BMI: Mélyülő zsugorodás októberben
A Beszerzési Menedzser Index (BMI) szezonálisan kiigazított októberi értéke: 47,6.
- A korábbi október havi értékekkel összevetve az idei érték alacsonyabb, mint a hosszú távú e havi átlag (52,2) és az előző három év e havi értékeinek átlagát is alulmúlja (52,1).
- A felmérésben vizsgált részindexek többségében csökkentek. A részindexek közül kettő index áll a bővülési tartományban.
- A foglalkoztatottság index nőtt ebben a hónapban, ám értéke ismét zsugorodást jelez. Az elmúlt időszakban 50,0 pont körül mozgott az index, ami e hónapban nagyobb, mint szeptemberben (48,5).
A Beszerzési Menedzser Index októberben
A Beszerzési Menedzser Index (BMI) szezonálisan kiigazított októberi értéke: 47,6. Októberben a válaszadók az előző hónaphoz képest további, mélyülő zsugorodásról számoltak be. A tavaszi időszak mérsékelt bővülését követően június óta lassulást figyelhetünk meg a hazai feldolgozóiparban. A BMI index csökkent, továbbra is 50,0 alatti értéken áll. Az indexek többségében csökkentek. Az új rendelések mennyisége alacsonyabb, az indexérték 4,5 százalékponttal csökkent. A termelési mennyiség emelkedett, ám az indexérték 1,5 százalékponttal csökkent az előző hónap értékéhez képest. A foglalkoztatás ismét 50 pont alatt áll, az indexérték emelkedett 0,6 ponttal.
A szállítási átfutási idő index ismét 50,0 alatt áll, értéke 0,6 százalékponttal magasabb e hónapban. A vásárolt készletek index értéke 0,6 százalékponttal csökkent szeptemberhez képest. A külpiaci mutatók közül az import indexe 4,9 százalékponttal, az exporté 0,7 százalékponttal esett vissza. A beszerzési árak emelkedtek, az index értéke 1,0 százalékponttal csökkent az előző hónaphoz képest.
A beszerzési mennyiség indexe 3,6 ponttal csökkent.
A késztermékkészletek indexe 0,9 százalékponttal emelkedett. A 2024 októberi BMI index csökkent a szeptemberi (49,4) értékhez képest. Október átlag alatti hónapnak számít (az 1995 óta mért hosszú távú átlag értéke 52,6; az októberi értékeké 52,2). A most mért szezonálisan kiigazított BMI indexérték a negyedik legkisebb e havi érték.
A Beszerzési Menedzser Index komponensei
Történeti áttekintés
A termelési mennyiség indexe csökkent a hónapban, az 50,0 pont feletti érték a termelt mennyiség bővülését mutatja. 1995 óta ez a hatodik legalacsonyabb e havi érték.
Az új rendelések indexe csökkent, az index az új rendelések állományának visszaesését jelzi. 1995 óta ez a harmadik legalacsonyabb e havi érték.
A szállítási átfutási idő indexe nőtt szeptemberhez képest.
Az eddigi e havi értékeket vizsgálva az idei a kilencedik legalacsonyabb érték 1995 óta.
A vásárolt készletek index csökkent, értéke ismét 50,0 pont alatt áll, s ezzel zsugorodást mutat. Az e havi indexérték a nyolcadik legalacsonyabb érték 1995 óta.
A foglalkoztatottsági index nőtt és ebben a hónapban is zsugorodást mutat. Az indexérték a tizenkettedik legalacsonyabb e havi érték.
Az Üzleti Jelentések felmérés további eredményei
- A beszerzési mennyiség indexe csökkent szeptemberhez képest. A mostani indexérték alacsonyabb az elmúlt három év átlagánál, s az ötödik legalacsonyabb e havi adat.
- A beszerzési árak esetében az e havi index csökkent, az indexérték összességében az árak lassabb emelkedését jelzi.
A mostani indexérték 1995 óta vizsgálva a harmadik legalacsonyabb e havi érték. - A késztermékkészletek indexe októberben magasabb az előző hónaphoz képest, értéke a készletszint csökkenésére utal. A korábbi e havi értékeket vizsgálva az idei érték átlag alatti tekinthető, ez a hatodik legalacsonyabb e havi indexérték 1995 óta. 2019-ben tizenegy bővülő hónapot mértünk, 2020-ban hatot, 2021-ben és 2022-ben is tízet, 2023-ban ismét hatot.
- A külpiaci mutatók közül az exportindex és az importindex is 50,0 alatt áll. Az indexértékek mozgásában az elmúlt éveket követően 2022 végén változó tendenciát figyelhettünk meg, amely 2023-ban és a 2024-es év első felében is folytatódott.
- Ebben a hónapban acél, csomagolóanyagok, elektronikai eszközök, fémcsatlakozók, fonalak, gépipari alkatrészek, horganyzott acéllemez és kijelzők kapcsán jeleztek válaszadóink jelentősebb áremelkedést. Hiány volt acélból, elektronikai csatlakozóból, gumi alapanyagokból és nyomdai alapanyagokból. Jelentősebb árcsökkenésről étolaj, ezüst, fűrészáru, kakaó, magasan megmunkált hajtáselemek, műanyag alkatrészek, színesfémek és vegyszerek kapcsán számoltak be válaszadóink.
Kapcsolódó cikkeink
Fogyó cégszámok, tartós félmilliós határ
2024-ben a társas vállalkozások száma várhatóan 12 ezerrel csökken, miközben…
Tovább olvasom >Varga Mihály: a jegybank elsődleges célja az árstabilitás fenntartása
A Magyar Nemzeti Bank (MNB) elsődleges célja az árstabilitás elérése…
Tovább olvasom >Portfolio.hu: olyan bérrobbanás zajlik Magyarországon, amire alig van példa az EU-ban
Az Eurostat friss felmérése szerint az Európai Unión (EU) belül…
Tovább olvasom >További cikkeink
Master Good, Nestlé Hungária, Tesco Magyarország az idei győztes sorrend
A Trade magazin idén másodszor hirdette meg a Karácsonyi tv-reklámok…
Tovább olvasom >Átadásra kerültek a CO-OP Star idei Ezüstfenyő és Ezüstcsillag díjai
Ahogy minden évben karácsony előtt, úgy idén is, december közepén…
Tovább olvasom >Fogyó cégszámok, tartós félmilliós határ
2024-ben a társas vállalkozások száma várhatóan 12 ezerrel csökken, miközben…
Tovább olvasom >