Biztonságos és kényelmes: a mobiltárcás fizetés térnyerése Magyarországon
A mobilos fizetés egyre népszerűbb megoldás, hiszen gyors, kényelmes, és még a pénztárcánkat sem kell magunkkal vinnünk. Sokakban azonban még mindig kételyek merülnek fel a biztonsággal kapcsolatban, félve az adatlopástól – írja a Pénzcentrum.
A Mastercard szerint ez a félelem alaptalan, hiszen a mobiltárcás fizetés olyan fejlett technológián alapul, amely a legmagasabb szintű védelmet nyújtja. Az Apple Pay és a Google Pay például tokenizációt alkalmaz: a tranzakció során a valódi kártyaadatokat egyedi kód, azaz token helyettesíti, így az eladóhoz soha nem jutnak el a felhasználó érzékeny adatai. Szetnics László, a Mastercard regionális üzletfejlesztési igazgatója rámutatott, hogy a tokenizációs eljárás nemcsak biztonságos, hanem rendkívül hatékony is, hiszen a tokent kizárólag az adott készülék tudja használni, így illetéktelenek nem indíthatnak tranzakciókat vele.
A mobiltárcás fizetés különösen hasznos olyan helyzetekben, amikor a pénztárca kéznél léte nem megoldható, például sportoláskor, fesztiválokon vagy utazáskor. Magyarországon a kártyaterminálok 95%-a támogatja az érintésmentes fizetést, ami a mobilos fizetést szinte mindenütt elérhetővé teszi. Bár egyre többen választják ezt a fizetési módot, még mindig sokan inkább a fizikai bankkártyákhoz ragaszkodnak, különösen az idősebb generációk körében, akik a hagyományos kártyát biztonságosabbnak tartják. A 18-29 évesek viszont egyre inkább a mobiltárcát részesítik előnyben, és ugyanolyan kényelmesnek találják, mint a bankkártyás fizetést.
A Mastercard adatai szerint Magyarország élen jár a mobiltelefonos fizetések terén, hiszen szinte minden kibocsátónál elérhető az Apple Pay és a Google Pay, emellett egyre több helyen használható a Garmin Pay és a Xiaomi Pay is. Az okoseszközök nem igényelnek internetkapcsolatot a tranzakcióhoz, mivel az NFC (Near Field Communication) technológia lehetővé teszi az azonnali kapcsolatot a terminállal. A mobileszköz által kezelt tranzakciók egyre nagyobb szeletet hasítanak ki a fizetési piacból, így a Mastercard becslése szerint ma már minden harmadik kártyás tranzakció mobiltárcával történik Magyarországon.
Az okoseszközökkel való fizetés terjedése mellett a Mastercard felhívja a figyelmet egy újabb innovációs irányra is: a passzív hordozható eszközökre, amelyek Magyarországon még nem érhetők el. Ezek az eszközök – például óraszíjak vagy más viselhető tárgyak – érintésmentes fizetésre alkalmasak akkumulátor nélkül, így rendkívül praktikusak lehetnek. Szetnics László szerint a jövő egyik fontos kérdése, hogy a gyártók hogyan találják meg az üzleti felhasználási lehetőségeket a már meglévő technológiákhoz, és milyen új, hétköznapi tárgyakat látnak el fizetési lehetőséggel, amelyek a mindennapi életet még kényelmesebbé teszik.
Kapcsolódó cikkeink
Mastercard Green Friday kampánya idén a tudatos vásárlásra ösztönöz
A Mastercard második alkalommal indítja el a Green Friday kampányt,…
Tovább olvasom >A beszállítói és beszerzői célok ugyanazok, de csatornánként mások a kihívások és tervek – Együtt okosodtunk (Business Days 2024 1. rész)
Keddtől a kiskereskedelem tudományában mélyedhettek el az FMCG-szabadegyetem hallgatói a…
Tovább olvasom >Fókuszban a valós idejű marketing a Mastercard Space4Commerce konferenciáján
A Mastercard Space4Commerce konferencia bemutatja, hogyan alakítják át az azonnali…
Tovább olvasom >További cikkeink
Fenntarthatóság és egészség: a növényi alapú tejtermékek térhódítása Magyarországon
Az elmúlt években a növényi alapú tejtermék-alternatívák nemcsak globálisan, hanem…
Tovább olvasom >Drágul a tej és a tejtermékek: mi áll az árak emelkedése mögött?
A tej és tejtermékek ára az elmúlt hónapokban jelentős növekedést…
Tovább olvasom >Fenntartható csomagolás: fókuszban az újrahasznosítás és a körforgásos gazdaság
A csomagolás az ellátási lánc egyik kulcseleme, ahol a fenntarthatóság…
Tovább olvasom >