Brüsszel derűlátó az agrárpiacokkal kapcsolatban
Közzétette pénteken az agrárpiacok helyzetének rövidtávú előrejelzését az Európai Bizottság, amely a termés és a húsipar területén is pozitív képet vetít előre.
Brüsszel megjegyzi, hogy tavaly rekordmennyiségű, 329 millió tonna gabona termett az EU-ban, ami 14 százalékkal haladja meg az átlagot, így az idei export 60 százalékkal is több lehet a korábbi átlagnál. A várakozások szerint idén ismét, sorban a harmadik évben az átlagot meghaladó termést hoznak majd a gabonatáblák, de a többlet a korábbinál szerényebb lesz, 6 százalékos.
A húságazatban a nagyobb szaporulat és az olcsóbbá vált takarmány miatt a disznóhústermelés továbbra is kitartóan bővül, és a baromfiágazat fejlődése is folytatódik. Brüsszel arra számít, hogy a marhahús termelése is növekedni fog, amelyhez az exportlehetőségek bővülése és a nagyobb szaporulat járul hozzá. A piaci és legeltetési körülmények a birkatenyésztésnek is kedveznek. Brüsszel szerint mindezeknek köszönhetően idén 1,4 százalékkal emelkedhet az egy főre jutó húsfogyasztás az unióban, ami annyit jelent, hogy elvileg mindenki tányérjára kereken egy kilóval több hús juthat.
A tejiparral kapcsolatban a bizottság megjegyzi, hogy bár áprilisban megszűntek a tejkvóták, az uniós tejágazat mégis mindössze 1 százalékkal több tejterméket szállít majd le a naptári év végéig. Miután ilyen termékeket Oroszországba továbbra sem lehet szállítani, mert Moszkva megtiltotta behozatalukat, több tejből készülhet sovány tejpor és vaj, mint sajt. (MTI)
Kapcsolódó cikkeink
EUDR országértékelések – avagy melyek az erdőirtás szempontjából kockázatos országok
Az Európai Bizottság május 23-án közzétette az EUDR (erdőírtás mentes…
Tovább olvasom >Shein ellen indított közös vizsgálatot az Európai Unió – súlyos fogyasztóvédelmi aggályok merültek fel
Közösen indított eljárást a kínai Shein webáruház ellen az Európai…
Tovább olvasom >Módosul a szabályozás – enyhül a GDPR-szigor
Az Európai Bizottság a GDPR enyhítését tervezi a 750 főnél…
Tovább olvasom >További cikkeink
Orbán Viktor: az árréscsökkentést új termékekre is be fogjuk vezetni, ha szükséges
Az árrésszabályozást fenn kell tartani, mert az indokolatlan áremelésekkel szemben…
Tovább olvasom >Egészséges, rostban és fehérjében gazdag húskészítményeket fejlesztettek ki Debrecenben
Új, egészségvédő, rostban és fehérjében gazdag, egyedi bioaktív hatóanyagokat tartalmazó…
Tovább olvasom >A német kiskereskedelmi forgalom csökkent áprilisban havi szinten
Németországban reálértéken 1,1 százalékkal csökkent a kiskereskedelmi forgalom áprilisban havi…
Tovább olvasom >