Csökkenő cégszám, lassuló megszűnések – merre tart a magyar vállalkozói szektor?
A társas vállalkozások száma idén már több mint kétezerrel csökkent. Bár a GKI üzleti bizalmi index javulást mutatott, a vállalkozások száma ezt egyelőre nem tükrözi. A cégmegszűnések száma nem nőtt, a februári cégeljárások adatai azt mutatják, hogy a vállalkozások számának csökkenése lassulhat.
Az év elején az új cégbejegyzések száma ingadozott: januárban több cég alakult, mint egy évvel korábban, februárban viszont visszaesés történt. Az OPTEN adatai szerint februárban több mint 1 200-zal kevesebb vállalkozás volt a nyilvántartásban, mint egy hónappal korábban, így az év eleje óta a vállalkozói állomány már több mint kétezerrel zsugorodott.
A gazdasági környezet változékonysága továbbra is óvatosságra késztetheti a vállalkozásokat. Bár a kiskereskedelmi forgalom növekedett 2025 januárjában (4,7%-kal az előző év azonos időszakához képest), az ipari termelés továbbra is gyenge maradt, éves szinten 3,9%-os csökkenéssel. Miközben a lakossági fogyasztás stabilizálódni látszik, az ipari szektor még nem mutat egyértelmű fellendülést.
OPTEN: Egyre kevesebb új cég alakul, de lassul a megszűnések üteme
Február végére az OPTEN adatai szerint több mint 1 200 vállalkozás tűnt el a piacról, így az év eleje óta a cégállomány már több mint kétezerrel csökkent. A cégalapítások száma változóan alakult, januárban közel 2 000 új cég jött létre, ami 500-zal több, mint egy évvel korábban, februárban azonban már 700-zal kevesebb új vállalkozás alakult, mint 2024 februárjában.
A megszűnések száma stagnálni látszik, februárban kb. 3 200 cég fejezte be működését. Az év első két hónapjában ez 600-zal kevesebb megszűnést jelentett, mint egy évvel korábban, de az új cégalapítások száma továbbra sem ellensúlyozza a piacról eltűnő vállalkozásokat.
A vállalkozások számának csökkenése mögött több tényező is állhat. A magas kamatkörnyezet korlátozza az új beruházásokat, a fogyasztási szokások átalakulása pedig kihívások elé állítja a piacra lépő vállalkozásokat. Az adózási és jogszabályi változások szintén befolyásolhatják a vállalkozói döntéseket.
Biztató jelek a cégeljárások terén
A februári cégeljárások számai kedvezőbb képet festenek, mint tavaly ilyenkor: kevesebb felszámolás, kényszertörlés és végelszámolás történt. Januárban kiugróan magas eljárásszámot láttunk, közel ötezret, ami februárban már nem érte el a 3,5 ezret, ami lassuló tisztulási folyamatot jelezhet.
„Ha ez a tendencia folytatódik, a vállalkozások számának csökkenése mérséklődhet”
– mondta Alföldi Csaba, az OPTEN céginformációs szakértője.
Összességében a vállalkozói szektor átalakulása folytatódik: a megszűnések száma nem nő, de az új cégbejegyzések sem tudják pótolni a piacról eltűnő vállalkozásokat. A következő hónapokban meghatározó lesz, hogy a gazdasági stabilizáció és a vállalkozói bizalom erősödése valóban kedvezőbb feltételeket teremt-e a cégalapítások számára.
Az Opten – Cégfluktuációs Index (CFI – az adott időszak alatt törölt és alapított cégek számát viszonyítja az időszak elején rendben működőkhöz képest) februári értéke országosan 13,34 % volt. Vármegyei szinten nézve a vizsgált időszak alatt a legmagasabb fluktuációt Budapest, Borsod-Abaúj-Zemplén és Heves vármegye produkálta, míg az Opten–CFI Bács-Kiskun, Fejér és Veszprém vármegyékben érte el a legalacsonyabb értékeket.
Opten – CFI vármegyénként, 2025. február
Kapcsolódó cikkeink
Vállalkozásból kevesebb, különbségből több – így alakult a cégszám vármegyénként 2022 és 2024 között
Miközben a vállalkozások száma országosan csökkent, a háttérben teljesen eltérő…
Tovább olvasom >GKI elemzés: A kereskedelemben 6-szor gyorsabban nőtt a termelékenység 2010 óta, mint a feldolgozóiparban
A nemzetgazdasági ágazatok munkatermelékenységet vizsgáló sorozatunk harmadik részeként a feldolgozóipar…
Tovább olvasom >GVH: az új mesterséges intelligencia stratégiában jó irány a kkv-szektor támogatása
A mesterséges intelligencia (MI) stratégia megújítása több ponton is összhangban…
Tovább olvasom >További cikkeink
Húsvéti hosszú hétvége: így alakul az üzletek nyitvatartása 2025-ben
A húsvéti ünnepek idején alaposan átalakul a hazai üzletláncok nyitvatartása:…
Tovább olvasom >A várakozásokon felül alakult az euróövezet ipari termelése februárban
Februárban a várakozásokon felüli mértékben növekedett az euróövezet ipari termelése…
Tovább olvasom >Zsigó Róbert: átlagosan majdnem húsz százalékos az árrésstop hatása
Az árrésstop bevezetésének hatására négy hét alatt átlagosan 18,6 százalékkal…
Tovább olvasom >