Brüsszel eljárást indított Magyarország ellen az árréskorlátozások miatt
Két kötelezettségszegési eljárást is indított Magyarország ellen az Európai Bizottság, amiért az ország olyan kiskereskedelmi árrésmegszorításokat vezetett be, amelyek hátrányosan érinthetik a külföldi, nem magyar vállalatokat. Az egyik eljárás az élelmiszerek, a másik pedig a drogériákban forgalmazott, nem élelmiszer jellegű termékek értékesítésére vonatkozó szabályozást kifogásolja.
A Bizottság szerint Magyarország megsérthette az Európai Unió működéséről szóló szerződés (EUMSZ) 49. cikkét, amely a letelepedés szabadságát garantálja az uniós tagállamok vállalkozásai számára. Ennek értelmében a nemzeti hatóságok kötelesek egyenlő elbánást biztosítani minden gazdasági szereplőnek, és nem hozhatnak olyan intézkedéseket, amelyek indokolatlanul korlátozzák a piaci jelenlétet – kivéve, ha az adott korlátozás bizonyíthatóan közérdekű célt szolgál.
A testület megállapította, hogy az érintett magyar szabályozás olyan szinten határozza meg a beszerzési és eladási árak közötti megengedett különbséget, hogy az a külföldi tulajdonú kereskedők esetében már nem fedezi a működési költségeket. Így a nem magyar vállalatok kénytelenek lehetnek tartósan veszteséggel értékesíteni egyes termékeiket, ami sérti a szabad verseny és a letelepedés szabadságának elvét.
A magyar kormánynak két hónap áll rendelkezésére, hogy válaszoljon az Európai Bizottság által küldött hivatalos felszólító levelekre, és lépéseket tegyen a kifogásolt gyakorlatok megszüntetésére. Amennyiben ez nem történik meg, a Bizottság a kötelezettségszegési eljárás következő fázisaként indokolással ellátott véleményt bocsáthat ki, ami akár az Európai Bíróság előtti perhez is vezethet.
A jelenlegi eljárás újabb fejezete annak a vitának, amely a magyar kormány piaci szabályozásai és az uniós alapelvek közötti feszültségeket feszegeti. Az ügy kimenetele nemcsak jogi, hanem gazdasági szempontból is komoly következményekkel járhat a hazai kiskereskedelmi szektor és annak nemzetközi szereplői számára.
Kapcsolódó cikkeink
Élénkült az EU baromfihúsimportja 2025 első negyedévében
Az Európai Bizottság adatai szerint az unió (EU27) baromfihúsexportja csaknem…
Tovább olvasom >Az Európai Bizottság engedélyezte a géntechnológiával módosított szójabab behozatalát az EU-ba
Az Európai Bizottság engedélyezte a géntechnológiával módosított szójabab uniós behozatalát,…
Tovább olvasom >Megosztó alku: nő az ukrán mezőgazdasági termékek uniós importkvótája
Az Európai Unió új megállapodást írt alá Ukrajnával, amely több…
Tovább olvasom >További cikkeink
KSH: a fogyasztói árak az előző év azonos hónapi értékeket átlagosan 4,6, a májusit 0,1 százalékkal haladták meg
2025. júniusban a fogyasztói árak átlagosan 4,6 százalékkal haladták meg…
Tovább olvasom >Rekorderedmény és nemzetközi növekedés a Pek-Snack Csoportnál
Rekordszintű, 12,7 milliárd forintos árbevétel mellett 2,5 milliárdos EBITDA-nyereséggel zárta…
Tovább olvasom >A héten indul a NAV ellenőrzéssorozata a Balatonnál és a Velencei-tónál
A héten megkezdte nyári ellenőrzéssorozatát a Nemzeti Adó- és Vámhivatal…
Tovább olvasom >