Csökkent a GDP-hez mért államháztartási hiány és államadósság tavaly az EU-ban
Az euróövezetben az államháztartás GDP-arányos hiánya 2021-ben átlagosan 5,1 százalékra csökkent a 2020. évi 7,1 százalékról, az EU-ban pedig 4,7 százalékra mérséklődött a deficit az egy évvel korábbi 6,8 százalékról – közölte az EU statisztikai hivatala, az Eurostat előzetes adatként.

Éves alapon csökkent az EU és az eurózóna adóssága
Csak két országban volt tavaly államháztartási többlet: Dániában 2,3 százalékos, és Luxemburgban 0,9 százalékos.
A legmagasabb államháztartási hiány Máltán alakult ki 8 százalékkal, illetve Görögországban 7,4 százalékkal, Lettországban 7,3 százalékkal, Olaszországban 7,2 százalékkal, Romániában 7,1 százalékkal, Spanyolországban 6,9 százalékkal, Magyarországon 6,8 százalékkal, Franciaországban 6,5 százalékkal és Szlovákiában 6,2 százalékkal.
Ugyancsak nem végleges számítások szerint a GDP-arányos államadósság az eurózónában a 2020 végi 97,2 százalékról 95,6 százalékra csökkent 2021 végére. Az EU egészében a mutató 90 százalékról 88,1 százalékra esett vissza. Ez azt jelenti, hogy az euróövezet egésze nem teljesítik a maastrichti adósságkritériumot, ami a normál körülmények között nem haladhatja meg a 60 százalékot.
A múlt év végén Észtországban (18,1 százalék), Luxemburgban (24,4 százalék) és Bulgáriában (25,1 százalék) regisztrálták a legalacsonyabb GDP-arányos államadósságot.
A legmagasabb arányt Görögországban (193,3 százalék), Olaszországban (150,8 százalék), Portugáliában (127,4 százalék), Spanyolországban (118,4 százalék), Franciaországban (112,9 százalék), Belgiumban (108,2 százalék) és Cipruson (103,6 százalék) jegyezték fel.
Az Eurostat kimutatásában az szerepel, hogy Magyarország GDP-arányos államadóssága 76,8 százalékra csökkent 2021 végén az egy évvel korábbi 79,6 százalékról. (MTI)
Kapcsolódó cikkeink
A várakozásokon felül alakult az euróövezet ipari termelése februárban
Februárban a várakozásokon felüli mértékben növekedett az euróövezet ipari termelése…
Tovább olvasom >Az EU 140 millió eurót fektet generatív mesterséges intelligencia bevezetésére az agrár-élelmiszeriparban is
Az Európai Bizottság négy új pályázati felhívást tett közzé a…
Tovább olvasom >EU irányelv: jövőre megtudhatjuk, mennyit keresnek a kollégáink
A bérek átláthatóságára kidolgozott európai uniós irányelv célkitűzéseit 2026. június…
Tovább olvasom >További cikkeink
Kiderült, melyik a reklámpiac legerősebb hónapja
Továbbra is a november a legerősebb hónap a reklámpiacon –…
Tovább olvasom >A GKI 2-2,5%-os gazdasági növekedést vár 2025-ben
A GKI Gazdaságkutató Zrt. 2025-re 2-2,5%-os GDP-növekedést prognosztizál, amely a külpiaci…
Tovább olvasom >Sára Botond: a húsvéti ünnepkörhöz tartozó termékek minőségének laboratóriumi vizsgálata és a kereskedelmi egységek, vásárok ellenőrzése zajlik
Húsvét közeledtével a kormányhivatal kiemelt ellenőrzéseket folytat a kereskedelmi egységeknél…
Tovább olvasom >