megtorpan annak ellenére, hogy az alapanyag kínálata nő. Az Európai Unióban a repcemag feldolgozása hatéves mélypontra (12,3 millió tonna) süllyedt 2018. július–december között, amiben a 2018. évi alacsony szintű uniós termelés mellett szerepet játszott a főbb európai folyók – csapadékhiányból adódó alacsony vízszintje miatti – korlátozott hajózhatósága. A napraforgómag ára Törökország napraforgóolaj-importjának és a termény iránti keresletének élénkülése nyomán nőtt Nyugat-Európában és a fekete-tengeri térségben 2019. január–február folyamán.
***
Az Európai Bizottság adatai szerint az Unió tojástermékimportja 19 százalékkal csaknem 27 ezer tonnára, tojástermékexportja pedig öt százalékkal 219 ezer tonnára nőtt 2018-ban az előző évihez képest. A KSH adatai alapján Magyarország 2018-ban 17,6 százalékkal kevesebb héjas tojást (21,2 ezer tonna) vásárolt a nemzetközi piacról, ugyanakkor 14,5 százalékkal többet (9,9 ezer tonna) exportált. Az Európai Bizottság adatai alapján az Unióban az étkezési tojás csomagolóhelyi ára 129 euró/100 kilogramm volt 2019 januárjában, ami 24,6 százalékkal maradt el a 2018. januári átlagártól. Magyarországon az étkezési tojás (M+L) csomagolóhelyi ára 28,1 százalékkal 25,5 forint/darabra csökkent ugyanebben az összehasonlításban.
***
Az Európai Unióban a fiatal bika „R3” kereskedelmi osztály vágóhídi belépési ára 3,74 euró/kilogramm hasított hideg súly volt 2019 januárjában, 5 százalékkal csökkent az egy évvel korábbihoz viszonyítva. A KSH adatai szerint 2018. december 1-jén 884,8 ezer szarvasmarhát számláltak az országban. Az állomány egy év alatt 1,7 százalékkal bővült. Magyarországon a fiatal bika termelői ára 770 forint/kilogramm hasított meleg súly volt 2019 januárjában, több mint 1 százalékkal növekedett az előző év azonos hónapjának átlagárához viszonyítva. A vágótehén ára 1 százalékkal csökkent, míg a vágóüszőé 4 százalékkal emelkedett a vizsgált időszakban. //
Kapcsolódó cikkeink
Komoly áremelkedéssel várja a húsvétot a tojás és a torma
Az AKI PÁIR adatai szerint Magyarországon a ketreces tartásból származó…
Tovább olvasom >Egyre nagyobb a különbség: drámaian romlik a nyugdíjak vásárlóértéke
2025-ben újabb jelentős visszaesést szenvedett el a nyugdíjak vásárlóereje a…
Tovább olvasom >KSH: februárban 8,7 százalékkal esett vissza az ipari termelés
2025 februárjában az ipari termelés volumene 8,7, munkanaphatástól megtisztítva 8,0…
Tovább olvasom >További cikkeink
Húsvéti hosszú hétvége: így alakul az üzletek nyitvatartása 2025-ben
A húsvéti ünnepek idején alaposan átalakul a hazai üzletláncok nyitvatartása:…
Tovább olvasom >A várakozásokon felül alakult az euróövezet ipari termelése februárban
Februárban a várakozásokon felüli mértékben növekedett az euróövezet ipari termelése…
Tovább olvasom >Zsigó Róbert: átlagosan majdnem húsz százalékos az árrésstop hatása
Az árrésstop bevezetésének hatására négy hét alatt átlagosan 18,6 százalékkal…
Tovább olvasom >