Cseh agrárminiszter: péntektől szigorúbban ellenőrzik a Szlovákiából Csehországba érkező teherkocsikat
A cseh hatóságok péntektől szigorúbban fogják ellenőrizni a határátkelőkön a Szlovákiából Csehországba érkező 3,5 tonnánál nagyobb teherkocsikat és kamionokat, hogy csökkentsék a száj- és körömfájásjárvány bevonszolását cseh területre – jelentette be Marek Vyborny cseh agrárminiszter csütörtökön este Prágában.
A miniszter a kormány döntését ismertetve elmondta: péntektől minden Szlovákia felől érkező 3,5 tonnánál nagyobb teherautó vagy kamion csak öt kijelölt határátkelőn – Mosty u Jablunkova, Bílá-Bumbálka, Stary Hrozenkov, Breclav-Brodské (a D2-es autópálya Lanzhotnál) és Hodonín – érkezhet Csehországba. Az állatokat, állati eredetű termékeket, illetve az állateledelt szállító teherkocsik csak az első négy határállomáson léphetnek cseh területre. A hodoníni határátkelőt alapvetően csak azok az autók vehetik igénybe, amelyek rakományuk következtében nem esnek a kötelező szigorított fertőtlenítés alá. Az első négy határátkelőn növelik a műszaki fertőtlenítési berendezések kapacitását és a személyzeti állományt. Szerdától a határőrök munkáját a határállomásokon katonák is segítik. Más cseh-szlovák határátkelőkön a 3,5 tonnánál nagyobb teherautók csak rendkívüli esetben léphetnek cseh területre.
A cseh rendőrség közlése szerint eddig a határokon mintegy 60 ezer teherautót és kamiont ellenőriztek és mintegy 5500 autót fertőtlenítettek
Kedden a dél-morvaországi farmokon elkezdték a tej ellenőrzését, mert a tejben jelenik meg a legkorábban a betegség. Az ellenőrzések minden olyan gazdaságra vonatkoznak, ahol száznál több tehenet tartanak. A szlovák határ mellett fekvő Breclav és Hodonín járásokban az ellenőrzések a kisebb állattartókra is vonatkoznak. Marek Vyborny szerint az eddigi ellenőrzések negatív eredményt hoztak. Száj- és körömfájást legutóbb 1975-ben mutattak ki cseh területen.
MTI
Kapcsolódó cikkeink
Víziszárnyas telepek felszámolására igényelhető támogatás
Az Agrárminisztérium kiemelten kezeli a madárinfluenza-járványok kialakulásának megelőzését, ezért támogatási…
Tovább olvasom >Megszűntek a madárinfluenza miatti megfigyelési körzetek
Május eleje óta nem állapított meg újabb madárinfluenza megbetegedést a…
Tovább olvasom >A Hungarian Food Business Program 25. eseményén 24 magyar gyártó mutatkozott be Prágában
Rekordszámú résztvevővel zajlott le a Hungarian Food Business Program jubileumi,…
Tovább olvasom >További cikkeink
„A polc nemcsak hely, hanem stratégia” – a P&G újragondolja a vásárlói élményt Magyarországon
Interjú Joanna Bohdanowicz-cal, a Procter & Gamble Közép-európai szenior igazgatójával…
Tovább olvasom >Brüsszel eljárást indított Magyarország ellen az árréskorlátozások miatt
Két kötelezettségszegési eljárást is indított Magyarország ellen az Európai Bizottság,…
Tovább olvasom >Májusban lassult az éves infláció az euróövezetben és az EU-ban
Az euróövezetben és az Európai Unióban is lassult az éves…
Tovább olvasom >