Bizakodva indítják az évet a nagyvállalatok
A vállalatok optimistán tekintenek 2019-re – ezt mutatja a K&H nagyvállalati növekedési index, ami megtörve az elmúlt egy év csökkenő trendjét fölfelé mozdult, és jelenleg 8 ponton áll. A jó hangulat egyértelműen a cégek saját kilátásaik pozitív megítélésének köszönhető, hiszen magasabb pénzügyi eredményekkel és beruházási aktivitással terveznek idén, miközben a gazdasági növekedést is kedvezőbben látják.
Megtört a 2017 év vége óta tartó csökkenő trend: a hazai, 2 milliárd forint feletti éves árbevételű nem-állami nagyvállalatok növekedési kilátásairól képet adó K&H nagyvállalati növekedési index egy év után újra felfelé mozdult, így jelenleg 8 ponton áll. „A nagyvállalatok bizakodók 2019-cel kapcsolatban, hiszen az előző negyedévben elért legalacsonyabb eredményhez képest jelentős előrelépés történt. A jelenlegi eredmény optimizmust mutat, ami annak köszönhető, hogy a vállalatok saját lehetőségeiket kedvezően ítélik meg, hiszen a vállalati részindex 9-ről 12 pontra emelkedett, miközben a makrogazdasági környezetre vonatkozó várakozások is jelentősen, -9-ről -2 pontra javultak” – tájékoztatott Patrick Van Overloop, a K&H Üzleti ügyfelek divízió vezetője.
A vállalat helyzetével kapcsolatos javuló várakozások két területen érhetők leginkább tetten. Egyrészt növekvő pénzügyi várakozásokkal számolnak idén: az előző negyedévhez képest 1,2%-ról 2%-ra emelkedett az árbevétel várt növekedése, míg a várt profitnövekedés mértéke a duplájára, 1,2%-ra ugrott. Feltehetően ezzel függ össze, hogy a beruházási szándék is erősödött az előző negyedévhez képest: jelenleg a cégek fele tervez beruházást idén, elsősorban technológiai fejlesztésekre vonatkozóan (26%).
2019 erős gazdasági év lehet
A makrogazdaságot tekintve is derűlátóbbak lettek a vállalatok az előző negyedévhez képest. „A többség továbbra is a gazdasági növekedés jelenlegi ütemének fennmaradásával számol egy (68%) és hároméves (54%) időtávon egyaránt. Egy jelentős részük azonban ennél is kedvezőbben látja a gazdaság idei évi alakulását. Rövidtávon ugyanis 11%-ról 22%-ra, középtávon pedig 22%-ról 31%-ra ugrott azon cégek aránya, akik a jelenleginél is erőteljesebb bővülést várnak 2019-ben. A vállalatok szerint tehát a gazdaság akár túl is szárnyalhatja a tavalyi, a kormány legfrissebb becslése szerint 4,6%-os GDP-növekedést” – mondta el a szakember.
Kapcsolódó cikkeink
Olcsóbb lett a gyümölcsjoghurt, de elszállt a narancslé ára
Egy év alatt 7 százalékkal drágultak a gyermekek által gyakran…
Tovább olvasom >K&H: félénkebbek a középkorú magyarok, hiába a nagyobb jövedelem
Évtizedes távlatban fokozatos növekedést mutat a középkorúak jövedelme, az elmúlt…
Tovább olvasom >Pesszimista kereskedelmi szektor, a bővülés szándékával
Milyen hatások befolyásolják jelenleg a magyar kiskereskedelmi vállalatok működését? Hogyan…
Tovább olvasom >További cikkeink
Miért dugulnak be sorra a csomagautomata szolgáltatók? Ez az adat rámutat az okokra
Egyre népszerűbbek a csomagautomaták: idén már a webshopok közel háromnegyede…
Tovább olvasom >Fenntarthatóság és egészség: a növényi alapú tejtermékek térhódítása Magyarországon
Az elmúlt években a növényi alapú tejtermék-alternatívák nemcsak globálisan, hanem…
Tovább olvasom >Drágul a tej és a tejtermékek: mi áll az árak emelkedése mögött?
A tej és tejtermékek ára az elmúlt hónapokban jelentős növekedést…
Tovább olvasom >