Börtön a kriptóért? Teljes a zűrzavar a magyar piacon
Július 2-ával kriminalizálta Magyarország a kriptovaluták kereskedelmét – legalábbis a Büntető Törvénykönyv új passzusa szerint. Ez nemcsak a szolgáltatók, hanem a felhasználók számára is börtönnel sújthatóvá teszi a kriptózást, a gyakorlatban viszont senki nem tudja, hogyan érvényesül majd az új szabály. A legnépszerűbb hazai kriptózási platform, a Revolut azonnal leállította szolgáltatását, ami pánikszerű bizonytalanságot váltott ki a magyar felhasználók körében. A Telex cikke ezt a témát járja körül.
Bár a piac szereplői a Magyar Nemzeti Bankkal (MNB) és az újonnan felállított Szabályozott Tevékenységek Felügyeleti Hatóságával (SZTFH) folytatott egyeztetések alapján megnyugtató jelzéseket kaptak, senki nem meri hivatalosan kimondani, hogy a Btk. passzusát nem fogják alkalmazni. Az ügy jogi zűrzavarát jól mutatja, hogy egyetlen nyilatkozó sem vállalta a nevét.
Ki hogyan reagált?
A szolgáltatók háromféle stratégiát követnek. A nemzetközi óriások – például a Binance, Coinbase, Kraken – változatlanul működnek, mondván, érvényes európai engedélyeik vannak, a részletszabályok pedig hiányoznak. A CoinCash típusú szolgáltatók egyelőre szüneteltetik az új ügyfélszerzést, de a meglévő felhasználókat kiszolgálják. A Revolut viszont teljes leállást hirdetett: se új ügyfél, se kriptóeladás. Ez utóbbi a legsúlyosabban érinti a magyar lakosságot, hiszen sokan a fintech alkalmazásában tárolják megtakarításaikat.
Revolut: szünet – meddig?
A Revolut hivatalosan azt közölte, hogy a szüneteltetés oka az új uniós szabályozás (MiCA), amelyre még várják az engedélyt. Július elején azonban már a meglévő ügyfelek kiszolgálása is leállt. A cég magyarországi visszatérésének időpontja bizonytalan, különösen azért, mert az EU-s átállás mellett a magyar Btk.-módosítás is új kockázatot jelent.
A háttérben zajlik a Revolut belépése a Magyar Bankszövetségbe is, ami szimbolikus gesztus lenne a hazai integráció felé – a kérdés csak az, hogy addig mennyire veszíti el a bizalmat a kriptózó felhasználók körében.
Innováció vagy elüldözés?
Az SZTFH hivatalos közleménye szerint a törvénymódosítás célja a pénzmosás és a terrorizmus finanszírozása elleni fellépés, de az ágazat szereplői szerint a jogszabály értelmezhetetlen. A magyar cégek, mint a CryptoSoft – amely nemrég nemzetközi fintechdíjat nyert – ahelyett, hogy itthon erősítenék a gazdaságot, könnyen elvándorolhatnak Hongkongba, Szingapúrba vagy más, kriptóbarát országokba.
A Revolut felfüggesztésére mások is rámozdultak: a Bitget nevű, távol-keleti hátterű tőzsde magyarul kezdte el toborozni az elbizonytalanodott hazai felhasználókat. Miközben az SZTFH hangsúlyozza, hogy nem felügyeli a kriptovalutákat, csak a váltókat, addig az MNB és az Igazságügyi Minisztérium hallgat. Az EU MiCA-rendeletének bevezetésére másfél év áll rendelkezésre – de úgy tűnik, Magyarország ezt a periódust inkább arra használja, hogy saját innovátorait és befektetőit bizonytalanságba taszítsa.
Kapcsolódó cikkeink
Új kriptószereplő lépne a Revolut helyére Magyarországon
A Revolut kriptoszolgáltatásainak magyarországi felfüggesztése után – amelyet egy júniusi…
Tovább olvasom >Revolut: szünetelnek a kriptoszolgáltatások Magyarországon
A Revolut ideiglenesen felfüggeszti kriptoszolgáltatásait Magyarországon – értesültünk több felhasználótól.…
Tovább olvasom >Célkeresztben a Revolut, de a magyar fintechek a járulékos veszteségek – újabb csapás a hazai innovációra
A pénzügyi tranzakciós illeték szabályainak módosítása váratlan következményekkel jár: miközben…
Tovább olvasom >További cikkeink
Extrém nyár, rekordmeleg: így reagálnak a boltláncok a hőségre
Soha nem mértek még olyan magas hőmérsékletet Budapesten, mint az…
Tovább olvasom >K&H: a tényadatban szereplőnél jóval komolyabb inflációt érzékelnek a középkorúak
A középkorú magyarok inflációs érzete továbbra is messze meghaladja a…
Tovább olvasom >Júniusban újra emelkedett az infláció – a gyümölcsök drágulása húzza felfelé az árakat
Júniusra 4,6 százalékra nőtt az éves infláció, szemben a májusi…
Tovább olvasom >