Csőd szélén a sertéstartók
Fekete év elé néz a sertéságazat, ezért az államnak be kell avatkoznia – szögezte le Sákán Antal a Sertéstartók Szövetéségnek elnöke. Állami beavatkozás nélkül akár 1-1,5 millióval is csökkenhet a mostani 3,2 millió sertésállomány, ami azt jelenti, hogy az országban minden második kiló húst importból kell beszerezni, gazdák ezrei mennek tönkre és még kevesebb vásárolója lesz a magyar gabonának.
Az államnak takarmánygabonát kell felvásárolnia és a sertéstartók részletfizetési kedvezménnyel vehessék azt meg, továbbá állami tőkekockázati alapot kell létrehoznia és az kamatmentesen hitelezné meg az uniós beruházási támogatás összegét a beruházást megvalósító gazdák számára. Máskülönben újabb telepek zárnak be és 3 millió alá csökken a sertésállomány – szögezte le Sákán Antal, a Magyar Sertéstartók Szövetségének elnöke az agrárhírek.hu-nak adott értékelésében. Sákán Antal szerint, akik eddig nem kezdték el a sertéságazat környezetvédelmi és technológiai korszerűsítését célzó beruházásokat, azok döntő hányada a jelenlegi kilátástalan helyzetben már nem fogja elkezdeni.
A hazai takarmányárak növekedése és a sertésfelvásárlási árak csökkenése miatt újabb nehéz helyzetbe került a magyar sertéstartók többsége. Már nemcsak arról van szó, hogy az idén bizonyára veszteséges lesz az ágazat, de komolyan megkérdőjeleződik a jelenlegi igen alacsony sertéslétszám megőrzésének lehetősége is a tervezett és jórészt már elkezdett beruházások forráshiánya miatt.
Sákán Antal szerint akár 1-1,5 millió darabbal is csökkenhet az állomány az egyébként igen alacsony jelenlegi (3,2-3,5 millió db) szintről – közli a szabadfold.hu.
Kapcsolódó cikkeink
További cikkeink
Éles árverseny és kihívások a magyar élelmiszeriparban
A magyar élelmiszerpiacon komoly árverseny alakult ki, mivel a forgalom…
Tovább olvasom >A magyar vásárlók stresszmentes karácsonyt szeretnének: online előre vásárolnak és 100 000 forint felett költenek ajándékokra
A magyarok idén több mint 100 000 forintot terveznek karácsonyi…
Tovább olvasom >Visszaesett az élelmiszerár-emelkedés, nem várható jelentős drágulás év végéig
Az elmúlt két évben meredek élelmiszerár-emelkedést tapasztaltak a fogyasztók Magyarországon,…
Tovább olvasom >