Csányi az élelmiszeriparba fekteti az OTP részvényeladásból származó milliárdjait

Szerző: trademagazin Dátum: 2013. 07. 24. 12:14

Csányi Sándor a korábbi találgatásoknak véget vetve mai szűk körű sajtótájékoztatóján hivatalosan is bejelentette, hogy hová kerülnek váratlan OTP részvényeladásaiból származó milliárdjai.

A vad spekulációk között számos variáció szerepelt, így Csányi egészségügyi problémái, az új kormányzati devizahitelesmentő-akciókról szóló hírek, vagy a bankokat sújtó intézkedések miatti visszavonulása.

Az OTP korábban hivatalos információkat is közölt az ügyben: „Csányi Sándor és vállalkozásai hazai, elsősorban agrár- és élelmiszeripari beruházások finanszírozására csoportosítja át az értékesített OTP Bank részvényekből származó bevételt.” Így hatalmas pénzeket csatornáznak át a Bonafarm-csoport beruházásaira. Korábbi sajtóértesülések szerint a Mohácson egy hatalmas vágóhidat terveznek, amely a legnagyobb lenne az országban, a csoporthoz tartozó Bóly Zrt.-nél pedig fejlesztik az öntözőhálózatot és az állattenyésztési telepeket.

Egy mai szűk körű sajtótájékoztatón hivatalosan is bejelentést tettek: a részvényeladásokból származó milliárdokat Csányi valóban az agrár- és élelmiszeriparban kívánja befektetni, többek között a korábban kiszivárgott információknak megfelelően egy megasertésvágóhidat létesít. Az OTP-vezér ugyanis 50 milliárdot készül befektetni egy agrárüzletbe. Az ATV úgy tudja, 12,5 milliárdot már beruházott, 10 milliárd folyamatban van és a sajtóban megjelent 11 milliárdos vágóhídi beruházásból – mivel az társas vállalkozás – 3-4 milliárd esik rá.

Az agrárium egyes szegmensei rendkívül jövedelmezőek, az uniós támogatások ömlenek a szektorba. az állattenyésztés és a hazai húsfeldolgozó ipar azonban nem ebbe a kategóriába tartozik. Ennek fényében meglehetősen rejtélyesnek tűnik, hogy Csányi miért éppen sertésvágóhídi beruházásra teszi fel milliárdjait. A hazai vágóhídi kapacitások jelenleg 6 millió sertés vágására alkalmasak, ezzel szemben a KSH adatai alapján a sertésállomány hazánkban jelenleg mindössze kb. 2,9 millió. Nem véletlen, hogy a Pápai hús és a Gyulai Hús is a tönk szélére jutott.

A beruházást Csányi elvileg nem egyedül a részvényeladásokból származó a forrásokból valósítaná meg, befektetőtársakat keres, azonban ha a projekt realizálódik, akkor az azt jelenti, hogy Csányi abszolút hegemóniára tör a hazai húspiacon. Ráadásul a vágóhídi kapacitásainak lekötéséhez a hátteret saját integrációs sertéstermelésének fejlesztésével kívánják biztosítani. Ma meglévő húsipari érdekeltsége, a Pick Szeged Zrt. 60 milliárd forintos éves árbevételével a második helyet foglalja el a hazai húsipari cégek rangsorában.

Szakmai érvek alapján az új beruházás mindenesetre csak akkor lehet életképes, ha nagyon hatékony, nemzetközi színvonalú üzemet hoznak létre. Ez azonban számos faktortól függ, így nehéz megjósolni, hogy a vállalkozás európai szinten is versenyképes lesz. (agrarszektor.hu)

Kapcsolódó cikkeink