Csalóka a kiskereskedelmi forgalom növekedése
A tavaly júliusi áfa-emelést követő összeomlás bázishatásával magyarázzák a megkérdezett elemzők a hazai kiskereskedelmi forgalom idén júliusi szerény növekedését, ami 3 év óta az első pozitív hónapot eredményezte.
A kiskereskedelmi forgalom volumene júliusban 2007 márciusa óta először nőtt, a naptárhatástól megtisztított adatok alapján 1,7 százalékkal emelkedett az előző év azonos hónapjához képest – közölte a KSH. Az idei első hét hónap összesített adatai továbbra is csökkenést mutatnak, ennek mértéke 3,8 százalék. A szezonális és naptárhatástól megtisztított adatok szerint a júliusi értékesítés volumene 1 százalékkal meghaladta az előző hónap szintjét. Az országos kiskereskedelmi üzlethálózatban, valamint a csomagküldő kiskereskedelemben 2010 júliusában 673 milliárd forint értékű árut forgalmaztak, az év első hét hónapjában összességében 4 071 milliárd forintnyit.
Fordulatra azonban mégsem számíthatunk, hiszen a hitelpiac fagyos, az alkalmazotti létszám stagnál, a külső kereslet kockázatokat rejt, s a költségvetéstől sem várható a belső kereslet élénkítése.
Nem szabad elfeledkezni róla, hogy tavaly július volt az áfa-emelés hónapja – mondta az Origo internetes portálnak Török Zoltán, a Raiffeisen vezető elemzője, hozzátéve: amíg ezt megelőzően 2009 első félévében 3 százalékos volt a visszaesés, az áfa-emelés utáni félévben 7-8 százalékos visszacsúszás következett. Ráadásul tavaly júniusban jellemzőek voltak az előrehozott vásárlások. Mindezek fényében az idén júliusi forgalomemelkedésből a bázishatás sokat megmagyaráz.
Hasonlóan vélekedett Samu János, a Concorde elemzője is, aki úgy fogalmazott: az idén júliusi emelkedés elsősorban annak köszönhető, hogy nem ismétlődött meg a kiskereskedelmi forgalom tavaly júliusi összeomlása. Akkor ugyanis az áfa-emelés és az emiatt előrehozott vásárlások nyomán hó/hó alapon 5 százalékos volt a visszaesés. Azóta igazából alig változott a forgalom, még nem történt meg a korrekció, az idén júliusi szerény növekedés pedig abból adódik, hogy a tavaly júliusi adat kiesett a 12 havi összehasonlításból.
Mint mondta, továbbra sem látszik a javulás jele, hiszen a hitelpiac fagyos, az alkalmazotti létszám stagnál, a belső kereslet nem nő, a külső kereslet pedig kockázatokat rejt, s a költségvetéstől sem várható a belső kereslet élénkítése – írja a tozsdeforum.hu.
Kapcsolódó cikkeink
További cikkeink
Éles árverseny és kihívások a magyar élelmiszeriparban
A magyar élelmiszerpiacon komoly árverseny alakult ki, mivel a forgalom…
Tovább olvasom >A magyar vásárlók stresszmentes karácsonyt szeretnének: online előre vásárolnak és 100 000 forint felett költenek ajándékokra
A magyarok idén több mint 100 000 forintot terveznek karácsonyi…
Tovább olvasom >Visszaesett az élelmiszerár-emelkedés, nem várható jelentős drágulás év végéig
Az elmúlt két évben meredek élelmiszerár-emelkedést tapasztaltak a fogyasztók Magyarországon,…
Tovább olvasom >