Csaknem ezer árucikk használhatja a magyar termék védjegyet
Csaknem 2500 árucikken láthatók a magyar termék rendeletnek megfelelő jelölések, melyek egyértelmű tájékoztatást nyújtanak az áru származásáról. A vásárlók megtévesztését eredményező gyártói és kereskedői magatartás miatt tavaly a Gazdasági Versenyhivatal több mint félmilliárd forintnyi büntetést szabott ki.
Eddig 114 társaság közel 2500 terméke kapta meg a magyar termék rendeletben megfogalmazott kritériumoknak megfelelő védjegyeket – közölte a Magyar Nemzet megkeresésére Borza Martina. A Magyar Termék Nonprofit Kft. titkára arról számolt be, hogy 950 árucikk használhatja a magyar, 1035 a hazai, 515 pedig a hazai feldolgozású termék elnevezésű védjegyeket. Ezeket 80 százalékban élelmiszeripari készítményeken tüntetik fel.
A magyar áruk jelölésére szolgáló rendszerhez önként csatlakozhatnak a gyártók és termelők. A rendeletben meghatározott három megnevezés – magyar, hazai és hazai feldolgozású termék – valamelyikének feltüntetésével a vásárlók egyértelmű tájékoztatást kaphatnak a termék összetevőinek eredetéről, vagyis hogy azok kizárólag belföldről származnak-e, vagy csak részben, esetleg mindössze a feldolgozás történt hazánkban. Az erről szóló jogszabály által adott türelmi határidő tavaly szeptemberben járt le, vagyis ettől az időponttól kezdve büntethetővé váltak azok a cégek, amelyek jogszerűtlenül használják a magyar termékek megjelölésére szolgáló védjegyeket.
A jelölések nem a termékek minőségével kapcsolatban adnak útbaigazítást a vásárlóknak, hanem mindössze a készítmény származási helyéről. Ez utóbbi tény is fontos, hiszen a vásárlók egyre nagyobb számban figyelnek arra, hogy a vásárolt élelmiszer valóban hazai termelők és gyártók terméke legyen. Mind többen ismerik fel ugyanis, hogy ezzel nemcsak a hazai munkahelyeket és termelőket támogatják, hanem – az áru utaztatásának megspórolásával – környezetvédelmi célokat is szolgálhatnak.
Tavaly szeptember óta a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal által elrendelt célellenőrzés során valamennyi megyei kormányhivatal élelmiszerlánc-biztonsági és állat-egészségügyi igazgatósága helyszíni ellenőrzéseket végez az önkéntes megkülönböztető megjelölések használatával kapcsolatban – válaszolta a lap megkeresésére a hivatal sajtóosztálya. (Magyar Nemzet Online)
Kapcsolódó cikkeink
További cikkeink
Mere Magyarországon: árlista már van, bolt még nincs
A Mere orosz kiskereskedelmi lánc hivatalosan még nem nyitott boltot…
Tovább olvasom >NGM-szóvivő: a GDP-adatok mellett az emberek életét befolyásoló mutatók is kedvezően alakultak
A bruttó hazai terméken (GDP) túl emberi életek vannak, az…
Tovább olvasom >A GDP 2 százalékkal növekedhet 2025-ben
A jelenlegi kilátások szerint 2025-ben 2,3-2,4 százalék körüli GDP-bővüléssel lehet…
Tovább olvasom >