Csaknem 5 milliárd euró volt a tavalyi külkereskedelmi mérlegtöbblet
Az export euróban számolt értéke 4,0 százalékkal, az importé 4,8 százalékkal nőtt 2019-ben az előző évihez képest, a külkereskedelmi mérleg többlete 4,985 milliárd euró lett, 535 millió euróval csökkent – jelentette pénteken első becslése alapján a Központi Statisztikai Hivatal (KSH).
Az export tavalyi növekedési üteme alig különbözött az előző évitől, amikor 4,1 százalékos volt a 2017-es 8,3 százalék után. Az import euróban számolt értékének növekedési üteme a 2018-as 7,3 százalékról és a 2017-es 11,2 százalékról jelentősen lassult le.
Tavaly decemberben az export euróban számított értéke 0,8 százalékkal csökkent, az importé 2,6 százalékkal nőtt az előző év azonos hónapjához képest. Az exporttöbblet 247 millió euróval csökkent, 134 millió euró volt. Az export csökkenése tavaly csak egyszer, júniusban fordult elő, akkor 7,3 százalékos volt, amiben a nyári gyárleállásoknak az előző évitől eltérő időzítése is szerepet játszhatott. A kivitel növekedési üteme már novemberben is jelentősen lefékezett, 0,2 százalékos volt az októberi 6,8 százalékot és a kétéves rekordnak számító szeptemberi 11,7 százalék után. A decemberi gyenge exportteljesítményt előrevetítette az ipari termelésről csütörtökön megjelent előzetes adat, amely a kibocsátás 1,2 százalékos csökkenését jelezte éves összehasonlításban.
A külkereskedelmi áruforgalom decemberi és tavalyi egész éves részletes adatait március 3-án közli második becslése alapján a KSH. (MTI)
Kapcsolódó cikkeink
GKI elemzés: A gazdasági kiszolgáltatottságról mi magunk is tehetünk
A kormány 2025-ös „repülőrajtjához” szükség lenne az export felfutására (a…
Tovább olvasom >A tojás ára az EU-ban 3, hazánkban 19 százalékkal emelkedett
Az Európai Bizottság adatai alapján az unió (EU27) tojás- és…
Tovább olvasom >Turizmus 2024 decemberében: növekvő vendégforgalom, eltérő regionális trendek
2024 decemberében a magyarországi turisztikai szálláshelyek vendégforgalma jelentős növekedést mutatott…
Tovább olvasom >További cikkeink
Fenntarthatósági trendek: mire figyeljünk 2025-ben?
2025-ben is erőteljes növekedés várható a vállalati zöld hitelek piacán,…
Tovább olvasom >Erős márkák, erős Magyarország: a Nemzetgazdasági Minisztérium aktívan támogatja a hazai vállalkozások márkaépítési törekvéseit
A hazai vállalkozások versenyképességet támogató adórendszer, a tisztességes kereskedelmi gyakorlatok,…
Tovább olvasom >GKI elemzés: A gazdasági kiszolgáltatottságról mi magunk is tehetünk
A kormány 2025-ös „repülőrajtjához” szükség lenne az export felfutására (a…
Tovább olvasom >