Család- és apabarát munkahely
A Diageo munka és magánélet egyensúlyának kialakítására és fenntartására vonatkozó kezdeményezéseit Magyarországon is számos alkalommal elismerték, többek között Családbarát Munkahely és Szerethető Munkahely díjakkal jutalmazva az elmúlt évek progresszív gyakorlatát.
A cég július 1-jén globálisan bevezetett, a vállalat összes munkavállalójára vonatkozó új családbarát szabályzatának értelmében a szülők (anyák és/vagy apák), akár 26 hét fizetett szabadságra válnak jogosulttá gyermekük egy éves kora előtt. A cég ezzel a lépéssel is tovább kívánja erősíteni egy befogadó és sokszínűségre alapuló vállalati kultúra építését.
Ennek alkalmából szerveztek egy kerekasztal beszélgetést, ahol az intézkedés és a vállalat családpolitikai irányzata kapcsán olyan, a témában releváns szakértőket és beszélgető partnereket kértek fel, akik vagy munkásságuk, vagy életvitelük okán kompetensek a témában.
Zeisler Gábor, a Diageo vezérigazgatója elmondta, fő motivációjuk az volt az intézkedéssel, hogy munkavállalót és munkavállalót semmilyen alapon ne lehessen megkülönböztetni. Vélekedése szerint ezzel egy nagyon előremutató és fontos társadalmi kérdést ragadtak meg. Elmondta, hogy a hazai férfi munkavállalók közül, jóllehet az intézkedés csak júliusban lépett életbe, két-három százalék máris igénybe vette a szabadságot, de hosszabb távon három- öt százalékkal is számolnak, és mindenki maga döntheti el, hogy a gyerek egyéves koráig pontosan mikor szeretne élni ezzel a lehetőséggel.’ Szerettünk volna jó példával elöl járni más cégek számára is, ahol egy két hónapos szabadság van; reméljük, egyre többen követik a példákat.’
Léder László pszichológus arra a kérdésre, miszerint a klasszikus apaszerep megdőlni látszik, elmondta, hogy a modern apaság kérdéskörben tett munkássága elsősorban nőpártisárgából gyökerezik, terapeuta és pszichológusként meggyőződése, hogy a családokat az apaság újraértelmezésével lehet a legjobban segíteni, hozzátéve, hogy a férfiaknak is nagyon fontos, hogy meg élhetik ezt a fajta teljes apa szerepet.
A kutatások szerint az apák a 20. században ‘ estek ki’ a családokból, véleménye szerint, amikor arról beszélünk, hogy az apák jobban integrálódjanak a vissza a családba, nem valami utópiáról van szó, hanem inkább a normalitás irányához próbálunk visszakanyarodni. Úgy fogalmazott, hogy az apák ‘ leestek a család szekeréről’, a közvélekedés szerint az ő dolguk a kenyérkereset, minden egyéb az anyáé. A pszichológus szerint egy apára ugyanakkora szüksége van a gyermeknek, mint egy anyára, és a gyermek keresi is az apát a megszületése után. “A szülői ösztön mindenkiben megvan, nemcsak az anyában, az apa pedig szintén frusztrált lesz, ha nem vesz részt a család érzelmi háztartásában. A válóperek nagyjából 75 százalékát a nők adják be, a férfi, pontosan az elszigetelődés miatt, észre sem veszi, hogy baj van” – mondta a pszichológus. „Az a legoptimálisabb felállás, ha két szülő van mindig a gyerekkel, hiszen azzal az igénnyel születünk mind, hogy emberekhez kötődjünk, nagycsaládos génekkel jövünk a világra.”
Kapcsolódó cikkeink
További cikkeink
Görög uniós biztosjelölt: a közlekedés és a turizmus alapvető pillérei a fenntartható jólétnek és a versenyképességnek
Európának új tervre van szüksége a fenntartható jólét és versenyképesség…
Tovább olvasom >Színe és fonákja
Ahogy arra már többször is utaltunk, a cukrászok termékfejlesztési próbálkozásainak…
Tovább olvasom >15 perc hírnév Kínában – A nap videója
15 percre mindenki híres lehet! – van-e, aki nem ismeri…
Tovább olvasom >