Borból bőséges volt a tavalyi év
Az Agrárgazdasági Kutató Intézet (AKI) folyamatosan nyomon követi, és a rendszeres kiadványaiban közreadja a világ mezőgazdasági és élelmiszeripari termék piacainak tendenciáit.
A Tallage francia piacelemző vállalat elemzői szerint az EU tagországaiban összesen 143 millió tonna búzát arathatnak a gazdák az idei nyáron. Az Európai Unióban 8,7 millió hektáron (+5 százalék) vetettek kukoricát az idén, a szakértők szerint a tavalyinál közel 3 százalékkal több, 63,4 millió tonna termény kerülhet a tárolókba (Tallage).
Az USA agrárminisztériumának (USDA) szakértői a legfrissebb, júniusi előrevetítésükben a világ szójababtermelését 355 millió tonnára jelzik a 2019/2020. gazdasági évre.
A repcemag globális termelése 74,8 millió tonna lehet a 2019/2020. gazdasági évben az USDA szakértői szerint, 3 százalékkal meghaladva az előző szezon kibocsátását.
Az Európai Bizottság májusi előrevetítése szerint az Unióban a cukorrépa hozama hektáronként 76,5 tonna körül várható az idén, ami 12 százalékkal haladná meg a 2018. évit, és 1,7 százalékkal múlná felül az előző öt év átlaghozamát.
***
Az Európai Bizottság adatai szerint az Unió baromfihúsexportja 12 százalékkal 471 ezer tonnára, baromfihúsimportja 13 százalékkal, 226 ezer tonnára emelkedett 2019 első negyedévében az előző év azonos időszakához viszonyítva. A NAIK AKI PÁIR adatai szerint Magyarországon a vágócsirke élősúlyos termelői ára 3,6 százalékkal 258 forint/kilogrammra, a vágópulykáé 3,1 százalékkal 379 forint/kilogrammra emelkedett 2019 első huszonkét hetében 2018 azonos időszakának átlagárához képest. Az Európai Bizottság adatai szerint 186 euró/100 kilogramm volt az egész csirke uniós átlagára 2019 első huszonkét hetében, nem változott lényegesen az egy évvel korábbihoz képest, míg a magyarországi ár 2,9 százalékkal 486 forint/kilogrammra emelkedett ugyanekkor.
Magyarországon a fiatal bika termelői ára 790 forint/kilogramm hasított meleg súly volt 2019 májusában, 1 százalékkal nőtt az előző év azonos hónapjának átlagárához viszonyítva. A vágótehén ára 5,4 százalékkal, a vágóüszőé 1,4 százalékkal emelkedett a vizsgált időszakban.
***
A Hegyközségek Nemzeti Tanácsának adatai szerint Magyarországon 392 ezer tonna borszőlőt szüreteltek 2018-ban, ebből 3,75 millió hektoliter bor készült, ami csaknem 30 százalékkal több, mint a 2017. évi bortermelés. Az Európai Bizottság legfrissebb jelentése szerint az Unió bortermelése (szőlőlé és szőlőmust nélkül) 182,3 millió hektoliter volt 2018-ban, 27 százalékkal több az előző évinél. //
Kapcsolódó cikkeink
Tokaji és egri termelők nyerték a Magyar Bor Nagydíjat
Fehérbor kategóriában a tokaji Bott Pince 2021-es Csontos furmintja, a…
Tovább olvasom >Nagyot változtak a borfogyasztási szokások: ma már a könnyedebb, gyümölcsös vörösborokat vásároljuk szívesen
Az ünnepi asztalról nem hiányozhat egy palack kiváló vörösbor, amely…
Tovább olvasom >Liptai Zsolt lett az év bortermelője
A Magyar Bor Akadémia (MBA) Év Bortermelője Magyarországon 2024 elismerését…
Tovább olvasom >További cikkeink
Szárnyal a gyorskereskedelem Indiában
Az indiai fogyasztók – különösen a fiatalabbak – egyre gyorsabb…
Tovább olvasom >Megújítja digitális hűségprogramját a német REWE Group
Adatvezérelt technológiákkal átfogoan megújítja a REWE és Penny vásárlók számára…
Tovább olvasom >Bezárja zambiai üzemét a Lactalis
A Lactalis Csoport bizonyos piaci dinamikákra hivatkozva bezárja zambiai üzemét…
Tovább olvasom >