Csaknem 5 milliárd euró volt a tavalyi külkereskedelmi mérlegtöbblet
Az export euróban számolt értéke 4,0 százalékkal, az importé 4,8 százalékkal nőtt 2019-ben az előző évihez képest, a külkereskedelmi mérleg többlete 4,985 milliárd euró lett, 535 millió euróval csökkent – jelentette pénteken első becslése alapján a Központi Statisztikai Hivatal (KSH).
Az export tavalyi növekedési üteme alig különbözött az előző évitől, amikor 4,1 százalékos volt a 2017-es 8,3 százalék után. Az import euróban számolt értékének növekedési üteme a 2018-as 7,3 százalékról és a 2017-es 11,2 százalékról jelentősen lassult le.
Tavaly decemberben az export euróban számított értéke 0,8 százalékkal csökkent, az importé 2,6 százalékkal nőtt az előző év azonos hónapjához képest. Az exporttöbblet 247 millió euróval csökkent, 134 millió euró volt. Az export csökkenése tavaly csak egyszer, júniusban fordult elő, akkor 7,3 százalékos volt, amiben a nyári gyárleállásoknak az előző évitől eltérő időzítése is szerepet játszhatott. A kivitel növekedési üteme már novemberben is jelentősen lefékezett, 0,2 százalékos volt az októberi 6,8 százalékot és a kétéves rekordnak számító szeptemberi 11,7 százalék után. A decemberi gyenge exportteljesítményt előrevetítette az ipari termelésről csütörtökön megjelent előzetes adat, amely a kibocsátás 1,2 százalékos csökkenését jelezte éves összehasonlításban.
A külkereskedelmi áruforgalom decemberi és tavalyi egész éves részletes adatait március 3-án közli második becslése alapján a KSH. (MTI)
Kapcsolódó cikkeink
KSH: Az élelmiszeripar értékesítési árai 0,9 százalékkal emelkedtek
Szeptemberben az ipari termelői árak átlagosan 0,9 százalékkal magasabbak voltak…
Tovább olvasom >KSH: augusztusban 443 millió euró volt a termék-külkereskedelmi többlet
Augusztusban a kivitel volumene 5,6, a behozatalé 4,5 százalékkal csökkent…
Tovább olvasom >A magyar gombatermesztés helyzete és kilátásai: innováció és fenntarthatóság az ágazatban
A magyar gombatermesztés az agrárgazdaság egyik különleges és kiemelkedő ágazata,…
Tovább olvasom >További cikkeink
Paradigmaváltás küszöbén az élelmezésben – A Lánchíd Klub szeptemberi ülésének vendége volt: Szöllősi Réka élelmiszer-politikai szakértő
Hátrányból indulunk! Egy globális paradigmaváltás küszöbén állunk! 2030-ig a G20…
Tovább olvasom >BMI: Mélyülő zsugorodás októberben
A Beszerzési Menedzser Index (BMI) szezonálisan kiigazított októberi értéke: 47,6.…
Tovább olvasom >GKI: Versenyképességi reformok szükségessége az EU-ban és Magyarország szerepe a változásokban
Az Európai Uniónak jelentős reformokra van szüksége a Draghi jelentés…
Tovább olvasom >