BMI: Hosszan tartó bővülés után szeptemberi szűkülés
A Beszerzési Menedzser Index (BMI) szezonálisan kiigazított szeptemberi értéke: 49,6.

A beszerzési mennyiség indexe csökkent augusztushoz képest, de tizennyolcadik alkalommal mutat bővülést két hónap szűkülés után
- A korábbi szeptemberi értékekkel összevetve az idei érték alacsonyabb, mint a hosszú távú e havi átlag (52,6) és az előző három év e havi értékeinek átlagát is alulmúlja (51,3).
- A felmérésben vizsgált részindexek közül a szállítási átfutási idők indexét és az árindexet kivéve csökkenő részindexeket figyelhetünk meg. A változások mértéke több esetben meghaladta a 16 százalékpontot is.
- A foglalkoztatottságindex értéke 3,4 százalékponttal kisebb ebben a hónapban, de bővülést mutat immár tizenkettedik alkalommal. Az elmúlt időszakban is 50,0 pont körül mozgott az index, ami most szeptemberben lassabb ütemben bővült (52,0).
Történeti áttekintés

MLBKT Beszerzési Menedzser Index (50 = nincs változás)
A Beszerzési Menedzser Index szeptemberben
A Beszerzési Menedzser Index (BMI) szezonálisan kiigazított szeptemberi értéke: 49,6. A válaszadók az előző hónaphoz képest kedvezőtlenebb folyamatokról számoltak be. A további növekedést jelző augusztusi érték után az index értéke kisebb, s immár enyhe szűkülést jelez. Általában elmondható, hogy a részindexek csökkentek, túlnyomórészt enyhe szűkülésre utalnak, ám akad köztük olyan is, amely 50 pont feletti értéken maradt, augusztushoz hasonlóan. Az új rendelések mennyisége továbbra is erős bővülést mutat, bár az index értéke 6,7 százalékponttal csökkent. A termelési mennyiség visszaesett, az index 13,3 ponttal csökkent. A foglalkoztatás 50 pont felett maradt, de 3,4 százalékpontot esett vissza. A szállítási átfutási idő értéke továbbra is szűkülést jelez, de az indexérték növekedett, 4,0 százalékponttal. A vásárolt készletek index drámaian, 21,9 százalékponttal csökkent, s immár szűkülést mutat. A külpiaci mutatók vegyes képet adnak, míg az import bővülést, az export intenzív szűkülést jelez. A beszerzési árak emelkedése tartós, 1,6 százalékponttal nőtt az index értéke augusztushoz képest. A beszerzési mennyiség épphogy bővülést mutat. A késztermékkészletek szintje 19,1 százalékponttal csökkent, s immár szűkülést jelez. A 2022 szeptemberi BMI index kisebb az augusztusi (57,8) értéknél. Szeptember átlag alatti hónapnak számít (az 1995 óta mért hosszú távú átlag értéke 52,5; az szeptemberi értékeké szintén 52,6). A most mért szezonálisan kiigazított indexértéknél csupán öt év szeptemberében volt alacsonyabb érték.
A Beszerzési Menedzser Index komponensei
A termelési mennyiség indexe csökkent az augusztus havi értékhez képest, az 50,0 pont alatti érték a termelt mennyiség csökkenését jelzi. 1995 óta ez a legalacsonyabb szeptemberi érték.
Az új rendelések indexe csökkent, de 50,0 pont fölött maradva továbbra is jelzi, hogy az új rendelések állománya magasabb lett az előző hónaphoz képest. 1995 óta ez a második legmagasabb szeptemberi érték.
A szállítási átfutási idő hosszabbodott, de a negatív tendencia enyhébb. Az index értéke 2020 eleje óta folyamatosan 50,0 alatt mozog. Az eddigi szeptemberi értékeket nézve az idei a legalacsonyabb 1995 óta.
A vásárolt készletek indexe visszaesett, 50,0 pont alatt szűkülést mutat. Az idei indexérték a hatodik legalacsonyabb e havi érték 1995 óta.
A foglalkoztatottsági index e hónapban is növekedésre utal, tizenkettedik alkalommal egy havi változatlanság után.
Az index értéke kisebb lett előző hónaphoz képest, de 50,0 feletti értéken maradt.
Az Üzleti Jelentések felmérés további eredményei
- A beszerzési mennyiség indexe csökkent augusztushoz képest, de tizennyolcadik alkalommal mutat bővülést két hónap szűkülés után. A bővülés üteme sokkal lassabb az előző hónaphoz képest. A mostani indexérték kisebb az elmúlt három év átlagánál, emellett a tizennegyedik legmagasabb szeptemberi adat.
- A beszerzési árak esetében a szeptemberi index nőtt, bőven 50,0 pont felett maradva intenzív, tartós árnövekedést jelez. Ezzel a beszerzési árak indexe egy hónap csökkenést követően ismét emelkedett. A mostani részindexérték 1995 óta vizsgálva így is a legnagyobb e havi érték.
- A késztermékkészletek indexe szeptemberben ismét alacsonyabb lett az előző hónaphoz képest, immár szűkülésre utal. A korábbi szeptemberi értékeket nézve az idei átlag alattinak tekinthető, ez a legalacsonyabb e havi indexérték 1995 óta. 2018-ban hat bővülő hónapot mértünk, 2019-ben tizenegyet, 2020-ban ismét hatot, 2021-ben pedig tízet.
- A külpiaci mutatók közül az exportindex visszaesett képest, 50,0 pont alatti értéke szűkülést mutat.
A szezonális kiigazításnak köszönhetően az index nyolc hónap növekedést követően jelez csökkenést.
A másik külpiaci mutató, az importindex esetében enyhe bővülésről beszélhetünk, de az indexérték csökkent augusztushoz képest. Az elmúlt év változó tendenciája után az idei évben továbbra is bővülés tapasztalható immár hatodik hónapja.
Kapcsolódó cikkeink
GKI elemzés: Miért élnek szűkösebben a magyar háztartások, mint bárki más az EU-ban?
Képzeljük el, hogy minden uniós ország lakói egy nagy áruházban…
Tovább olvasom >K&H Elemzői kommentár: Élbolyban a forint
A forint, a lengyel zloty és a cseh korona a…
Tovább olvasom >Fitch: élénkülő világgazdaság a vámháborús enyhülés nyomán – Kína és az USA húzhatja a növekedést
A vártnál erősebb gazdasági teljesítményre számít 2025-ben a Fitch Ratings:…
Tovább olvasom >További cikkeink
Amitől a terméket a kosárba helyezzük – kutatás
A PwC és a Publicis Groupe Hungary legújabb közös kutatása…
Tovább olvasom >Tízmilliók egy nyitófüllel – elindult a XIXO történetének legnagyobb nyereményjátéka
Idén nyáron minden eddiginél nagyobb dobásra készül a XIXO: elindult…
Tovább olvasom >Korhatár alá került az energiaital: amit minden boltosnak tudnia kell
Június 11-től életbe lépett az energiaitalok árusítására vonatkozó új szabályozás:…
Tovább olvasom >