Bill Gates új söre legalább annyira felforgató lehet, mint a Microsoft
Bár az elégedetlen fogyasztók a rossz sört gyakran titulálják „mosogatólének”, egy Kaliforniában kifejlesztett új technológiával – Bill Gatesnek köszönhetően – hamarosan tisztított fürdő-, mosó- és mosogatóvízből is készülhet sör.
2012-ben a Bill és Melissa Gates jótékonysági alapítvány az Epic Cleantec nevű induló vállalkozásnak nyújtott támogatást a „Reinvent The Toilet” kihívás keretében. Az ötlet célja az a víz újrafelhasználásának és megőrzésének fejlesztése volt. Tizenegy évvel később, a CNBC szerint az Epic előállított egy szennyvízből készült sört, az Epic OneWater Brew-t.
Az alkalmazott eljárás forradalmasíthatja az egész italipart, egyúttal megoldást jelenthet a világszerte növekvő vízhiány ellen, nem utolsósorban az Egyesült Államokban, ahol az éghajlatváltozás és a népsűrűség miatt már jövőre súlyos vízhiányt jósolnak.
A San Franciscó-i székhelyű Epic Cleantec elsősorban víztisztító és -újrahasznosító rendszerek fejlesztésével foglalkozik.
Egy kísérletben az Epic egy nagy San Franciscó-i lakótömb szennyvizét az ember által belélegzett levegőnél 100-szor vékonyabb „ultraszűrő membránokon” vezette keresztül. E membránok kiszűrik a szennyeződéseket, majd a megtisztított vizet ultraibolya fénnyel fertőtlenítik. Aaron Tartakovsky társalapító azt állítja, hogy a folyamat hasonlít az emberi gyomorban zajló biológiai folyamatokkal.
És úgy tűnik, működik.
A szakember szerint az Epic tisztított vize független tesztelés alapján megfelel a szövetségi ivóvíz-szabványoknak, sőt néhol jobb is annál.
A megtisztított vízből a kaliforniai San Carlosban működő Devil’s Canyon Brewing Co készítette az Epic OneWater Brew-t.
Jelen állás szerint a szigorú szövetségi és egyes állami törvények értelmében az Epic és a Devil’s Canyon nem forgalmazhatja az Epic OneWater sört.
De mintaosztással tesztelték a közönség reakcióját a technológiára – és az eddig pozitív.
A törvényi változások, amelyek lehetővé tennék a sör eladásra történő előállítását, még messze lehetnek, de ahogy Tartakovsky a CNBC-nek adott interjújában elmondta: „az újrahasznosított víz ivóvízként való felhasználása elég gyakori, de jellemzően önkormányzati szinten történik.”
A rendszer gazdaságosságát és skálázhatóságát egyelőre titok övezi, de ha működőképes, akkor Gates és pártfogoltjai egy olyan rendszerrel állhatnak elő, amely az italgyártás szempontjából legalább annyira forradalmi, mint amilyen a Microsoft Windows volt a számítástechnikában.
Kapcsolódó cikkeink
Extrém nyár, rekordmeleg: így reagálnak a boltláncok a hőségre
Soha nem mértek még olyan magas hőmérsékletet Budapesten, mint az…
Tovább olvasom >Időutazó IPA
A Dreher Sörgyárak Sörműhelyének különleges márkája, az ANTL, 2021 óta…
Tovább olvasom >Két korsóval a túlélésért – így zárták a 2024-es évet a hazai kisüzemi sörfőzdék
A hazai kisüzemi sörpiac szereplői 2024-ben többnyire növekvő árbevételről számolhattak…
Tovább olvasom >További cikkeink
Spanyolországban vezeti be első AI-alapú megoldását a Carrefour
A francia Carrefour Spanyolországot választotta első mesterségesintelligencia-alapú megoldásának bevezetésére. Az AI.Carrefour…
Tovább olvasom >Kétszeres POP világbajnok a magyar Gösser Spritz display
Idén két világbajnoki címre is büszke lehet a hazai POP-szakma.…
Tovább olvasom >Legendás olasz panettone-gyártót vett az ír Valeo Foods
Újabb olasz cég felvásárlását jelentette be az ír székhelyű Valeo…
Tovább olvasom >