Borból bőséges volt a tavalyi év
Az Agrárgazdasági Kutató Intézet (AKI) folyamatosan nyomon követi, és a rendszeres kiadványaiban közreadja a világ mezőgazdasági és élelmiszeripari termék piacainak tendenciáit.
A Tallage francia piacelemző vállalat elemzői szerint az EU tagországaiban összesen 143 millió tonna búzát arathatnak a gazdák az idei nyáron. Az Európai Unióban 8,7 millió hektáron (+5 százalék) vetettek kukoricát az idén, a szakértők szerint a tavalyinál közel 3 százalékkal több, 63,4 millió tonna termény kerülhet a tárolókba (Tallage).
Az USA agrárminisztériumának (USDA) szakértői a legfrissebb, júniusi előrevetítésükben a világ szójababtermelését 355 millió tonnára jelzik a 2019/2020. gazdasági évre.
A repcemag globális termelése 74,8 millió tonna lehet a 2019/2020. gazdasági évben az USDA szakértői szerint, 3 százalékkal meghaladva az előző szezon kibocsátását.
Az Európai Bizottság májusi előrevetítése szerint az Unióban a cukorrépa hozama hektáronként 76,5 tonna körül várható az idén, ami 12 százalékkal haladná meg a 2018. évit, és 1,7 százalékkal múlná felül az előző öt év átlaghozamát.
***
Az Európai Bizottság adatai szerint az Unió baromfihúsexportja 12 százalékkal 471 ezer tonnára, baromfihúsimportja 13 százalékkal, 226 ezer tonnára emelkedett 2019 első negyedévében az előző év azonos időszakához viszonyítva. A NAIK AKI PÁIR adatai szerint Magyarországon a vágócsirke élősúlyos termelői ára 3,6 százalékkal 258 forint/kilogrammra, a vágópulykáé 3,1 százalékkal 379 forint/kilogrammra emelkedett 2019 első huszonkét hetében 2018 azonos időszakának átlagárához képest. Az Európai Bizottság adatai szerint 186 euró/100 kilogramm volt az egész csirke uniós átlagára 2019 első huszonkét hetében, nem változott lényegesen az egy évvel korábbihoz képest, míg a magyarországi ár 2,9 százalékkal 486 forint/kilogrammra emelkedett ugyanekkor.
Magyarországon a fiatal bika termelői ára 790 forint/kilogramm hasított meleg súly volt 2019 májusában, 1 százalékkal nőtt az előző év azonos hónapjának átlagárához viszonyítva. A vágótehén ára 5,4 százalékkal, a vágóüszőé 1,4 százalékkal emelkedett a vizsgált időszakban.
***
A Hegyközségek Nemzeti Tanácsának adatai szerint Magyarországon 392 ezer tonna borszőlőt szüreteltek 2018-ban, ebből 3,75 millió hektoliter bor készült, ami csaknem 30 százalékkal több, mint a 2017. évi bortermelés. Az Európai Bizottság legfrissebb jelentése szerint az Unió bortermelése (szőlőlé és szőlőmust nélkül) 182,3 millió hektoliter volt 2018-ban, 27 százalékkal több az előző évinél. //
Kapcsolódó cikkeink
NAK-elnök: nem a gazdatársadalmat szolgálja az Európai Bizottság által indított stratégiai párbeszéd
A Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK) elnöke szerint az Európai Bizottság…
Tovább olvasom >Magyar siker a világ legjobb borászatainak rangsorában: a Szepsy Pince a 43. helyen
2024-ben is közzétették a World’s Best Vineyards rangsorát, amely az…
Tovább olvasom >Elismerték a gabona és olajosnövény termesztés új ÜHG-kibocsátási értékeit
2023-ban kérte fel az Európai Bizottság a tagállamokat, hogy nyújtsanak…
Tovább olvasom >További cikkeink
Miért dugulnak be sorra a csomagautomata szolgáltatók? Ez az adat rámutat az okokra
Egyre népszerűbbek a csomagautomaták: idén már a webshopok közel háromnegyede…
Tovább olvasom >Fenntarthatóság és egészség: a növényi alapú tejtermékek térhódítása Magyarországon
Az elmúlt években a növényi alapú tejtermék-alternatívák nemcsak globálisan, hanem…
Tovább olvasom >Drágul a tej és a tejtermékek: mi áll az árak emelkedése mögött?
A tej és tejtermékek ára az elmúlt hónapokban jelentős növekedést…
Tovább olvasom >