Bővülő gazdasági és kereskedelmi kapcsolatok Dél-Afrikával
Hétfőn került sor a Magyar-Dél-Afrikai Gazdasági Vegyes Bizottság alakuló ülésére Dél-Afrikában. A Bizottság magyar társelnöke Szatmáry Kristóf államtitkár, dél-afrikai társelnöke Elizabeth Thabethe, a Gazdasági és Ipari Minisztérium miniszter-helyettese. Közlemény.
Az újabb Bizottság létrejötte jól illeszkedik a Kormány által kidolgozott Külgazdasági Stratégiához, amelynek egyik fő célkitűzése a magyar vállalkozások nemzetközi piacokon való térnyerésének támogatása, a magyar gazdaság exportteljesítményének további bővítése.
A Bizottság felállításának eredményeként a jövőben jelentős vízügyi együttműködésre nyílik lehetőség a két ország között. A dél-afrikai Vízügyi Minisztériummal folytatott tárgyalások alapján a felek nyitottak egy együttműködési szerződés megkötésére, amely lehetőséget biztosítana a magyar cégek számára a Dél-Afrikában megvalósuló projektekben való részvételre. Szatmáry Kristóf Dél-Afrika turisztikai államtitkárával folytatott megbeszélése nyomán az afrikai ország vizsgálja annak lehetőségét, hogy dél-afrikai turisztikai képviselet nyíljon Budapesten. A Vegyes Bizottság megalakulásával lehetőség nyílik továbbá felsőoktatási és szakképzési, bányászati és bányaipari, agrár-, tudományos- és technológiai együttműködésre is.
Látogatása során Szatmáry Kristóf találkozott a helyi magyarság képviselőivel, ennek keretében a pretoriai nagykövetségen egy állampolgársági esküt tevő magyar felesketésében is részt vett. Hasonlóan a világ más országaiban élő magyarokhoz, a Dél-Afrikában élő magyarság körében egyre nagyobb érdeklődés tapasztalható a Kormány által megteremtett egyszerűsített honosítási eljárás lehetősége iránt.
Szatmáry Kristóf találkozott a Dél-Afrikai Zsidó Szervezet országos elnökével. A megbeszélés során szóba került a Budapesten megrendezett Zsidó Világkongresszus is, amelyhez kapcsolódóan elismerően szóltak Orbán Viktor miniszterelnök beszédéről.
Az afrikai kontinensen Dél-Afrika Magyarország legfontosabb gazdasági és kereskedelmi partnere: Dél-Afrika az Európán kívüli országok között hazánk 4. legnagyobb importőre, az Dél-Afrikába irányuló hazai kivitel több mint 776 millió USD értékű volt 2012-ben, továbbá eddig több mint 200 millió USD dél-afrikai beruházásra került sor hazánkban. A magyar gazdaság exportteljesítményét növeli, hogy a két ország közötti kereskedelmi forgalom túlnyomórészt magyar exportból áll. A Kormány gazdaságélénkítő célkitűzéseinek és a két ország kölcsönös érdekeinek megfelelően a GVB a kétoldalú kereskedelmi forgalom további növelését, a kis- és középvállalkozások piacszerzésének elősegítését, a kölcsönös befektetési tevékenység fejlesztését tűzte ki célul.
A két ország közötti bővülő együttműködés eredményeként együttműködési szándéknyilatkozatot került aláírása kedden a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara és a Johannesburgi Kereskedelmi és Iparkamara között. A megállapodás célja a hazai vállalkozói kör külpiaci érvényesülésének elősegítése, együttműködési lehetőségek kialakítása a vállalkozók számára.
A GVB kitűnő lehetőséget szolgáltatott arra, hogy felhívja Dél-Afrika figyelmét a 2013. június 6. és 7. között megrendezésre kerülő Budapest-Afrika Fórumra. A rendezvény keretében sor kerül gazdasági fórumra is, ahol több afrikai ország magas rangú tisztségviselője és üzletemberei találkozhatnak magyar vállalatok, és a kormány képviselőivel.
(Nemzetgazdasági Minisztérium, Gazdaságszabályozásért Felelős Államtitkárság)
Kapcsolódó cikkeink
További cikkeink
Sok sót tartalmaznak és drágák az új generációs növényi alapú húsok
Míg a növényi alapú húshelyettesítők nagy többsége a hússal szemben…
Tovább olvasom >A baby boomerek jelentik a növekedés kulcsát az öregedésgátló bőrápoló termékek piacán
A Baby Boomer generáció növekvő érdeklődése az egészséges öregedés iránt…
Tovább olvasom >A versenyfenyegetettséget elemzi a dunnhumby és a Placer.ai új AI-alapú eszköze
Új AI-eszközt alkotott a dunnhumby és a Placer.ai, amely képes a…
Tovább olvasom >