Csökken a kenyér áfája Romániában
Romániában szeptemberben az általános 24 százalékról 9 százalékra csökkentik az áfát a kenyér előállítását érintő teljes termékláncon, a költségvetésben keletkező hiányt pedig az alkohol jövedéki adójának emeléséből és egyes luxuscikkekre kivetett jövedéki adókból fedezik – jelentette be hétfőn Victor Ponta miniszterelnök.
Az alkoholnál a jövedéki adót az eddigi 750-ről 1000 euróra emelik hektoliterenként, és jövedéki adót vezetnek be olyan luxuscikkekre, mint a jachtok, arany ékszerek, vadászfegyverek, 3000 köbcentiméternél nagyobb hengerűrtartalmú gépkocsik; mindebből 300 millió lejnyi (20 milliárd forint) többletbevételt remélnek.
Ponta hozzátette, hogy a rendelkezéseket a költségvetés-kiigazítás fogja tartalmazni, amelyet a kormány a keddi ülésén fogad el, és amelyről a nap folyamán a Nemzetközi Valutaalap (IMF), az Európai Bizottság és Világbank Bukarestben tartózkodó tárgyalócsoportjával is megállapodott.
Ponta bejelentette, hogy a kormányának sikerült megállapodnia az IMF-fel az újabb készenlétihitel-szerződés feltételeiről, de ezeket csak szerdán teszik közzé.
A román kormányfő jelezte, hogy nem volt könnyű elfogadtatnia a nemzetközi pénzintézetekkel a kenyér áfájának csökkentését, amelytől Bukarest az – ágazatban 70-80 százalékosra becsült – adócsalás visszaszorítását reméli. Ha a kormánynak nem sikerül bebizonyítania, hogy az adózási hajlandóság növekedése fedezi az áfacsökkentés által okozott bevételkiesést, akkor nem lehet majd kiterjeszteni a módszert más ágazatokra – mutatott rá a miniszterelnök. (Baranyi László, MTI)
Kapcsolódó cikkeink
További cikkeink
GKI Elemzés: EU-s források nélkül csak döcögne a hazai gazdaság
Idén május 1-én ünnepeljük uniós csatlakozásunk 21. évfordulóját. EU-s tagságunknak…
Tovább olvasom >NGM: mindig fellépünk az indokolatlan áremelés ellen, a következő hónapokban tovább csökkenhet az infláció
Áprilisban az infláció mértéke 4,2 százalékra, míg az élelmiszerinflációé 5,4…
Tovább olvasom >A vártnál magasabb lett az április infláció
Áprilisban 4,2 százalékos volt az éves infláció, havi szinten pedig…
Tovább olvasom >