Budapesten találkoztak hazánk és Európa trafikosai
Nemzetközi konferenciát rendeztek csütörtökön a Nemzeti Dohányboltok üzemeltetői és partnerei részére Budapesten, amelyen részt vettek az Európai Dohány Kiskereskedők Szövetségének tisztviselői is.
Mario Espejo Aguilar, az Európai Dohány Kiskereskedők Szövetségének (CEDT) elnöke és Lengyel Antal, a Magyar Dohány Kiskereskedők Szövetségének (MDKSZ) elnöke nyitották meg azt a nemzetközi konferenciát, amelyen a hazai trafikosok, szabályozók és piaci szereplők mellett az európai dohányboltosok képviselői is részt vettek.
Lengyel Antal előadásában arra hívta fel a figyelmet, hogy hazánkban rendkívül szigorú szabályozási környezetben működnek a trafikok – a nemzetközi tapasztalatok alapján ennek enyhítését szorgalmazza a szövetség, hiszen a működési modell ez idáig jól vizsgázott, a szektortól elvárt adóbevétel pedig biztosított. Elsősorban az értékesíthető termékek körének bővítését szeretnék elérni, illetve elhalasztani a dohánytermékek egységes csomagolásának 2019-re időzített bevezetését, hiszen, mint mondják, erre még nincs felkészülve a hazai ellátási rendszer – és általában a piac.
Mario Espejo Aguilar, a CEDT elnöke is a termékkör bővítésére hozott példákat, hiszen a trafikok sokszor a napi gyors bevásárlás színterei is – Európa egyes országaiban változó, hogy pontosan milyen termékcsoportokat árusíthatnak. Újságírói kérdésre elmondta, hogy az úgynevezett cannabinoid termékek (CBD – azaz orvosi kender kivonatot tartalmazó étrendkiegészítő készítmények) forgalmazása több európai piacon is a dohányboltok jogosultsága, így adja magát, hogy Magyarországon is a Nemzeti Dohányboltok polcain legyenek elérhetőek ezek a termékek. A szigorú szabályozási keret adott, mint ahogyan az is, hogy kizárólag 18 éven felüli vásárlók férnének hozzá a számos jótékony hatással bíró, ám nem pszichoaktív termékekhez.
A konferencián szó esett arról is, hogy az MDKSZ a hazai trafikosok aktív érdekvédelmi szervezeteként évek óta átfogó képzési programokkal segíti a Nemzeti Dohányboltok üzemeltetőit – hiszen, mint vallják, fontos szerepük van a szakértő kereskedelemben, tanácsadásban. A trafikos hagyományok figyelembe vételével nem csak értékesíteni, hanem szolgáltatni is kell ma egy Nemzeti Dohányboltban.
„A dohány-kiskereskedelem hazai szereplői mára tökéletesen alkalmazkodtak az újraszabályozott piaci keretekhez. Ahhoz azonban, hogy hosszú távon is stabilan hozzá tudjon járulni a szektor az államháztartás bevételi oldalához, néhány változtatásra szükség van, amely stabilabbá tenné az üzletvitelt a koncesszió-jogosultak számára. Ilyen például a forgalmazható termékek körének bővítése, az öröklődés megoldása, vagy az e-cigaretták piacának fejlesztése, hiszen ezen a téren a vásárolt termékek 90%-a még mindig külföldről érkezik az országba”, mondta el Lengyel Antal, az MDKSZ elnöke.
Pénteken tartják Budapesten a Magyar Dohány Kiskereskedők Szövetsége által szervezett II. Nemzeti TABAK EXPO Kiállítás és Konferenciát.
Kapcsolódó cikkeink
Lezajlott a NÉGYOSZ munkakonferenciája – Új párbeszéd indult a növényi alapú táplálkozásról
A NÉGYOSZ szervezésében egy úttörő szakmai esemény zajlott, amely a…
Tovább olvasom >Üzleti tervezéshez egy kis segítség
A CEONET Klub és az Egyensúly Intézet újabb közös eseményre…
Tovább olvasom >CSAOSZ Konferencia – Élelmiszer-veszteség csökkentése fenntartható csomagolással
A Csomagolási és Anyagmozgatási Országos Szövetség (CSAOSZ) a közép-európai térségben…
Tovább olvasom >További cikkeink
30%-kal kevesebb anyaghasználat már megoldás lenne a klímaválságra
A körforgásos gazdaság globális szükségszerűség: túlmutat a földrajzi határokon, és…
Tovább olvasom >Huszadik alkalommal adták át a Hégető Honorka Díjakat
Idén 20. alkalommal adták át a Hégető Honorka Díjakat, rekordszámú,…
Tovább olvasom >Ma kezdődik a World Science Forum Budapesten
Ma kezdődik Budapesten a World Science Forum (WSF – Tudomány…
Tovább olvasom >