Csányi Attila: nagy fejlesztéseket hajt végre a Bonafarm
Meglévő infrastruktúrájának és kapacitásainak fejlesztésére helyezi a hangsúlyt a Csányi Sándor OTP elnök-vezérigazgató tulajdonában lévő Bonafarm Csoport. Csányi Attila, a Bonafarm Zrt. vezérigazgatója szerint kétműszakosra bővítik a nemrég megépült mohácsi MCS Vágóhíd Zrt.-t, és a piaci hírekkel ellentétben nem tervezik a régebbi technológiával működő kiskunfélegyházi vágóhíd megvételét. Új baromfivágó üzemet építenek Szentesen is, a tejfeldolgozó szegedi Sole-Mizo Zrt.-nél pedig az év végévig új fermentáló és porító üzemet adnak át. A vezérigazgató úgy látja, a hazai élelmiszeripari cégek jól vizsgáztak a koronavírus-járvány miatti helyzetben, mivel a lakosság élelmiszerellátása a pánikvásárlási rohamok ellenére sem forgott veszélyben.
Agrarszektor.hu: Magyarországon is lezárult a koronavírus-járvány első hulláma, de a gazdasági hatások korántsem múltak el. A vírus miatt kirobbant válság hogyan hatott a mezőgazdasági alapanyagokat feldolgozó hazai élelmiszeripari cégekre?
Csányi Attila: A hazai élelmiszeripari szereplők összességében megfelelően reagáltak a rendkívüli helyzetre, bár az iparágnak szerencséje is volt abban, hogy a dolgozók körében nem voltak megbetegedések. A vállalkozások jól vizsgáztak, hiszen a magyarországi élelmiszerellátás nem forgott veszélyben, a hirtelen fellépő élelmiszerfelvásárlási hullámok miatti piaci sokkokat pedig néhány napon belül sikerült kezelni. Ehhez azonban az is hozzájárult, hogy az élelmiszeripari munkavállalók között nem tört ki otthon maradási pánik, és folyamatosan bejártak a munkahelyükre akkor is, amikor az ország nagy része a vírustól tartva home office-ban dolgozott. Természetesen a cégek is megtették a szükséges lépéseket, mi például sok egyéb intézkedés mellett sűrítettük a dolgozói buszjáratokat, bevezettük a bejáráskori testhőmérséklet mérést, illetve kiterjesztett maszkhasználatot és kézfertőtlenítést írtunk elő. Utólag azonban látszik, hogy a Covid-19 itthoni hatásaiból származtak a kisebb károk és többletköltségek. Az időközben nálunk is felbukkant madárinfluenza és a jelenlévő sertéspestis következményei, az amerikai üzembezárások miatt felhalmozódott ottani húskészletek kínai eladásai vagy a legutóbbi németországi húsfeldolgozói leállások olyan alapanyagár-ingadozásokat váltottak ki, amelyeket a koronavírus-járvány hatásainál most sokkal nehezebb menedzselni.
A.: Látszik-e esély arra, hogy az agrárpiacok visszarendeződhetnek a korábbi szintekre?
Cs. A.: A baromfiárak gyorsan és kiszámíthatóbban korrigálhatnak, a sertéspiac viszont az előbb említett okok miatt volatilisabb, kiszámíthatatlanabb maradhat, de alapvetően a kínai importkereslet miatt továbbra is magas alapanyagárakkal kell számolni. A tejágazatot szerencsére a kialakult gazdasági helyzet kevésbé viselte meg, így e szektorban a piac is stabilabb. Augusztusig a jelenlegi árakra lehet számítani, utána pedig prognózisaink szerint kisebb mértékű áremelkedés jöhet.
A cikk az Agrárszektor oldalán folytatódik…
Kapcsolódó cikkeink
További cikkeink
Fogyó cégszámok, tartós félmilliós határ
2024-ben a társas vállalkozások száma várhatóan 12 ezerrel csökken, miközben…
Tovább olvasom >Decemberben alig változott a GKI konjunktúraindexe
A GKI Gazdaságkutató Zrt.– az EU támogatásával –felmérése szerint decemberben…
Tovább olvasom >Ünnepi fogások: bacon kuglóf, baconos sajttorta és szilveszteri kandírozott virslifalatkák
Sokszor egy-egy szokatlanabb hozzávaló, vagy akár maga a tálalás is…
Tovább olvasom >