Csehországban a tavalyinál kevesebb gabona terem az idén
Csehországban a tavalyinál várhatóan mintegy 7,5 százalékkal kevesebb, 6,345 millió tonna gabonát takarítanak be az idén.
A cseh statisztikai hivatal hétfőn ismertetett előrejelzése a szokatlan hőséggel és szárazsággal indokolta az idei gyengébb gabonatermést.
Az egy hónapja kiadott becslés még 8,2 százalékos gabonatermés-csökkenéssel számolt. Ennek ellenére az idei termés a harmadik legrosszabb lesz az utóbbi évtizedben. A hektárhozam a tavalyival összehasonlítva 6,6 százalékkal 5,07 tonnára csökkent. Az agráripari szakemberek szerint számolni kell a gabonatermés alacsonyabb minőségével is. A gabonafélékkel bevetett terület nagysága az idén egy százalékkal kisebb volt a tavalyinál. Marek Rojícek, a cseh statisztikai hivatal elnöke szerint a gabonafélékben Csehország minden probléma ellenére továbbra is önellátó. Búzából, amely Csehországban a legfontosabb gabonaféle, 8,5 százalékkal, a sörgyártásra is használt árpából pedig 8,6 százalékkal lesz alacsonyabb a termés. Repcéből viszont 12,3 százalékkal több termett, 1,287 millió tonna. A máktermés 25 százalékkal lesz alacsonyabb a tavalyinál, mintegy 15 ezer tonna. A mákkal bevetett terület viszont egy év alatt 18 százalékkal csökkent. Jirí Felcárek, az Agrárkamara elnöke szerint a megtermett gabona minősége rosszabb a tavalyinál. Josef Kibus, a kamara alelnöke szerint elsősorban a sörgyártásra használt árpával van baj, amely az idén jóval több nitrogént tartalmaz a szokásosnál, ami problémákat okozhat.
Piaci szakértők szerint az év vége felé számolni kell a cseh pékipari termékek drágulásával. (MTI)
Kapcsolódó cikkeink
Nagy István: a kormány célja, hogy tovább erősítse a magyar agrárium versenyképességét, és biztos alapokra helyezze a hazai mezőgazdaság jövőjét
🎧 Hallgasd a cikket: Lejátszás Szünet Folytatás Leállítás Nyelv: Auto…
Tovább olvasom >Nagy István: több mint 45 milliárd forint agrárkárenyhítő juttatás érkezik a gazdálkodókhoz
🎧 Hallgasd a cikket: Lejátszás Szünet Folytatás Leállítás Nyelv: Auto…
Tovább olvasom >NAK elnök: az agráriumban a vetés a jövőről szól
🎧 Hallgasd a cikket: Lejátszás Szünet Folytatás Leállítás Nyelv: Auto…
Tovább olvasom >További cikkeink
KSH: februárban 665 millió euró volt a termék-külkereskedelmi többlet, a kivitel volumene 2,3 százalékkal alacsonyabb, a behozatalé 6,7 százalékkal magasabb volt az előző év azonos időszakinál
🎧 Hallgasd a cikket: Lejátszás Szünet Folytatás Leállítás Nyelv: Auto…
Tovább olvasom >Megérkeztek a Nébih tavaszi ellenőrzéseinek első tapasztalatai
🎧 Hallgasd a cikket: Lejátszás Szünet Folytatás Leállítás Nyelv: Auto…
Tovább olvasom >Eurostat: az EU-ban 517 kilogramm hulladék keletkezett személyenként 2024-ben
🎧 Hallgasd a cikket: Lejátszás Szünet Folytatás Leállítás Nyelv: Auto…
Tovább olvasom >

