Buszokkal viszik a magyarokat bevásárolni Romániába
A román árak időről időre felbukkannak a magyar közbeszédben, de valójában nem biztos, hogy érdemesebb Romániában vásárolni a magyarországi boltok helyett. Most azonban új lendületet kapott a bevásárlóturizmus, hiszen szervezett kisbuszokkal viszik a magyarokat a határon túli boltokba – írja a VG.
Február elején különös hirdetés jelent meg kelet-magyarországi városok közösségi médiás csoportjaiban, amelyben román boltokban való bevásárlást népszerűsítettek egy teljesen új üzleti modell keretében. A kezdeményezés hátterében a 2025. január 1-jén hatályba lépett schengeni bővítés áll, amely megszüntette a személyellenőrzést a belső szárazföldi határokon.
Határon átnyúló változások
A döntés jelentős hatással volt a magyar-román határ menti gazdaságra. Magyar oldalon felpörgött az ingatlanpiac és a turizmus, míg román oldalon a határközeli vállalkozások forgalomcsökkenésre panaszkodtak. A határmenti boltok viszont „közelebb” kerültek a magyar vásárlókhoz, akiket az infláció és az élelmiszerárak emelkedése is arra ösztönöz, hogy más lehetőségeket keressenek.
Megéri Romániában vásárolni?
A romániai és magyarországi bolti árak között általában nincs jelentős eltérés. A húsáruk, tejtermékek ára hasonló, a tojás drágább, viszont egyes nemzetközi üdítőitalok olcsóbbak lehetnek. Azonban ha hozzáadjuk a román lej váltási költségét, az ütemanyag és az útdíjak árát, valamint a rászánt időt, már nem tűnik kifizetődőnek egy-egy bevásárlás. Kivéve, ha valaki eleve ingázó.
Szervezett bevásárlóutak
Márciustól egy személyszállító vállalkozás kisbuszokkal fogja szállítani a magyarokat a román boltokba. A szolgáltatás egyelőre Debrecenből és Nyíregyházáról indul, kilencszemélyes kisbuszokkal. A szervezők egy privát Facebook-csoportban osztják meg az információkat, ahol jelenleg közel 700 tag van.
A szolgáltatás nemcsak élelmiszer-, hanem műszaki cikkek és építőanyagok beszerzésére is kiterjed, teherautós szállítást is vállalva. A csoporttagok hetente frissített akciós újlátokból tájékozódhatnak az árakról.
Az eredeti tervek szerint a járatok minden szombaton és vasárnap indulnának, de az első tapasztalatok alapján hétköznapi utakra is lenne kereslet. A kisbuszok reggel 7-kor indulnak, kora délután 14 órakor érkeznek vissza. A vállalkozás szerint „minden debreceni és nyíregyházi lakost háztól házig szállít”, de a más településekről érkezőknek maguknak kell gondoskodniuk a hazajutásról.
Mennyibe kerül?
A szervezett bevásárlóturizmus egyik legnagyobb kérdése, hogy mindez mennyibe kerül. Egyelőre a szervezők nem hozták nyilvánosságra a viteldíjakat, azt február 15-én tervezik közzétenni. Az árak ismeretében lesz igazán értékelhető, hogy a romániai bevásárlás valóban megéri-e, vagy inkább csak egy átmeneti divathullámról van szó.
Kapcsolódó cikkeink
Románia szigorította a száj- és körömfájás elleni óvintézkedéseket
A ragadós száj- és körömfájás vírusának európai terjedése miatt Románia…
Tovább olvasom >Romániában a turisták és a vendégéjszakák száma is csökkent februárban
Februárban a turisták és a vendégéjszakák száma is csökkent Romániában…
Tovább olvasom >Új logisztikai központot nyitott a Lidl Portugáliában, Romániában pedig terjeszkedik
A német Lidl 115 millió eurós beruházással új logisztikai központot…
Tovább olvasom >További cikkeink
Húsvéti hosszú hétvége: így alakul az üzletek nyitvatartása 2025-ben
A húsvéti ünnepek idején alaposan átalakul a hazai üzletláncok nyitvatartása:…
Tovább olvasom >A várakozásokon felül alakult az euróövezet ipari termelése februárban
Februárban a várakozásokon felüli mértékben növekedett az euróövezet ipari termelése…
Tovább olvasom >Zsigó Róbert: átlagosan majdnem húsz százalékos az árrésstop hatása
Az árrésstop bevezetésének hatására négy hét alatt átlagosan 18,6 százalékkal…
Tovább olvasom >