Bisnode: javult a fizetési hajlandóság, a késedelmek hossza azonban nőtt
Nőtt a határidőre kifizetett számlák aránya az idén, ugyanakkor az átlagos fizetési késedelem hossza emelkedett a Bisnode Magyarország Kft. harmadik negyedéves adatai alapján.
Az üzleti információ-szolgáltató csütörtöki közleménye szerint a határidőre kifizetett számlák aránya a tavaly októberi 64,88 százalékról 67,86 százalékra nőtt, ezzel felülmúlva a tavalyi 1,44 százalékpontos javulást.
Kedvezőtlen ugyanakkor, hogy 4,6 százalékkal, 14,8 napról 15,3 napra emelkedett az átlagos késedelem, amelyben feltehetően közrejátszik, hogy az átlagos fizetési határidőt csökkentették a megbízók: 2018 októberében 25 nap volt, ami 6 százalékkal alacsonyabb, mint az egy évvel korábbi 26,6 nap – ismertették.
Fizetési hajlandóságban idén októberig a mezőgazdaság, erdőgazdálkodás, halászati ágazatban működő cégek vezetnek, számláik több mint háromnegyedét rendezték határidőre. A legrosszabb eredményt az építőipar mutatta, itt csupán a számlák alig több mint felét fizették ki időben. Az iparágak többségének fizetési hajlandósága javult tavalyhoz képest, az átlagot tíz romló értékeket mutató ágazat húzta le, amelyet a legnagyobb mértékben, 61,8-ról 53 százalékra a számítógép, elektronikai, optikai termékek gyártásával foglalkozó cégek rontottak – írták.
A Bisnode rámutatott, hogy földrajzi szempontból Fejér megyében volt a legjobb a fizetési hajlandóság, az ott működő vállalkozások számláik 73,6 százalékát fizették ki időben. A megyék többségében 70 százalék közelében alakult ez az érték. Az egy évvel korábbihoz képest három megye – Somogy, Heves és Jász-Nagykun-Szolnok – kivételével csaknem minden megyében javult a morál, legalább pár százalékponttal, a főváros 3 százalékpontot javított. A legnagyobb 8,9 százalékpontos javulást Nógrád megye, a legnagyobb, 3,5 százalékpontos romlást pedig Somogy mutatta. (MTI)
Kapcsolódó cikkeink
A fogyasztás húzza a gazdaságot
Az Egyensúly Intézet friss előrejelzése szerint a magyar gazdaság idei…
Tovább olvasom >3,4%-kal bővült a fogyasztás
A KSH megerősítette, az idei első negyedévben 0,8%-kal nőtt a…
Tovább olvasom >Varga Mihály: meg kell erősíteni a magyar gazdaság szuverenitását, a hazai élelmiszeripart
Európa jövője egyenrangú, szuverén tagállamokkal biztosítható, ezért a kormány továbbra…
Tovább olvasom >További cikkeink
GKI elemzés: Miért élnek szűkösebben a magyar háztartások, mint bárki más az EU-ban?
Képzeljük el, hogy minden uniós ország lakói egy nagy áruházban…
Tovább olvasom >KSH: az ipari termelői árak 2025. májusban az előző hónaphoz képest 0,7 százalékkal mérséklődtek, az egy évvel korábbihoz képest átlagosan 6,9 százalékkal növekedtek
2025 májusában az ipari termelői árak átlagosan 6,9 százalékkal meghaladták…
Tovább olvasom >A fogyasztás húzza a gazdaságot
Az Egyensúly Intézet friss előrejelzése szerint a magyar gazdaság idei…
Tovább olvasom >