Bukarestben tiltakoztak a romániai juh- és kecsketenyésztők a kiskérődzők pestise miatt elrendelt korlátozások ellen
A bukaresti kormány székháza előtt tiltakoztak hétfőn a romániai juh- és kecsketenyésztők a kiskérődzők pestise miatt elrendelt, a húsvéti bárányértékesítést sújtó újabb korlátozások ellen. A kormány képviselői azt ígérték: megpróbálnak engedményeket kieszközölni az Európai Bizottságnál.

Az ANSVSA szerint Románia továbbra is exportálhat élő kiskérődzőket az unión kívüli harmadik országok piacaira (Fotó: Pixabay)
A román állategészségügyi és élelmiszerbiztonsági hatóság (ANSVSA) a Bihar megyei Gyapjú (Gepiu) térségében március 5-én megjelent újabb pestisgóc miatt az Európai Bizottság március 14-i határozata alapján betiltotta az élő kiskérődzők – juhok és kecskék – exportját az Európai Unió más országaiba, illetve az élő állatok szállítását Arad és Bihar megye teljes területén. A kormányszékház elé vonuló juhászok szerint a számukra legfontosabb értékesítési időszakban, a húsvéti előtti hetekben bevezetett exporttilalom a tenyésztők 80 százalékát csődbe juttathatja. A Digi 24 hírtelevízió által megszólaltatott tenyésztők szerint tavaly kilogrammonként 25 lej (2000 forint) körüli áron tudták értékesíteni az élő bárányt, most viszont csak az arab országokba tudnak exportálni, legfeljebb 17 lejes áron, és ez a húsvéti időszak után tovább csökkenthet. A kormány közleménye szerint a mezőgazdasági tárca és az ANSVSA szakemberei azt ígérték a tiltakozók küldöttségének: engedményt kérnek az EB-től arra, hogy azokról a farmokról, ahol nincs pestisgóc, a legközelebbi vágóhídig szállíthassák az állatállományt, csökkentendő a veszteségeket. Az ANSVSA szerint Románia továbbra is exportálhat élő kiskérődzőket az unión kívüli harmadik országok piacaira, és az uniós exporttilalom is kizárólag az élő állatokra, nem pedig az EU-szabványoknak megfelelő vágóhidakon levágott juhok és kecskék húságra vonatkozik. A romániai juhállományt decemberben mintegy 2 millió 325 ezerre becsülték, ami 200 ezres visszaesés az előző évihez képest. A kiskérődzők pestise tavaly júliusban jelent meg először Romániában. A járvány tetőzésekor összesen 64 gócpontot azonosítottak az ország négy megyéjében.
MTI
Kapcsolódó cikkeink
Befejeződött az RSZKF betegséggel fertőzött telepek felszámolása
A ragadós száj-és körömfájás (RSZKF) harmadik és negyedik kitörésével érintett…
Tovább olvasom >Románia szigorította a száj- és körömfájás elleni óvintézkedéseket
A ragadós száj- és körömfájás vírusának európai terjedése miatt Románia…
Tovább olvasom >Nincs újabb megbetegedés, folytatódik a szarvasmarha telepek mentesítése
Nincs újabb megbetegedés, tovább folytatódik a védekezés a ragadós száj-…
Tovább olvasom >További cikkeink
A piaci kihívások mellett is növekedni tudott a BioTechUSA-cégcsoport
Közzétette éves jelentését a tisztán hazai tulajdonú BioTechUSA-cégcsoport: a gazdasági…
Tovább olvasom >Több mint 13 tonna adomány gyűlt össze a NOE és a CBA közös húsvéti akcióján
Több mint 13 tonna adomány gyűlt össze a Nagycsaládosok Országos…
Tovább olvasom >Megnövelt kapacitással segíti a húsvéti visszaváltást a MOHU
Az ünnepek közeledtével várhatóan a boltok forgalma növekedni fog, így…
Tovább olvasom >