3,8 százalék körüli gazdasági növekedést vár a CIB Alapkezelő
Magyarországon a 2017 évi 3,8 százalék körüli gazdasági növekedés megismétlődésére számít a CIB Alapkezelő, a globális GDP a cég várakozásai szerint 4,1 százalékkal bővülhet, a tavalyi 3,8 százalék után – mondta Hajdu Egon befektetési igazgató az alapkezelő budapesti sajtóbeszélgetésén.
Elmondta: idehaza az uniós források magas lehívási aránya és a megnövekedett uniós előfinanszírozás miatt a vállalati beruházások dinamikus bővülése várható a következő években is. A kedvező jövedelmi és hitelezési folyamatok a lakossági beruházásokat bővítik, így ösztönzően hatnak a növekedésre.
A monetáris politikában a CIB Alapkezelő szerint az idei első fél évben nem várható változás, azonban a második fél évben ez módosulhat, ha az európai állampapírpiacokon megindul a hozamemelkedés. Ebben az esetben a magyar jegybank nem a magyar hozamgörbe alacsony szinten tartására, inkább a volatilitás csökkentésére, illetve a hozamemelkedés lassítására fókuszálhat majd.
A jegybanki alapkamat 0,9 százalék marad egész évben, az euró árfolyama éves átlagában 310 forint lesz, év végére 314 forintra mehet fel – mondta a befektetési igazgató.
Hajdu Egon kifejtette: a világ GDP-jének alakulását tekintve az optimizmust a kedvező tőkepiaci folyamatok támasztják alá, de ebbe az irányba hathat a várhatóan lazuló amerikai fiskális politika is. A főbb régiókban egészséges növekedésre lehet számítani, azonban a nyersanyagpiaci árak emelkedése miatt az idén már megjelenik az infláció is.
Az Egyesült Államokban növekvő infláció és tovább szigorodó monetáris politika várható, ami azonban nem töri meg a gazdasági növekedés ütemét, mivel a növekvő fogyasztás generálta keresletbővülésre számítanak az alapkezelő szakértői, amelyben a fogyasztói bizalmat az adóreform tovább erősíti.
Az eurózónában a tovább javuló gazdasági folyamatok jelenthetnek pozitív kihívást az Európai Központi Bank monetáris politikájára. Mivel azonban a kapacitáskihasználtság, főleg a munkaerőpiacon még nem teljes, az infláció szintje kamatemelést nem, csak az eszközvásárlásban hoz majd szigorodó monetáris kondíciókat. Az Európai Unióban éves szinten 1,5 százalékkal bővülhet a gazdaság a CIB Alapkezelő prognózisa szerint.
A fejlődő térségben a meglévő kihasználatlan szabad kapacitások, a nyersanyagpiaci árak emelkedése, illetve a gyengélkedő dollár lehetnek a további növekedés mozgatórugói. A sorból egyedül Kína lóghat ki, a GDP-növekedés üteme ugyan tovább lassulhat, de még így is éves szinten 6,4-6,5 százalékkal bővülhet a kínai gazdaság, nem kell tehát arra számítani, hogy ez a világgazdaság folyamatait esetleg lefékezné – magyarázta a szakember. (MTI)
Kapcsolódó cikkeink
Nagy Márton: lassabb növekedés, átütemezett beruházások és óvatos lakossági fogyasztás várható
Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter az Indexnek adott interjúban a magyar…
Tovább olvasom >Agrometeorológia: a napraforgónak és kukoricának jól jött az eső, az aratásra váró búzának és repcének nem
A napraforgónak és kukoricának jól jött az elmúlt egy hét…
Tovább olvasom >3,4%-kal bővült a fogyasztás
A KSH megerősítette, az idei első negyedévben 0,8%-kal nőtt a…
Tovább olvasom >További cikkeink
Miért dugulnak be sorra a csomagautomata szolgáltatók? Ez az adat rámutat az okokra
Egyre népszerűbbek a csomagautomaták: idén már a webshopok közel háromnegyede…
Tovább olvasom >Fenntarthatóság és egészség: a növényi alapú tejtermékek térhódítása Magyarországon
Az elmúlt években a növényi alapú tejtermék-alternatívák nemcsak globálisan, hanem…
Tovább olvasom >Drágul a tej és a tejtermékek: mi áll az árak emelkedése mögött?
A tej és tejtermékek ára az elmúlt hónapokban jelentős növekedést…
Tovább olvasom >