Óriási brit öngól
A kormányzó brit Konzervatív Párt tagjainak csaknem 60 százaléka azt szeretné, ha Theresa May miniszterelnök távozna tisztségéből, miután a június 8-ai választáson a párt elveszítette abszolút parlamenti többségét. A választást a miniszterelnök-asszony saját maga találta ki és került ezáltal a bukás szélére. Jelenleg még nem látni pontosan, hogy ez hogyan fog hatni a Brexit-tárgyalásokra, de akár új népszavazás kiírása sem kizárható.
Emmanuel Macron végleges győzelmével jelentősen erősödött az európai kohézió, ami pozitív hír a régió szempontjából. Az eurózónában a májusi infláció kissé alacsonyabb lett az előző havi értékeknél (1,4%), így eltávolodott az EKB 2%-os céljától. Az inflációs várakozások mérséklődése a kötvényhozamokban is megmutatkozott, valamint csökkent a 2018 végére várt kamatemelés valószínűsége is.
Májusban az S&P500-as részvénypiaci index 1,4%-os emelkedést ért el dollárban számolva. Ezzel kissé lemaradó volt a főbb részvénypiaci indexekkel szemben. A FED június elején újabb kamatemelést jelentett be, melyet már korábban beárazott a piac. Az első negyedéves GDP-növekedés üteme 1,2% volt, ami alacsonyabb az előző negyedéves adatnál, azonban így is várakozások feletti. A vállalati eredmények jól alakulnak az USA-ban, a legnagyobb tőzsdei cégek háromnegyede az elemzői várakozásoknál jobb számokat produkált a negyedév során.
Itthon a BUX Index májusban 4,8%-os felértékelődést mutatott, amivel a régió legjobban teljesítő piaca volt. A legjobb teljesítményt az OTP érte el 5,8%-os emelkedéssel, a MOL 3%-kal emelkedett, a Richter 0,75%-os teljesítményt mutatott, míg a Magyar Telekom 5%-kal értékelődött le a hónap során.
A devizapiacokon a forint erősödését láthattuk májusban, melynek megfelelően az euróval szembeni keresztárfolyam 1,2%-kal, míg a dollárral szemben 3,6%-kal került lejjebb.
A 2017-es évre vonatkozó előrejelzéseink továbbra is változatlanok. A politikai bizonytalanság még jelen van, a hamarosan kezdődő Brexit-tárgyalásokkal, és a németországi választások megkezdésével folytatódik. A befektetők továbbra is várják, hogy az Egyesült Államok gazdasága és külpolitikája hogyan változik Trump elnöklése alatt. A kockázatok ellenére az alapvető forgatókönyv az, hogy a globális növekedés és az infláció 2017-ben emelkedik, és a részvény- és árupiacok, mint például az alapfémek, felülmúlják az államkötvények hozamát.
Gödrösy Balázs
ügyvezető
GFS Consulting
Kapcsolódó cikkeink
Továbbra is kihívást jelent a Brexit a logisztikában?
A Brexit hatása az Egyesült Királyság és az Európai Unió…
Tovább olvasom >Brexit-tanulmány: meredeken visszaesett az EU-val folytatott brit kereskedelem
Meredeken visszaesett az Európai Unió és Nagy-Britannia kétoldalú kereskedelmének értéke…
Tovább olvasom >Az iBanFirst devizapiaci kitekintője: Euró-, dollár- és forint előrejelzés 2024 első negyedévére
A 2024-es évbe lépve, a gazdasági dinamika új devizapiaci trendeket…
Tovább olvasom >További cikkeink
Miért dugulnak be sorra a csomagautomata szolgáltatók? Ez az adat rámutat az okokra
Egyre népszerűbbek a csomagautomaták: idén már a webshopok közel háromnegyede…
Tovább olvasom >30%-kal kevesebb anyaghasználat már megoldás lenne a klímaválságra
A körforgásos gazdaság globális szükségszerűség: túlmutat a földrajzi határokon, és…
Tovább olvasom >Fenntarthatóság és egészség: a növényi alapú tejtermékek térhódítása Magyarországon
Az elmúlt években a növényi alapú tejtermék-alternatívák nemcsak globálisan, hanem…
Tovább olvasom >