Coface: Küszködő (erőtlen) ágazatok, a legtöbbje kockázatos
Valószínűleg az elkövetkező időszakban is marad a vergődés a legtöbb hazai ágazatba, nem várható a fizetésképtelenségi eljárások számában radikális változás. Legfeljebb a remény van meg arra, hogy legalábbis egyes ágazatokban javuljon a helyzet. Ugyan vannak eltérések az egyes ágazatok között, összességében a szektorok zöme továbbra is kockázatos. Az ágazati fizetésképtelenségi eljárások trendje nagyjából leköveti a nemzetközi trendeket – mondja Kárpáti Gábor, a Coface Hungary ügyvezető igazgatója. Összességében az idén az első negyedévben közel 25 százalékkal nőtt az eljárások száma az amúgy sem alacsony bázishoz, a tavalyi év hasonló időszakához képest.
Magyarország kénytelen külföldi bizalomra, tőkére, forrásokra támaszkodni, hiszen a lanyha belső kereslet nem képes felfelé húzni a gazdaságot. A belső kereslet bővülésére sajnos nincs remény sem rövid-, de még középtávon sem, ezért sem lehet gyors és radikális váltást végrehajtani a külső forrásbevonásban, a külföldi piacokkal való együttműködésben – állítja Kárpáti Gábor, a Coface Hungary ügyvezető igazgatója. A hazai gazdálkodóknak is komoly elvárása is a kiszámítható környezet, hiszen csak ilyen közegben képesek eredményesen működni. Ám a már hatályba léptetett, valamint a már bejelentett kormányzati intézkedések – egyebek között az általános forgalmi adó, valamint a munkára rakódó járulékok emelése -, a gazdálkodási környezet folyamatos és gyors változása bizalmatlanságot növelő tényező, pedig bizalom nélkül nem működhet jól a gazdaság. A külföldi befektetők is bizalmatlanná váltak, s el is bizonytalanodtak. Ez is szerepet játszik abban, hogy felgyorsult a fizetésképtelenségi eljárások számának növekedési üteme. Kárpáti szerint ez nem volt váratlan. A trend mindenesetre visszaigazolja a tavaly nyár óta – mind makró-, mind mikró szinten – a Coface által is képviselt pesszimista várakozásokat – mutat rá az ügyvezető.
A LEGTÖBB ÁGAZAT KOCKÁZATOS
Az egyes szektorok fizetésképtelenségi trendjeit nem lehet magyar sajátosságnak nevezni, azok párhuzamba állíthatóak a nemzetközi trendekkel. A jelentősebb gazdasági súlyt képviselő ágazatok közül az építőipar, az élelmiszerfeldolgozó-ipar és a kereskedelem az, amely a legsúlyosabb problémákkal küszködik, s amely így kockázatosabbnak számít a többivel összehasonlításban – mondja Kárpáti. A fizetésképtelenségi eljárások számát ágazatonként vizsgálva az derül ki, hogy a legtöbb eljárásban az építőipari és kis-, illetve nagykereskedelmi cégek érintettek. Az eljárás alá vontak között a turisztikában, az ingatlangazdálkodási, valamint a gépjárműiparban tevékenykedő vállalkozások vannak nagy számban.
Ha figyelembe vesszük az adott szektorban működő vállalkozások számát, azaz a kockázatosságot reálisan tükröző fizetésképtelenségi hányadot, akkor a faipar, a turizmus és vendéglátás, valamint az építőipar áll az első három helyen, de az országos átlag felett található számos szektor, mint a kereskedelmi vállalkozások, a textilipar, a fuvarozást végzők, illetve a logisztikai tevékenységet folytató vállalkozások.
Az egyes iparágakban tevékenykedő cégek számát összehasonlítva az eljárások számával kiderül, hogy szintén az építőipar teljesít a legrosszabbul (eljárások (17,47%-a, összesen bejegyzett cégek 13,88%-a). Jellegzetes eltéréseket a nagykereskedelmi vállalkozásoknál (eljárások 10,24%-a, összesen bejegyzett cégek 8,94%-a), valamint a turizmusban tevékenykedő vállalatoknál (eljárások 7,63%-a, de a bejegyzett hazai cégek 5,55%-a), regisztrált a Coface. Ebben az összehasonlításban – az elektronikai és számítástechnikai tevékenységet végzők (eljárások 3,80%-a, összesen bejegyzett cégek 4,96%-a) teljesítettek a legjobban.
ÉPÍTŐPAR: MARADNAK A PROBLÉMÁK
A leginkább kockázatos iparágaknak változatlanul az építőipar, valamint a kereskedelmi vállalkozások minősülnek. Az építőipar megtartotta listavezető helyét (az összes eljárás 17 százaléka, 12 százalékkal több, mint 2011 azonos időszakában). Az évek óta meglévő ágazati problémák ellenére még mindig jóval több a vállalkozás, mint ahányat a piac ténylegesen elbír, s bár a tisztulási folyamat elkezdődött, de még messze nem ért véget és ez a közeljövőben sem várható – mondja Szilágyi Péter, a Coface hitelvizsgálati vezetője. Továbbra is nagy ugyanis a cégalapítási kedv az építőiparban, annak ellenére is, hogy a visszaélések csökkentése és a hitelezők védelme érdekében nőtt a cégalapítás illetéke, illetve szigorúbb szabályok vonatkoznak a cégüket csalárd módon „bedöntő” tulajdonosokra, vezető tisztségviselőkre. Nehezíti az ágazat helyzetét – mint szinte egyébként az összes többiét is – a belső kereslet visszaesése/stagnálása, amiben szerepet játszottak az adó- és járulékváltozások, hiszen a csökkentett személyi jövedelemadó haszonélvezői egyelőre nem generálnak olyan mértékű belső keresletet, amellyel ellensúlyozni lehetne a sok cégnél részben, vagy teljesen elmaradt bérkompenzáció miatti bércsökkenés, illetve általánosságban a viszonylag alacsony foglalkoztatottság és a nagyobb ÁFA teher negatív hatását. Tovább fokozza a cégek gondjait a hitelhez jutás nehézsége, s persze az építőipart emellett különösen sújtja az állami, önkormányzati beruházások drasztikus visszaesése. Megjegyzendő, hogy az építőiparhoz ezer szállal kötődő faiparban is jelentősen romlott a helyzet.
FUVAROZÁS ÉS LOGISZTIKA – TOVÁBB NEM ROMLIK A HELYZET
A fuvarozók helyzetét nagyban nehezíti az olajár növekedése és a forint dollárral szembeni gyengülése miatt bekövetkezett, hónapok óta tartó üzemanyagár emelkedés, hiszen esetükben ez jelentős mértékben befolyásolja az ágazat jövedelmezőségét – mondja Szilágyi. Nem javította az ágazat fizetési képességét a gázolaj januártól megnövelt jövedéki és általános forgalmi adója sem. Ugyanakkor a szereplők jelentős részét különösen sújtja, hogy a válságot megelőzően több cég modernizálta gépjárműparkját, mégpedig zömmel svájci frank alapú lízing-konstrukciók segítségével. Ennek megugrott terheit a CHF/HUF árfolyam elszállása mellett nagyon nehéz kitermelni. Habár a belföldi kereslet élénkülése még várat magára, s ez ebben az ágazatban is érezteti hatását, a külső konjunktúrának köszönhető export már hosszabb ideje élénkül, ami valamelyest javította a helyzetet. Ám ez is legfeljebb csak ellensúlyozni volt képes a korábban említett negatív hatásokat (üzemanyagár-emelkedés, lízing terhek növekedése). Jó hír azonban, hogy Szilágyi nem vár további romlást ebben az ágazatban, inkább a helyzet javulására számít, ugyanis – mint mondja – azok a vállalkozások, amelyek az elmúlt évek negatív hatásait ki tudták védeni, illetve túl tudták élni, a jövőben már jobban teljesíthetnek.
GÉPJÁRMŰIPAR – VANNAK HÚZÓERŐK
A fuvarozók és a logisztikai profilú cégek számára is húzóerőt jelenthet – hiszen többletmunkát biztosít – a gépjárműiparban végbement, illetve idén végbemenő kedvező fejlemények sora. Részint a Mercedes kecskeméti zöldmezős autógyárának áprilisi termelésbe állításától, részben pedig az év során később jelentkező Audi- és GM-kapacitásbővítő beruházásoktól várt pozitív hatásokkal remélhetőleg maga az egész iparág és annak kisebb szereplői is többletmegrendeléshez jutnak majd (mint beszállítók) és ez végiggyűrűzhet a szektor egészén – véli a szakértő.
ÁLTALÁBAN VEGYES A KÉP
Számos ágazatban a belső kereslet pangására vezethető elsősorban vissza a kockázatok növekedése. Ez jellemző többek között a kis- és nagykereskedelemre egyaránt. Ennek több okát sorolja Szilágyi Péter, kezdve a végtörlesztések miatt felélt megtakarításoktól, az egyelőre kedvezőtlen kimenetelű adóváltozásokon és a megdrágult áru- és szabad felhasználású hiteleken át, egészen a megtakarítási hajlandóság növekedéséig.
Ezek az okok abban is közrejátszanak, hogy romlott a cégek pozíciója az idegenforgalom és a vendéglátás területén, s hogy a nyomdai és kiadói cégek helyzete is lejtőn van. Ez utóbbi területeken hozzájárult a kereslet szűküléséhez a marketing célú nyomtatványok példányszámának csökkenése és a sajtópiacon végbemenő egyéb változások hatása is, mint például a nyomtatott sajtótermékek iránti kereslet folyamatos csökkenése.
A legnagyobb változást az ingatlangazdálkodást végző cégek produkálták. Az ágazatban nem csak a fizetésképtelenségi eljárás alá kerülő cégek száma nőtt meg jelentősen, de az újak alapítása is megugrott. Ezen kívül komolyabban nőtt az elektronikai és számítástechnikai tevékenységet végző cégek körében az eljárások száma. Ez utóbbiakat komolyan érinthette néhány nagyobb multi (pl: Elcoteq, NOKIA, Sanshin) magyarországi gyáregységeinek bezárása, illetve kapacitásainak jelentős csökkentése.
A kialakult helyzet alapján Kárpáti Gábor sorsdöntő időszakot vetít előre a gazdasági szereplők számára. Mint mondja: tovább romlik a fizetésképtelenségi helyzet Magyarországon, még akkor sem lepődne meg, ha erre drasztikus módon kerülne sor. Például azokban az ágazatokban – mint az építőipar vagy a kereskedelem -, amelyek már az előző éveket is súlyosan megszenvedték, az idén még drámaibb módon elmélyülhetnek a negatív folyamatok. Mindez egyben azt is jelenti, hogy fokozott óvatosságra van szükség, legalább olyanra, mint amilyenre a gazdálkodók rákényszerültek a válság korábbi éveiben, 2008-2009-ben. Érdemes, sőt, szükséges visszanyúlni az azokban az időkben folytatott szigorú kockázat- és követeléskezeléshez – mondja Kárpáti, hozzátéve: ez az óvatosság azt is jelenti, hogy nagyon sűrűn kell véleményt alkotni az üzleti partnerekről, nem elég erre sort keríteni évente, félévente. A kockázatok tompítására sok lehetőség van – mondja a szakember -, példaként említve a lehetőséget, hogy 30 napos fizetési késedelem után a szigorú(bb) követeléskezelést válassza a kárvallott, akár harmadik félre bízva ezt a feladatot. Tanácsolja továbbá a partnerek folyamatos monitorozását, a változások naprakész nyomon követését, amit egyébként a Coface is végez partnerei számára. Sőt, a folyamatos monitorozás ajánlott a saját vállalkozás esetében is, hogy úgy lássuk magunkat, ahogy a partnereink, amikor minket monitoroznak. „Növelni kell a transzparenciát, folyamatosan fontos megfelelő, korrekt adatokat szolgáltatni. Az eredményes gazdálkodás mellett ez fajta nyitottság kiemelten fontos az a kedvező megítélés megőrzéséhez” – hívja fel a figyelmet az ügyvezető igazgató.
RÉGIÓNKÉNT ELTÉRŐ A KOCKÁZATOSSÁG
A földrajzi eloszlást vizsgálva kiderül, hogy 2012 első negyedévében a legtöbb eljárást természetesen a fővárosban, valamint Pest megyében folytatták (az összes hazai fizetésképtelenségi eljárás több, mint 45%-át). Budapesten az eljárások 36%-át, Pest megyében, pedig 10%-át indították.
A bejegyzett cégek számára vetített csődhányad Nógrád megyében volt a legmagasabb 2012 első három hónapjában (4,59%), majd ezt követi Somogy megye (4,40%) és Jász-Nagykun-Szolnok (4,31%).
A legnagyobb negatív eltérést az előző évhez képest Hajdú-Bihar megye produkálta: a csődhányad relatív növekedése. Úgy szintén látványos romlást mutat Somogy megye, ahol a csődhányad relatív növekedése +69,36% volt. Az országos átlag felett található még számos megye, azonban tekintettel az alacsony esetszámra, mint például Tolna megye, ahol a relatív növekedés magas volt, összesen csak 239 eljárásról, azaz az összes eljárás 1,71%-áról beszélünk. Az első negyedéves eljárások megyei részarányát vizsgálva a megyékben bejegyzett cégek számával, markáns eltéréseket Hajdú-Bihar megyében tapasztaltunk (eljárások 6,27%-a, összesen bejegyzett cégek 6,63%-a), Somogy megyében (eljárások 3,59%-a, összesen bejegyzett cégek 1,91%-a), valamint Jász-Nagykun-Szolnok megyében (eljárások 3,54%-a, összesen bejegyzett cégek 1,92%-a) regisztrált a Coface. Ebben az összehasonlításban Pest (eljárások 9,79%-a, de a bejegyzett hazai cégek 14,75%-a) teljesített a legjobban.
Kapcsolódó cikkeink
További cikkeink
Fogyó cégszámok, tartós félmilliós határ
2024-ben a társas vállalkozások száma várhatóan 12 ezerrel csökken, miközben…
Tovább olvasom >Decemberben alig változott a GKI konjunktúraindexe
A GKI Gazdaságkutató Zrt.– az EU támogatásával –felmérése szerint decemberben…
Tovább olvasom >Ünnepi fogások: bacon kuglóf, baconos sajttorta és szilveszteri kandírozott virslifalatkák
Sokszor egy-egy szokatlanabb hozzávaló, vagy akár maga a tálalás is…
Tovább olvasom >