Csökkenés, de javulás
2009 júliusában a külkereskedelmi forgalom volumene az export terén 8, az import esetében 22 százalékkal volt kisebb, mint egy évvel korábban. A KSH gyorsjelentésében olvasható az is, hogy 2009. január–júliusban a kivitel volumene 18, a behozatalé 25 százalékkal csökkent 2008 azonos időszakához képest. A külkereskedelmi mérleg 747 milliárd forintos (2582 millió eurós) aktívumot mutatott, 778 milliárd forinttal (2718 millió euróval) javult az előző év január–júliusi, 31 milliárd forintot (136 millió eurót) kitevő passzívumához képest. A 2009. január-júliusi forgalom forintban mért árszínvonala az export és az import esetében egyaránt 6-6 százalékkal emelkedett az előző év azonos időszakához viszonyítva, a cserearány gyakorlatilag nem változott.
A feldolgozott termékek kivitelének és behozatalának volumene 2009. január–júliusban az átlagnál kisebb mértékben csökkent; 15, illetve 21 százalékkal volt kevesebb, mint 2008 azonos időszakában.
Az élelmiszerek, italok, dohánytermékek exportvolumene az előző év azonos időszakához képest 2009 első hét hónapjában összességében négy százalékkal növekedett, importvolumene hat százalékkal csökkent. A kivitel növekedésének legfőbb tényezője a gabona és gabonakészítmények 27 százalékos volumenbővülése volt, ami 23 százalékos árszintcsökkenés mellett következett be. Az import terén a legnagyobb, mintegy 19 százalékos volumencsökkenést az állati takarmánynál mérték.
Külkereskedelmi mérlegünk aktívuma az unió egészét tekintve több mint 50 százalékkal javult, és 1507 milliárd forintot ért el.
Az ázsiai országok vonatkozásában egyenlegünk hiánya 83 milliárd forintos javulás mellett 1075 milliárd forint volt, míg az EU-n kívüli európai országokkal folytatott külkereskedelmünk aktívuma 179 milliárd forintot ért el, 269 milliárd forinttal haladva meg az előző évi szintet.
Kapcsolódó cikkeink
További cikkeink
Éles árverseny és kihívások a magyar élelmiszeriparban
A magyar élelmiszerpiacon komoly árverseny alakult ki, mivel a forgalom…
Tovább olvasom >A magyar vásárlók stresszmentes karácsonyt szeretnének: online előre vásárolnak és 100 000 forint felett költenek ajándékokra
A magyarok idén több mint 100 000 forintot terveznek karácsonyi…
Tovább olvasom >Visszaesett az élelmiszerár-emelkedés, nem várható jelentős drágulás év végéig
Az elmúlt két évben meredek élelmiszerár-emelkedést tapasztaltak a fogyasztók Magyarországon,…
Tovább olvasom >