Bővült a napraforgó kivitel, csökkent a búzaexport
A mezőgazdasági és élelmiszeripari termékek kivitelének értéke 5887 millió eurót, behozatalának értéke 3764 millió eurót tett ki 2016 első három negyedévében, így az agrár-külkereskedelem aktívuma 2122 millió euró, 128 millió euróval kisebb, mint 2015 első három negyedévében volt.
A mezőgazdasági és élelmiszeripari termékek exportértéke egy százalékkal, importértéke 5,3 százalékkal nőtt 2016 első kilenc hónapjában, az egyenleg 5,7 százalékkal elmaradt a 2015 első három negyedévének értékétől.
A mezőgazdasági és élelmiszeripari termékek 24 árucsoportja közül 15 exportértéke emelkedett 2016 első három negyedévében a bázisidőszakhoz viszonyítva. Az Agrárgazdasági Kutató Intézet összegzéséből az is kiderül, hogy legjobban az ital, szesz, ecet árucsoport árbevétele nőtt (+78 millió euró), mivel az árucsoport legnagyobb értékű termékköre, az etilalkohol értéke 34 százalékkal meghaladta az egy évvel korábbit. Az olajosmagvak körében a két fő termék, a napraforgó és a repce árbevétele 20, illetve 23 százalékkal nőtt. A húsfélék árucsoport értéke 27 millió euróval emelkedett, elsősorban a baromfihús exportbővülése révén. A legnagyobb exportérték-csökkenés a gabonaféléknél következett be (–185 millió euró), elsősorban a kukorica exportértékének 221 millió eurós esése miatt, melyet a búzakivitel bővülése nem ellensúlyozott. A cukor, cukorkaáruk árucsoport esetében az exportérték 17 millió euróval, a gyümölcsfélék esetében pedig 15 millió euróval mérséklődött.
Importoldalon a húsfélék árucsoport importértéke nőtt legjobban (32 millió euróval), elsősorban a sertéshúsimport bővülése miatt. Az élő állatok importértékének 24 millió eurós emelkedését főleg a baromfi- és a sertésbehozatal bővülése eredményezte. Legnagyobb importérték-csökkenés a gabonafélék esetében történt (–45 millió euró), mert a kukorica behozatala is visszaesett, nemcsak a kivitele. Az állati takarmány árucsoport importértékének 36 millió eurós csökkenését elsősorban a szójababpogácsa importjának esése okozta. (munkatársunktól)
Kapcsolódó cikkeink
Megjelentek az öntözésfejlesztési pályázati felhívások
Az öntözésfejlesztés a magyar mezőgazdaság versenyképessége erősítésének egyik alapvető feltétele.…
Tovább olvasom >Jelentősen növekedett a műtrágyák iránti kereslet
2024 VII–IX. hónapjaiban az egy évvel korábbi azonos időszakban forgalmazott…
Tovább olvasom >Elismerték a gabona és olajosnövény termesztés új ÜHG-kibocsátási értékeit
2023-ban kérte fel az Európai Bizottság a tagállamokat, hogy nyújtsanak…
Tovább olvasom >További cikkeink
Megjelent a Trade magazin legújabb száma!
A digitális verzió ezúttal is bővített formában, 184 oldalon jelent meg. Alább, a levél alján…
Tovább olvasom >Csökkent az ipari termelés Magyarországon: a német függés mérséklését sürgeti az NGM
A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) legfrissebb, naptárhatástól megtisztított adatai szerint…
Tovább olvasom >NGM: Fogyasztóvédelmi Tanács ülés a fogyasztói jogok védelme és a hazai fogyasztóvédelmi intézményrendszer hatékonysága érdekében
A fogyasztóvédelemért felelős Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) rendezte meg az év…
Tovább olvasom >