Frankó Csuba Dea: Célom, hogy azt a jövőt építsük, amiben élni szeretnénk

Szerző: Glázer Szilvia Dátum: 2025. 07. 15. 09:09

A legutóbbi FutureTalks Krizsó Szilviával podcast vendége Frankó Csuba Dea jövőkutató, innovációs és transzformációs vezető volt, aki megmutatta, hogy miként lehet a jövőt befolyásolni a jelenben hozott döntésekkel.

Jövőkutatóként nagy kérdésekkel foglalkozik: Milyen lesz a világ, ahová tíz-húsz év múlva megérkezünk? Hogyan hatnak a nagyvállalatok, globális hatással bíró csapatok a jövőnkre? Hogyan lehet a technológiát jól használni? Miként lehet egy értékvezérelt gondolkodásmódot behozni a gazdaság működésébe? Frankó Csuba Dea elmesélte, hogy tíz évvel ezelőtt, egy szilíciumvölgyi képzéssel indult el jövőkutatói karrierje. Akkor döbbent rá, hogy mai döntéseink mennyire fajsúlyosak, munkájával azon dolgozik, hogy jó döntéseket hozzunk és a nagyhatású vezetők jó döntéseket hozzanak.

Hogyan változik a globális dinamika és dominancia? A természeti környezetünk változása hogyan fog megvalósulni? A mesterséges intelligencia hogyan alakítja át a globális munkaerőpiacot? Az államok fel vannak-e készülve arra, hogy megoldják a jövőbeni társadalmi problémákat? Frankó Csuba Dea hasonló kérdésekre keresi a választ munkája során. Nemrégiben tért haza a Fülöp-szigetekről, ahol egy helyi óriásvállalattal, egy családi konglomerátummal dolgozott lokális problémák megoldásán. Ez a cég három évvel ezelőtt elhatározta, hogy elköteleződnek egy radikális folyamat mellett, hogy a jövőkutatást beépítsék a cégcsoportba. A szakember feladata az volt, hogy a csapatot kiépítse és vezesse Manilában. Ezzel kapcsolatban elmondta: „Az emberiség legnagyobb kihívása a jövő üzleti lehetőségeit megteremteni. A Fülöp-szigetek egy rendszerszintű rémálom, élelmiszerimportra szorulnak, ráadásul nincs hűtő infrastruktúra az országban, így ha leszüretelik a terményt, akkor az el sem jut az áruházak polcaira. Erre fejlesztettünk megoldási alternatívákat. A másik nagy projekt egy nyílt tengeri halfarm volt, ahol környezetkárosítás nélkül neveltünk halakat.”

Ha kíváncsi az ázsiai sztorira vagy többet szeretne tudni a jövőről, akkor ne hagyja ezt a podcastunkat sem és iratkozzon fel csatornánkra, ahol kéthetente érdekes és izgalmas tartalmakkal várjuk.

Kapcsolódó cikkeink