CIB: idén 4 százalék közeli növekedés várható
Az idén négy százalékot közelítő gazdasági növekedéssel, három százalék alatti inflációval és laza monetáris politikával számolnak a CIB Bank elemzői – mondta Trippon Mariann, a pénzintézet vezető elemzője pénteken Budapesten, sajtótájékoztatón.
A bank előrejelzése szerint a pénzromlás üteme idén éves átlagban 2,3 százalék lesz, ami 2018 végére felmehet 2,7 százalékra.
Kiemelte: tavaly nagyon erős évet zárt a magyar gazdaság, idén folytatódhat a növekedés, amelyet változatlanul a belső kereslet ösztönöz majd. A háztartások fogyasztása tovább bővül, illetve a növekedéshez nagyban hozzájárulhatnak az európai uniós források is – tette hozzá.
Elmondta: a lakosság hitelfelvételi kedve erősödik, de a háztartások GDP-arányos eladósodottsága még alacsony, és „kordában tartják” a jegybank által korábban bevezetett adósságfék-szabályok is.
Trippon Mariann rámutatott: nem zárható ki a monetáris eszköztár további átalakítása sem.
A forint várhatóan folytatja a határozott irány nélküli ingadozást az euróval szemben a 305-315-ös sávban – fűzte hozzá a vezető elemző.
Trippon Mariann jelezte: az első negyedévben a növekedés nagyon kedvező volt, s bár az üteme fokozatosan mérséklődhet az év további részében, az első félévben 4 százalék közelében maradhat a gazdasági bővülés.
Rámutatott: az eddig látott beruházási trendet és az uniós források várható felhasználását egyaránt figyelembe véve, kérdéses a növekedés ütemének fenntarthatósága, a jövő évben már három százalék körül, vagy kicsivel az alatt növekedhet a magyar GDP.
Kifejtette: az infláció az idei első negyedévben látott, a vártnál enyhén alacsonyabb értékeket követően, az év további részében emelkedik, az idei évre prognosztizált, és a 2,4-2,6 százalékos átlagérték közelében mozgó fogyasztóiár-növekedésre számítanak a bank elemzői. Hozzátette: az éves átlagos infláció még jövőre is 3 százalék alatt maradhat a CIB elemzői szerint.
Kiemelte: nem fenyegeti veszély az államháztartási folyamatokat sem, tavaly a tervezett 2,4 százaléknál alacsonyabb, 2 százalékos GDP-arányos, uniós elszámolás szerinti hiány valósult meg, az uniós előfinanszírozás miatt a tervnél nagyobb pénzforgalmi deficittel. Az érvényes kormányzati elképzelések szerint az idén a cél ismét a 2,4 százalékos GDP-arányos deficit. A még mindig gyors GDP-növekedés és a magasabb bérek jó irányba terelik az adóbevételeket, a pénzforgalmi hiány ugyanakkor ebben az évben is gyorsan nőhet – mondta. Bár a kormányalakítást követően új adóintézkedések is várhatóak, a CIB Bank előrejelzése szerint az ideihez hasonló költségvetési folyamatokra lehet számítani 2019-ben is – magyarázta a szakértő.
Trippon Mariann kifejtette: a Magyar Nemzeti Bank (MNB) Monetáris Tanácsa továbbra is a nem-konvencionális intézkedésekre helyezi a hangsúlyt, a változatlan, 0,90 százalékos alapkamat fenntartása mellett. Kiemelte: az alapkamat, illetve a nulla-közeli bankközi kamatszintek a CIB Bank elemzői szerint 2018 végéig fennmaradhatnak, sőt, még 2019-ben is.
Kérdésre elmondta: a török gazdaság mostani válságának nincs közvetlen hatása Magyarországra.
Az olajár nem nő tovább a hordónkénti 80 dolláros szintnél – mondta Trippon Mariann. (MTI)
Kapcsolódó cikkeink
Agrometeorológia: a napraforgónak és kukoricának jól jött az eső, az aratásra váró búzának és repcének nem
A napraforgónak és kukoricának jól jött az elmúlt egy hét…
Tovább olvasom >3,4%-kal bővült a fogyasztás
A KSH megerősítette, az idei első negyedévben 0,8%-kal nőtt a…
Tovább olvasom >Varga Mihály: meg kell erősíteni a magyar gazdaság szuverenitását, a hazai élelmiszeripart
Európa jövője egyenrangú, szuverén tagállamokkal biztosítható, ezért a kormány továbbra…
Tovább olvasom >További cikkeink
Miért dugulnak be sorra a csomagautomata szolgáltatók? Ez az adat rámutat az okokra
Egyre népszerűbbek a csomagautomaták: idén már a webshopok közel háromnegyede…
Tovább olvasom >Fenntarthatóság és egészség: a növényi alapú tejtermékek térhódítása Magyarországon
Az elmúlt években a növényi alapú tejtermék-alternatívák nemcsak globálisan, hanem…
Tovább olvasom >Drágul a tej és a tejtermékek: mi áll az árak emelkedése mögött?
A tej és tejtermékek ára az elmúlt hónapokban jelentős növekedést…
Tovább olvasom >