Az Európai Bizottság szerint Kelet-Európa nem kap gyengébb minőségű élelmiszert
Alaptalanok azok a vádak, melyek szerint a multinacionális vállalatok alacsonyabb minőségű termékeket szállítanak Kelet-Európába – jelentette ki az Európai Bizottság, amelynek állásfoglalása szerint a vállalatoknak megengedett, hogy a különböző piaci igényekhez igazítsák a termékeiket.
A vállalatokat nem kötelezik arra, hogy ugyanolyan termékeket dobjanak piacra azonos márkanév alatt az EU országaiban – jelentette ki Frederic Vincent, John Dalli egészségügyért és fogyasztópolitikáért felelős európai biztos szóvivője az EurActivnak. A szóvivő elmondta, a Bizottság állásfoglalása szerint amíg a vállalatok betartják az uniós szabályokat a címkézésről és az élelmiszer-biztonságról, a termékek akár különbözőek is lehetnek az egyes országokban. Ez azt jelenti, hogy akár különböző összetevőket is használhatnak és eltérő áron is kínálhatják őket.
A Szlovák Fogyasztók Szövetsége még áprilisban, egy vizsgálat során úgy találta, hogy egyes multinacionális élelmiszeripari vállalatok változó minőségű termékeket szállítanak a különböző EU-tagállamokba, az újonnan jött tagállamok pedig alacsonyabb minőségűeket kapnak. A szervezet azt kifogásolta, hogy ha a cégek garanciát vállalnak az ételek és italok minőségére, akkor ezeket minden célországban be kellene tartani.
A bolgár mezőgazdasági miniszter, Miroszlav Najdenov még messzebb ment, ő ugyanis kijelentette, hogy „abnormális”, hogy az EU-n belül kettős mérce érvényesül az élelmiszeripari termékekre. Najdenov levélben kérte John Dalli biztost, hogy vizsgálja ki a helyzetet, illetve azzal fenyegette meg a Kelet-Európába alacsonyabb minőségű termékeket szállító vállalatokat, hogy saját országában, Bulgáriában jogi lépéseket foganatosít ellenük.
Dalli biztos szóvivője elmondta, a levél megérkezett, a biztos pedig hamarosan válaszolni is fog rá. A szóvivő elmondta azt is, hogy több korábbi eset is azt mutatja, hogy a vállalatok szabadon igazíthatják az egyes nemzeti piacokhoz a termékeiket, erre pedig példának hozta azt, amikor egy ismert csokoládé márka Nagy-Britanniában és a kontinensen különböző termékeket kínál, hogy így szolgálja ki az eltérő ízléseket.
Azokkal a vádakkal kapcsolatban, hogy Kelet-Európába más minőségű termékeket adnak el, a szóvivő azt mondta, a tagállamok felelőssége, hogy biztosítsák, egészségre káros élelmiszerek ne kerüljenek a piacokra. „Vannak hatásos módszerek arra nézve, hogy ez így legyen, beleértve a gyors- és hatékony reagálási mechanizmust azokban a valószínűtlen esetekben, amikor egészségre ártalmas élelmiszereket találnak a piacokon” – mondta Dalli biztos szóvivője.
A bolgár Trud napilap szerint Najdenov mezőgazdasági minisztert megkérték, hogy mérsékelje a „kettős mércével” kapcsolatos indulatait, bár eredetileg úgy tervezte, hogy az EU agrárminisztereinek találkozóján, május 16-17-én napirendre veteti a kérdést. A bolgár külügyminiszter, Nyikolaj Mladenov azonban állítólag utasította kollégáját, hogy egyelőre függessze fel a hadakozást.
Najdenov a napilapnak azzal magyarázta a kérdés elnapolását, hogy a külügyminiszter attól fél, hogy a multinacionális vállalati lobbik viszonoznák a támadásokat. „A miniszteri fizetésemből képtelen lennék fizetni az ügyvédek költségeit” – mondta Najdenov arra utalva, hogy a vállalatok akár jogi lépéseket is tehetnének ellene – írja az euractiv.hu nyomán a tozsdeforum.hu.
Kapcsolódó cikkeink
További cikkeink
Megválasztották az Év Kerékpárosbarát Szolgáltatóját
Másodjára osztotta ki a Magyar Kerékpáros Turisztikai Szövetség (MAKETUSZ) az…
Tovább olvasom >Negyvenhét éves csúcsot döntött az arabica kávé ára
Az arabica kávé határidős jegyzése 47 éve nem látott szintre,…
Tovább olvasom >Orbán Viktor: jövőre reális a három százalékot meghaladó gazdasági növekedés
Reális a három százalékot meghaladó gazdasági növekedés 2025-ben Magyarországon –…
Tovább olvasom >