Coface: 71 magyar vállalat a régiós top 500-ban
Összesen 71 magyar nagyvállalat szerepel a Coface hitelbiztosító a régió 500 legnagyobb cégét felsoroló, évente megjelenő listáján, ezzel Magyarország az összehasonlításban szereplő tizenkét ország közül a második helyen áll – közölte a Coface Magyarország az MTI-vel.
A különböző országokat és vállalatokat fizetési kockázat szerint minősítő Coface nemzetközi hitelbiztosító közleménye szerint növelte összesített árbevételét a közép-kelet-európai régió 500 legjelentősebb vállalata. A Coface szakértői szerint a régiós nagyvállalatok ki tudták használni a kedvező gazdasági környezetet, a régiós GDP ugyanis 2017-ben 4,5 százalékkal nőtt, ami az elmúlt nyolc év legjobb eredménye, és jóval meghaladja a 2016-ban elért 3,1 százalékos ütemet. A hitelbiztosító előrejelzése szerint a régió lendületben marad, és 2018-ban is 4,1 százalékos GDP-bővülés várható.
A hitelbiztosítónak a 2017-es eredmények alapján elkészült legfrissebb elemzése szerint a régió 500 legnagyobb vállalata összesen 652 milliárd eurós árbevételt ért el tavaly, ami kiemelkedő, közel 12 százalékos növekedés éves összevetésben. Az egy nagyvállalatra jutó átlagos árbevétel 1,3 milliárd euró volt tavaly.
A szakértők rámutatnak arra is, hogy bár a régió összesített GDP-je nőtt, és ebből a nagyvállalatok is profitálni tudtak, de a GDP-vel súlyozott átlagos fizetésképtelenség kockázata 2017-ben romlott, szemben a 2015-ös és 2016-os javuló trenddel. A fizetésképtelenné vált cégek többnyire kis- és középvállalkozások.
A nagyvállalatok élni tudtak a kedvező gazdasági helyzettel, a mostani listán szereplő 500 nagyvállalatból 398 cég, a társaságok 80 százaléka tavaly növelte az árbevételét az előző évhez képest. E cégek aránya 2016-ban 63 százalék volt. A Coface szerint egyre nehezebb felkerülni az 500-as listára, 2010-ben ehhez elég volt éves szinten 354 millió eurós árbevételt, 2017-ben ehhez már 445 millió euróra volt szükség.
A régió legnagyobb vállalata a lengyel olajipari cég, a PKN Orlen, amely 20 százalékos emelkedéssel 22 milliárd euró árbevételt ért el 2017-ben. A második az árbevételét 17 százalékkal 16 milliárd euróra növelő csehországi Skoda Auto. A harmadik helyen áll a magyar Mol, 13,3 milliárd eurós árbevétellel, ami 16 százalékos emelkedés.
A Coface Top 500-as listáján összesen 71 magyar cég szerepel, ezzel Magyarország a második, mert ennél több céget csak Lengyelország „delegált” a rangsorba. A 71 magyar nagyvállalat több mint 244 ezer embernek ad munkát, összesített árbevételük megközelítette a 96 milliárd eurót 2017-ben, nettó nyereségük pedig 5,2 milliárd euróra rúgott.
A magyarországi rangsort a Mol vezeti, majd az Audi Hungaria és az MVM következik. A top 10-ben szerepel továbbá a kecskeméti Mercedes-gyár és az esztergomi Suzuki-gyár, illetve a Bosch, a Flextronics, a Samsung és a General Electric magyar leányvállalata, valamint a Tesco. (MTI)
Kapcsolódó cikkeink
Újabb közel 60 milliót fordíthatnak helyi szervezetek fiatalok közösségi programjaira a Tesco pályázati programjával
Április 7-én elstartolt a Tesco közösségi pályázati programjának második fordulója,…
Tovább olvasom >Szalagcsiszolót Clubcarddal 40% kedvezménnyel Szép-kártyára?
Április 1-től már a Tescónál is lehet SZÉP-kártyával fizetni a…
Tovább olvasom >600 ezer darab terméket mozgatnak naponta a Tesco új logisztikai központjában közel 200 áruház 24 órán belüli ellátására
Márciustól teljes kapacitással üzemel a Tesco tavaly novemberben átadott logisztikai…
Tovább olvasom >További cikkeink
Magyar Édességgyártók Szövetsége: stagnáló piacon egyensúlyoz a magyar édesipar
A hazai édesipar számára mennyiségben stagnáló piacot hozott 2024, és…
Tovább olvasom >A minőség és az ár alapján választanak a húsvéti édességek közül a vásárlók
A tudatosság jegyében telik az idei húsvéti szezon a hazai…
Tovább olvasom >Magyarország gazdasági sérülékenysége: okok, következmények és lehetséges kiutak
Az elmúlt évek gazdasági folyamatai ismét ráirányították a figyelmet a…
Tovább olvasom >