Biodiverzitás Konferencia: 300 milliárd euró kárt okoznak évente a Földet sújtó szárazságok
A világot sújtó szárazságok évente mintegy 300 milliárd euró, vagyis 124 ezer milliárd forint kárt okoznak – derült ki az ENSZ jelentéséből, amelyet a 16. Biodiverzitás Konferencia (COP16) második napján mutattak be Rijádban. Az elsivatagosodás és szárazság hatásai nemcsak a természeti környezetet, hanem a globális gazdaságot és az emberek életminőségét is drámai mértékben érintik.
Sürgős intézkedések szükségesek
A jelentés szerint a szárazság hatásainak mérséklése érdekében 2050-ig jelentős, nagy összegű befektetésekre lenne szükség. Az ajánlások közé tartozik:
- Erdőtelepítés: Az erdők nemcsak a szén-dioxid megkötésében játszanak kulcsszerepet, hanem a talaj és a víz megtartásában is.
- Jobb talaj- és vízgazdálkodás: A termőföldek minőségének javítása és a vízfelhasználás hatékonyabbá tétele alapvető a mezőgazdaság fenntarthatósága szempontjából.
- Mezőgazdasági fejlesztések: A hatékonyabb termelési módszerek nemcsak a veszteségeket csökkenthetik, hanem a mezőgazdasági bevételeket is növelhetik, enyhítve a klímaváltozás következményeit.
A jelentés megállapította, hogy ezek az intézkedések a világ népességének háromnegyedét érintenék, közvetlenül hozzájárulva az életkörülmények javításához.
2024: Minden idők legmelegebb éve lehet
Az ENSZ szakértői szerint 2024 jó eséllyel a világtörténelem legmelegebb éve lehet, amelyet példátlan szárazságok kísérnek olyan régiókban, mint a Földközi-tenger, Marokkó, Namíbia, Malawi, Ecuador és Brazília. Ezekben az országokban a szárazság tűzvészeket, víz- és élelmiszerhiányt eredményezett, tovább fokozva a helyi közösségek nehézségeit.
Súlyos gazdasági és társadalmi következmények
Kaveh Madani, az ENSZ Egyetem Víz-, Környezet- és Egészségügyi Intézetének igazgatója arra figyelmeztetett, hogy a szárazságok nemcsak az élelmiszerellátásra és a természetes élőhelyekre gyakorolnak pusztító hatást, hanem az országok GDP-jét és gazdasági stabilitását is veszélyeztetik. Hosszú távon a következő problémákat idézhetik elő:
- Munkanélküliség növekedése,
- Éhezés súlyosbodása,
- Migráció fokozódása.
A vezetők felelőssége
Andrea Meza, az ENSZ elsivatagosodás elleni egyezményének végrehajtásáért felelős megbízottja hangsúlyozta: a szárazság okozta veszteségek mértékének felismerése nem elegendő. Az országok vezetőinek konkrét, megelőző intézkedéseket kell kidolgozniuk, amelyek a természet védelmét helyezik előtérbe, miközben biztosítják az emberiség további fejlődését.
A szárazságok elleni küzdelem globális összefogást és jelentős befektetéseket igényel. Az ENSZ COP16 konferenciáján bemutatott jelentés világossá tette, hogy a klímaváltozás hatásainak kezelése nem tűr halasztást. Az erdőtelepítés, a fenntartható gazdálkodás és a vízfelhasználás optimalizálása kulcsfontosságú a jövő generációinak életfeltételeinek megőrzése érdekében. Az idő sürget, és a világ vezetőinek cselekedniük kell, mielőtt a helyzet még súlyosabbá válik.
Kapcsolódó cikkeink
Fogyó cégszámok, tartós félmilliós határ
2024-ben a társas vállalkozások száma várhatóan 12 ezerrel csökken, miközben…
Tovább olvasom >Varga Mihály: a jegybank elsődleges célja az árstabilitás fenntartása
A Magyar Nemzeti Bank (MNB) elsődleges célja az árstabilitás elérése…
Tovább olvasom >Portfolio.hu: olyan bérrobbanás zajlik Magyarországon, amire alig van példa az EU-ban
Az Eurostat friss felmérése szerint az Európai Unión (EU) belül…
Tovább olvasom >További cikkeink
Master Good, Nestlé Hungária, Tesco Magyarország az idei győztes sorrend
A Trade magazin idén másodszor hirdette meg a Karácsonyi tv-reklámok…
Tovább olvasom >Átadásra kerültek a CO-OP Star idei Ezüstfenyő és Ezüstcsillag díjai
Ahogy minden évben karácsony előtt, úgy idén is, december közepén…
Tovább olvasom >Fogyó cégszámok, tartós félmilliós határ
2024-ben a társas vállalkozások száma várhatóan 12 ezerrel csökken, miközben…
Tovább olvasom >