Brüsszel gazdaellenes agrárpolitikája ellen tüntettek a kelet-közép-európai gazdák
Közös demonstrációt tartottak a cseh, a szlovák, az osztrák és a magyar gazdák. A kelet-közép-európai országok agrárkamarái által szervezett tiltakozó akció keretében a termelők a cseh-szlovák határon gyűltek össze, hogy hangot adjanak a brüsszeli agrárpolitikával kapcsolatos elégedetlenségüknek és azonnali megoldást követeljenek az Európai Bizottságtól az ukrán import miatt kialakult piaci helyzet kezelése érdekében.

A magyar, a szlovák, az osztrák és cseh agrárkamarák február 27-én a cseh-szlovák (Holič, SK – Hodonín, CZ) határátkelőhelyen tartottak tiltakozó akciót több száz traktorral (Fotó: NAK)
Szinte napra pontosan egy évvel a tavalyi közös tüntetés után ismét a szlovák-cseh határon gyűltek össze a visegrádi országok gazdálkodói, hogy hangot adjanak a brüsszeli agrárpolitikával kapcsolatos elégedetlenségüknek. A magyar, a szlovák, az osztrák és cseh agrárkamarák február 27-én a cseh-szlovák (Holič, SK – Hodonín, CZ) határátkelőhelyen tartottak tiltakozó akciót több száz traktorral. A demonstráció során az érintett országok termelői egyértelművé tették, hogy a mezőgazdaság elsődleges feladata az élelmezésbiztonság garantálása, a minőségi és biztonságos élelmiszerek előállítása. Éppen ezért kulcsfontosságú, hogy megőrizzék az agrár-élelmiszeripar gazdasági életképességét az Európai Unióban.
A résztvevő agrárkamarák közös nyilatkozatot fogadtak el
Ennek egyik legfontosabb pontjaként a Közös Agrárpolitika forrásainak megőrzését, a bürokrácia csökkentését és az európai élelmiszertermelés versenyképességének javítását követelik az Európai Bizottságtól. A demonstráció résztvevői elutasítják a KAP költségvetésének csökkentését és a területalapú támogatások eltörlésére vonatkozó bizottsági kezdeményezést. Emellett új megállapodást sürgetnek Európa és Ukrajna között, amely védelmet nyújt a közösség mezőgazdasági termelői számára. Az Európai Bizottság által bevezetett autonóm kereskedelmi intézkedések (ATM) ugyanis 2025. június 5-én lejárnak, amelyek megszűnése komoly veszélyt jelenthet a kelet-közép-európai országok mezőgazdaságára nézve, és jelentősen rontja az európai gazdálkodók versenyképességét. A beáramló áruk számottevő része ráadásul az Európai Unióban fennálló élelmiszerbiztonsági elvárásoknak sem felel meg. Éppen ezért a tiltakozó gazdálkodók azt kérik, hogy az EU-ba exportáló a harmadik országok termelőitől is követeljék meg ugyanazokat az uniós állat- és növény-egészségügyi előírásokat, mint az uniós gazdáktól. A nyilatkozat kitér az Európai Unió és a Mercosur államok közötti szabadkereskedelmi megállapodásra is, amely jelentős versenytorzító hatásokkal járna a mezőgazdasági termékek piacán. A nyilatkozat utolsó pontjaként az érintett országok agrárkamarái támogatásukról biztosítják a Stop Fake Food elnevezésű európai polgári kezdeményezést, amelynek célja feltárni az élelmiszerek valódi származását.
NAK
Kapcsolódó cikkeink
NAK-elnök: durva támadás érte Brüsszelből az agráriumot
Durva támadás érte Brüsszelből az agráriumot, az Európai Bizottság új…
Tovább olvasom >Nem tetszik a cseh gazdáknak az ukrán mezőgazdasági termékek nagyobb arányú behozatala az Európai Unióba
Veszélyezteti a cseh cukorgyártást a kiválasztott ukrán termékek tervezett nagyobb…
Tovább olvasom >Tönkretenné a gazdákat az EU-Mercosur kereskedelmi megállapodás, Ukrajna is tovább nehezíti a helyzetet
A gazdálkodók megélhetését ellehetetlenítené, az élelmiszer-biztonságot pedig veszélyeztetné az EU-Mercosur…
Tovább olvasom >További cikkeink
Új felmérés: a vásárlók nem kérnek a mérgező vegyszerekből
Egy új, öt országot érintő felmérés komoly aggodalmakat tárt fel…
Tovább olvasom >Veszteségbe fordult a friss tej értékesítése – rávilágított a GVH grafikonja
A magyar kiskereskedelem egy újabb, eddig kevésbé reflektorfényben lévő problémája…
Tovább olvasom >Újra jön a Strandok Éjszakája
Idén tizenhatodik alkalommal rendezik meg a Magyar Fürdőszövetség kezdeményezésére a…
Tovább olvasom >