Csaknem ezren dolgoznak az Élelmiszerlavina programban
Csaknem ezer rászoruló dolgozik a Magyar Élelmiszerbank Egyesület és a Syngenta Kft. Élelmiszerlavina elnevezésű zöldségtermesztő programjában, amely idén országszerte huszonhárom helyszínen indult el.
Több településen, köztük a Tolna megyei Gyulajon már elkezdődött a termés betakarítása. Lacza Zoltánné, a helyi Galló József Általános Iskola igazgatója kedden az MTI-nek elmondta: az iskola udvarán kialakított kertben 31 roma diák termeszt zöldséget – borsót, paradicsomot, paprikát, uborkát – az egyesület programjának keretében. A mezőgazdasági képzésben részesülő, 9-10. osztályos tanulók hazavihetik a termést.
Mint mondta, Gyulajon az a céljuk, hogy megtanítsák a földművelésre a gyerekeket, akik a vegyszermentesen termesztett, egészséges zöldséggel a családjukat is segítik. Az ezer lakosú község lakóinak több mint a fele roma – tette hozzá az iskola igazgatója.
A Magyar Élelmiszerbank Egyesület és a vetőmagot biztosító Syngenta Kft. idén negyedik alkalommal hirdette meg a zöldségtermesztési akciót, amelyhez évről évre több önkormányzat, civil szervezet csatlakozik – mondta az MTI-nek Cseh Balázs, az egyesület elnöke.
A kezdeményezés lényege, hogy a felajánlott vetőmag segítségével zöldséget termesszenek, az előállított élelmiszert pedig adományként eljuttassák a környéken élő rászorulóknak.
A program egy-egy helyszínén egy-két hektáron folyik a zöldségtermesztés, tavaly 40 tonna, idén a remények szerint 70-80 tonna friss zöldséget takarítanak be – tette hozzá az egyesület vezetője.
A programmal helyi összefogás jön létre az önkormányzatok, civil szervezetek, vállalkozók között, akik több helyszínen szakmai segítséget nyújtanak a résztvevőknek – mondta Cseh Balázs, aki arról is beszámolt, hogy néhány településen kertművelési képzést is indítottak a zöldségtermesztés mellett.
Az egyesület elnökének közlése szerint a Magyar Élelmiszerbank Egyesület évente mintegy hatezer tonna élelmiszeradományt juttat el rászorulóknak. (MTI)
Kapcsolódó cikkeink
További cikkeink
EM: tovább folytatódik a visszaváltási rendszer fejlesztése
Az előző év elejétől bevezetett rendszernek köszönhetően 2025 nyarára jelentős…
Tovább olvasom >Lassulás és áremelkedés egyszerre – így alakul a tejpiac nyáron
A tejágazatban egyszerre van jelen a nemzetközi árnövekedés és a…
Tovább olvasom >Újabb probléma hozhat élelmiszer-drágulást
Súlyos következményekkel járhat a latin-amerikai agrárszektorra nézve, ha az Egyesült…
Tovább olvasom >