Csökkenő szobaárak mellett javul a hazai szállodák kihasználtsága
Javult júniusban a magyarországi szállodák kihasználtsága országos szinten, miközben a bruttó átlag szobaárak csökkentek – közölte a Magyar Szállodák- és Éttermek Szövetsége (MSZÉSZ) az MTI-vel.
A turisztikai piackutatással foglalkozó STR Global társaság legfrissebb felmérése alapján készített elemzés szerint a szobaárak csökkenésében szerepe volt annak, hogy ebben a hónapban az euró forinthoz mért átlag árfolyama 270,20 forint volt a 2010. júniusi 281,16 forinttal szemben, s egy év alatt a forint 3,9 százalékkal erősödött. Ez negatívan hatott a júniusi szállodaárakra, bevételekre.
A közlemény szerint az idei év első félévében a múlt évhez képest javuló szállodai eredményekben a nemzetközi kereslet élénkülése mellett meghatározó szerepe volt a magyar EU elnökség rendezvényeinek, amelyek elsősorban Budapesten éreztették pozitív hatásukat.
Az MSZÉSZ felmérése szerint az EU rendezvények mintegy 38.000 szobaéjszakát eredményeztek, amiből 36.400 a fővárosi – döntően 5 és 4 csillagos – szállodáiban valósult meg. A szövetség becslése szerint ezek eredményeként országos szinten a szállodákban összesen csaknem 1,7 milliárd forint forgalom keletkezett.
A beutazó turizmusban a legfontosabb 10 piac közül 9-ről nőtt a forgalom. A növekedés két számjegyű volt a cseh, a lengyel, az orosz és a brit piac esetében. Németországról – a legnagyobb piacról – a beutazás stagnált, a tavalyi szinten maradt – állapítja meg a felmérés.
Az elemzés szerint Magyarország szállodaipara a közép-kelet-európai régióban vizsgált öt állam – Ausztria, Csehország, Lengyelország, Magyarország, Szlovákia – között az egy kiadható szobára jutó bevétel (revpar) nagysága alapján és a nettó átlag szobaár alapján az ötödik, a szobafoglaltság szempontjából pedig a harmadik helyen végzett.
Ezen országok közül Ausztria szállodái teljesítettek a legjobban, szobafoglaltságban a második helyen csehországi, átlag szobaárban a szlovákiai, revpar szempontjából pedig ugyancsak a csehországi szállodák szerepeltek.
Az év első félévében az STR riportban szereplő 41 európai város között szobafoglaltságban az első három helyen London, Párizs és Edinburgh szerepelt. Nettó átlag szobaárban a sorrend Velence, Genf, Párizs. Ugyanez nettó revpar szempontjából: Párizs, Velence, Genf.
A 41 európai város között Budapest szállodáinak teljesítménye szobafoglaltságban a 32., nettó átlag szobaárban a 39., nettó revparban ugyancsak a 39. helyre volt elég.
Kapcsolódó cikkeink
További cikkeink
A csodálatos mandarin – A nap videója
Yoshihiro Okada „műveit” már ismerik olvasóink: néhány vágást ejt mandarinok héján,…
Tovább olvasom >Mit meg nem tesznek a frissességért! – A nap képe
A skandináv országokban kultusza van a friss élelmiszereknek – íme…
Tovább olvasom >