Brit kamarai szövetség: a vártnál is gyorsabban zuhannak a beruházások
Rontotta a következő két év brit gazdasági növekedésére és a beruházások idei visszaesésének ütemére adott előrejelzéseit a Brit Kereskedelmi Kamarák szövetsége (BCC), elsősorban a brit EU-tagság megszűnése (Brexit) körüli folytatódó bizonytalanságokkal indokolva a felülvizsgálatot.
A brit üzleti vállalkozások érdekképviseletét ellátó szervezet hétfőn ismertetett prognózisa szerint a brit hazai össztermék (GDP) 2019 egészében 1,3 százalékkal növekszik. Ez minimálisan jobb az eddigi prognózisnál, amely 1,2 százalékos idei növekedést valószínűsített, de ennek is a Brexit-bizonytalanság miatt megindult üzleti készletfelhalmozás az oka.
A kamara új előrejelzése szerint azonban a brit gazdaság 2020-ban alig 1 százalékkal növekszik az eddig várt 1,3 százalék helyett. A szövetség a 2021-re szóló növekedési prognózist is rontotta, 1,4 százalékról 1,2 százalékra.
A szervezet az idei második negyedévre zéró GDP-növekedést vár negyedéves összevetésben az első három hónapban mért 0,5 százalékos bővülés után.
A negatív növekedési felülvizsgálat elsődleges oka a vártnál is gyengébb beruházási aktivitás: a kamarai szervezet hétfői előrejelzése a brit üzleti szektorban végrehajtott idei beruházások értékének 1,3 százalékos visszaesését jósolja a korábbi prognózisban szereplő 1 százalékos csökkenés helyett.
Adam Marshall, a kamarai szervezet vezérigazgatója az új prognóziscsomaghoz fűzött kommentárjában hangsúlyozta: mivel a politika jelenleg nem is figyel a gazdaságra, az üzleti vállalkozásoknak nem maradt más választásuk, mint az, hogy megpróbáljanak felkészülni a brit EU-tagság megállapodás és átmeneti időszak nélküli, rendezetlen megszűnésére a Brexit jelenleg érvényes október 31-i határnapján.
Marshall szerint az üzleti szektor ebben a helyzetben a hosszú távú gazdasági növekedést szolgáló beruházások helyett készenléti tervek végrehajtására, például raktárkészlet-felhalmozásra fordítja erőforrásait, és ez „egyszerűen fenntarthatatlan”.
Az üzleti vállalkozások elvárják, hogy a következő brit miniszterelnök gyorsan találjon valamilyen ésszerű és pragmatikus módot a zűrzavaros, rendezetlen Brexit elkerülésére – hangsúlyozta a kamarai szervezet vezérigazgatója.
Marshall nem említett neveket, a távozó Theresa May miniszterelnök legesélyesebbnek tartott utódjelöltje, Boris Johnson volt külügyminiszter – a kormányzó brit Konzervatív Párt keményvonalas Brexit-táborának frontembere – azonban már leszögezte, hogy ha ő lesz az új miniszterelnök, az Egyesült Királyság október 31-én mindenképpen kilép az EU-ból, akár lesz addig elfogadott Brexit-megállapodás, akár nem.
A Brexit-folyamat körüli bizonytalanság máris érezteti negatív hatását a reálgazdasági aktivitásban.
A brit statisztikai hivatal (ONS) minapi adatismertetése szerint a GDP-érték áprilisban 0,4 százalékkal volt alacsonyabb, mint egy hónappal korábban. Ez volt a második havi visszaesés a brit gazdaságban egymás után: a hazai össztermék márciusban 0,1 százalékkal csökkent.
Az ONS adatai szerint az áprilissal zárult mozgó három hónapos időszakban a növekedési ütem 0,3 százalékra lassult a márciusban véget ért negyedév 0,5 százalékos növekedése után.
A statisztikai hivatal kimutatása szerint a brit autóipar kibocsátási értéke áprilisban drámai mértékben, 24 százalékkal zuhant az előző hónappal összehasonlítva, elsősorban azért, mert sok autógyár a Brexit eredetileg tervezett márciusi végi időpontja utáni bizonytalanságok miatt egyszerűen leállította a termelést.
A legfrissebb aktivitási mérőszámok szerint a brit gyáripar egészének teljesítménye is csökkenni kezdett.
Az IHS Markit pénzügyi-gazdasági adatszolgáltató csoport és a brit gazdasági ágazatok beszerzési aktivitását mérő intézet (Chartered Institute of Procurement & Supply, CIPS) közös felmérése alapján a brit gazdaság feldolgozószektorának beszerzésimenedzser-indexe (BMI) májusban meredeken, az előző havi 53,1-ről 49,4-re zuhant.
Az 50 alatti BMI-indexek a vizsgált szektor aktivitásának gyengülésére utalnak, vagyis az új brit feldolgozóipari mutató az ágazat kibocsátásának visszaesését jelzi.
A májusi aktivitási adat 34 havi mélypont: legutóbb 2016 júliusában, a brit EU-tagságról tartott népszavazás utáni hónapban süllyedt a brit gyáripari BMI-mutató az 50-es határérték alá. A referendumon a résztvevők szűk, 51,89 százalékos többsége arra voksolt, hogy az Egyesült Királyság lépjen ki az Európai Unióból. (Kertész Róbert, MTI)
Kapcsolódó cikkeink
Három év alatt 54 milliárd dollárt fektet be az Amazon Nagy-Britanniában
Komoly beruházásról tett bejelentést az Amazon Nagy-Britanniában: a világ legnagyobb…
Tovább olvasom >Meddig várhatnak még ki a nagyvállalatok a beruházásokkal?
Fél éve stagnál a nagyvállalatok beruházási hajlandósága – derült ki…
Tovább olvasom >KSH: 2025 első negyedévében 12,1 százalékkal esett vissza a beruházások teljesítménye
A beruházások volumene 2025 első negyedévében a nyers adatok szerint…
Tovább olvasom >További cikkeink
Amitől a terméket a kosárba helyezzük – kutatás
A PwC és a Publicis Groupe Hungary legújabb közös kutatása…
Tovább olvasom >Korhatár alá került az energiaital: amit minden boltosnak tudnia kell
Június 11-től életbe lépett az energiaitalok árusítására vonatkozó új szabályozás:…
Tovább olvasom >Háztartási és higiénés termékek ára is nyomon követhető az Árfigyelőben
Újabb 42 termékkategóriával bővült a Gazdasági Versenyhivatal (GVH) által működtetett,…
Tovább olvasom >