Brüsszel gazdaellenes agrárpolitikája ellen tüntettek a kelet-közép-európai gazdák
Közös demonstrációt tartottak a cseh, a szlovák, az osztrák és a magyar gazdák. A kelet-közép-európai országok agrárkamarái által szervezett tiltakozó akció keretében a termelők a cseh-szlovák határon gyűltek össze, hogy hangot adjanak a brüsszeli agrárpolitikával kapcsolatos elégedetlenségüknek és azonnali megoldást követeljenek az Európai Bizottságtól az ukrán import miatt kialakult piaci helyzet kezelése érdekében.

A magyar, a szlovák, az osztrák és cseh agrárkamarák február 27-én a cseh-szlovák (Holič, SK – Hodonín, CZ) határátkelőhelyen tartottak tiltakozó akciót több száz traktorral (Fotó: NAK)
Szinte napra pontosan egy évvel a tavalyi közös tüntetés után ismét a szlovák-cseh határon gyűltek össze a visegrádi országok gazdálkodói, hogy hangot adjanak a brüsszeli agrárpolitikával kapcsolatos elégedetlenségüknek. A magyar, a szlovák, az osztrák és cseh agrárkamarák február 27-én a cseh-szlovák (Holič, SK – Hodonín, CZ) határátkelőhelyen tartottak tiltakozó akciót több száz traktorral. A demonstráció során az érintett országok termelői egyértelművé tették, hogy a mezőgazdaság elsődleges feladata az élelmezésbiztonság garantálása, a minőségi és biztonságos élelmiszerek előállítása. Éppen ezért kulcsfontosságú, hogy megőrizzék az agrár-élelmiszeripar gazdasági életképességét az Európai Unióban.
A résztvevő agrárkamarák közös nyilatkozatot fogadtak el
Ennek egyik legfontosabb pontjaként a Közös Agrárpolitika forrásainak megőrzését, a bürokrácia csökkentését és az európai élelmiszertermelés versenyképességének javítását követelik az Európai Bizottságtól. A demonstráció résztvevői elutasítják a KAP költségvetésének csökkentését és a területalapú támogatások eltörlésére vonatkozó bizottsági kezdeményezést. Emellett új megállapodást sürgetnek Európa és Ukrajna között, amely védelmet nyújt a közösség mezőgazdasági termelői számára. Az Európai Bizottság által bevezetett autonóm kereskedelmi intézkedések (ATM) ugyanis 2025. június 5-én lejárnak, amelyek megszűnése komoly veszélyt jelenthet a kelet-közép-európai országok mezőgazdaságára nézve, és jelentősen rontja az európai gazdálkodók versenyképességét. A beáramló áruk számottevő része ráadásul az Európai Unióban fennálló élelmiszerbiztonsági elvárásoknak sem felel meg. Éppen ezért a tiltakozó gazdálkodók azt kérik, hogy az EU-ba exportáló a harmadik országok termelőitől is követeljék meg ugyanazokat az uniós állat- és növény-egészségügyi előírásokat, mint az uniós gazdáktól. A nyilatkozat kitér az Európai Unió és a Mercosur államok közötti szabadkereskedelmi megállapodásra is, amely jelentős versenytorzító hatásokkal járna a mezőgazdasági termékek piacán. A nyilatkozat utolsó pontjaként az érintett országok agrárkamarái támogatásukról biztosítják a Stop Fake Food elnevezésű európai polgári kezdeményezést, amelynek célja feltárni az élelmiszerek valódi származását.
NAK
Kapcsolódó cikkeink
Kedvencek újraalkotva – laktóz nélkül
Az elmúlt években robbanásszerű növekedésnek indult a laktózmentes termékek piaca,…
Tovább olvasom >Kiemelt figyelmet kap az aszályhelyzet
A kormány összehangolt cselekvési tervet készít az aszálykárok megelőzésére. Ennek…
Tovább olvasom >Évente 5,8 milliárd forint állatjóléti támogatásban részesülnek a méhészek
Kiemelt pályázati lehetőségekben és csaknem hatmilliárd forint méhállatjóléti támogatásban is…
Tovább olvasom >További cikkeink
Higiénia kompromisszumok nélkül
A női higiéniai termékek piacán egyre inkább előtérbe kerülnek a…
Tovább olvasom >A Paradicsom még odébb van
A hazai zöldségek-gyümölcsök választékának szélesítése az üzletekben a kormányzat, a…
Tovább olvasom >Fenntartható fagylaltot dob piacra az Auchan Portugáliában
Az Auchan Portugália a helyi O Gelado márkával együttműködve az élelmiszer-pazarlásra megoldást…
Tovább olvasom >