Coface: 71 magyar vállalat a régiós top 500-ban
Összesen 71 magyar nagyvállalat szerepel a Coface hitelbiztosító a régió 500 legnagyobb cégét felsoroló, évente megjelenő listáján, ezzel Magyarország az összehasonlításban szereplő tizenkét ország közül a második helyen áll – közölte a Coface Magyarország az MTI-vel.
A különböző országokat és vállalatokat fizetési kockázat szerint minősítő Coface nemzetközi hitelbiztosító közleménye szerint növelte összesített árbevételét a közép-kelet-európai régió 500 legjelentősebb vállalata. A Coface szakértői szerint a régiós nagyvállalatok ki tudták használni a kedvező gazdasági környezetet, a régiós GDP ugyanis 2017-ben 4,5 százalékkal nőtt, ami az elmúlt nyolc év legjobb eredménye, és jóval meghaladja a 2016-ban elért 3,1 százalékos ütemet. A hitelbiztosító előrejelzése szerint a régió lendületben marad, és 2018-ban is 4,1 százalékos GDP-bővülés várható.
A hitelbiztosítónak a 2017-es eredmények alapján elkészült legfrissebb elemzése szerint a régió 500 legnagyobb vállalata összesen 652 milliárd eurós árbevételt ért el tavaly, ami kiemelkedő, közel 12 százalékos növekedés éves összevetésben. Az egy nagyvállalatra jutó átlagos árbevétel 1,3 milliárd euró volt tavaly.
A szakértők rámutatnak arra is, hogy bár a régió összesített GDP-je nőtt, és ebből a nagyvállalatok is profitálni tudtak, de a GDP-vel súlyozott átlagos fizetésképtelenség kockázata 2017-ben romlott, szemben a 2015-ös és 2016-os javuló trenddel. A fizetésképtelenné vált cégek többnyire kis- és középvállalkozások.
A nagyvállalatok élni tudtak a kedvező gazdasági helyzettel, a mostani listán szereplő 500 nagyvállalatból 398 cég, a társaságok 80 százaléka tavaly növelte az árbevételét az előző évhez képest. E cégek aránya 2016-ban 63 százalék volt. A Coface szerint egyre nehezebb felkerülni az 500-as listára, 2010-ben ehhez elég volt éves szinten 354 millió eurós árbevételt, 2017-ben ehhez már 445 millió euróra volt szükség.
A régió legnagyobb vállalata a lengyel olajipari cég, a PKN Orlen, amely 20 százalékos emelkedéssel 22 milliárd euró árbevételt ért el 2017-ben. A második az árbevételét 17 százalékkal 16 milliárd euróra növelő csehországi Skoda Auto. A harmadik helyen áll a magyar Mol, 13,3 milliárd eurós árbevétellel, ami 16 százalékos emelkedés.
A Coface Top 500-as listáján összesen 71 magyar cég szerepel, ezzel Magyarország a második, mert ennél több céget csak Lengyelország „delegált” a rangsorba. A 71 magyar nagyvállalat több mint 244 ezer embernek ad munkát, összesített árbevételük megközelítette a 96 milliárd eurót 2017-ben, nettó nyereségük pedig 5,2 milliárd euróra rúgott.
A magyarországi rangsort a Mol vezeti, majd az Audi Hungaria és az MVM következik. A top 10-ben szerepel továbbá a kecskeméti Mercedes-gyár és az esztergomi Suzuki-gyár, illetve a Bosch, a Flextronics, a Samsung és a General Electric magyar leányvállalata, valamint a Tesco. (MTI)
Kapcsolódó cikkeink
Black Friday akciók a legnagyobb hazai láncoknál: Lidl, Tesco, Spar és még sokan mások
A Black Friday láz 2024-ben sem hagyja hidegen a vásárlókat…
Tovább olvasom >Mindenkinek a vásárló a fontos – mindig, mindenhol, mindenkor – Együtt okosodtunk (Business Days 2024 1. rész)
A Business Days harmadik, szerdai napjának délelőttje az elmúlt másfél…
Tovább olvasom >Coface: nehéz időszakban értek el növekedést a régió mamutvállalatai
Gyengén teljesítettek a közép- és kelet-európai régió országai tavaly: a…
Tovább olvasom >További cikkeink
Miért dugulnak be sorra a csomagautomata szolgáltatók? Ez az adat rámutat az okokra
Egyre népszerűbbek a csomagautomaták: idén már a webshopok közel háromnegyede…
Tovább olvasom >Fenntarthatóság és egészség: a növényi alapú tejtermékek térhódítása Magyarországon
Az elmúlt években a növényi alapú tejtermék-alternatívák nemcsak globálisan, hanem…
Tovább olvasom >Drágul a tej és a tejtermékek: mi áll az árak emelkedése mögött?
A tej és tejtermékek ára az elmúlt hónapokban jelentős növekedést…
Tovább olvasom >