CIB-kutatás: a turisták fele azonos arányban használja a készpénzt és a bankkártyát
A CIB Bank friss kutatása szerint nyáron az utazók fele készpénzt és bankkártyát is azonos arányban használ, 22 százalékuk választja a bankkártyát fizetéskor, és mindössze 28 százalék azoknak az aránya, akik még mindig a készpénzt részesítik előnyben utazásaik, kirándulásaik során.
A bank az MTI-hez kedden eljuttatott felmérése szerint a válaszadók 63 százaléka egy bankkártyával rendelkezik, 24 százalékuknak kettő, 4 százaléknak pedig három kártyája van. Ennél több plasztikot csak a megkérdezettek 2 százaléka tart, míg 7 százalék válaszolt úgy, hogy egyáltalán nincs bankkártyája. A kutatás szerint egy válaszadónak átlagosan 1,3 kártyája van.
A válaszadók közül a készpénzt használók úgy nyilatkoztak, hogy így a fizetés kényelmesebb, miközben a bankkártyát használók ugyanezt állítják a plasztik fizetőeszközükről. A bankkártya használatának számos előnye van szerintük: gyors, praktikus, mindig kéznél van, és nem kell nagy mennyiségű készpénzt magunknál tartani, és ha elvész vagy ellopják, akkor letiltható.
A kártyahasználat előnyének tartják azt is, hogy számos bank kedvezményekkel díjazza a bankkártyákkal való fizetést. Méltányolják továbbá, hogy a számlacsomagokba foglalt sok választható szolgáltatás – például számlafigyelő vagy kártyafigyelő sms szolgáltatásról, devizaszámláról vagy utasbiztosításról – külön havi, illetve éves díj nélkül vehető igénybe.
A Magyar Nemzeti Bank adatai szerint 2015 első negyedévében belföldön mintegy 88 millió vásárlás történt hazai kibocsátású bankkártyával 580 milliárd forint értékben, amely közel 6600 forintos átlagos értéket jelentett tranzakciónként. Ez a belföldi vásárlási tranzakciók számában jelentős, 18 százalékos növekedést jelentett az előző év azonos időszakához képest, míg a vásárlások összértéke közel 17 százalékkal emelkedett. (MTI)
Kapcsolódó cikkeink
MTÜ: tovább erősítik a hazai vendéglátás versenyképességét a kormány javaslatai
Tovább erősítik a hazai vendéglátás versenyképességét a kormány javaslatai a…
Tovább olvasom >MTÜ: Tovább erősítik a hazai vendéglátás versenyképességét a kormány javaslatai
A felszolgálási díj maximum mértékét meghatározó, valamint a borravaló adómentességét…
Tovább olvasom >Nacsa Lőrinc: turisztikai rekordév lehet az idei Magyarországon
Turisztikai rekordév lehet az idei Magyarországon, amihez a vallási turizmus…
Tovább olvasom >További cikkeink
Miért dugulnak be sorra a csomagautomata szolgáltatók? Ez az adat rámutat az okokra
Egyre népszerűbbek a csomagautomaták: idén már a webshopok közel háromnegyede…
Tovább olvasom >30%-kal kevesebb anyaghasználat már megoldás lenne a klímaválságra
A körforgásos gazdaság globális szükségszerűség: túlmutat a földrajzi határokon, és…
Tovább olvasom >Fenntarthatóság és egészség: a növényi alapú tejtermékek térhódítása Magyarországon
Az elmúlt években a növényi alapú tejtermék-alternatívák nemcsak globálisan, hanem…
Tovább olvasom >