Bevásárlóutcák és bérleti díjak
A karácsony előtti időszakban különösen megnő a forgalom a népszerűbb bevásárlóutcákban, ahol az üzletek bevételeinek jelentős része ebben az időszakban keletkezik. Az ingatlanpiacon a speciális esetektől eltekintve a legmagasabb bérleti díjak is ezekhez az üzlethelyiségekhez köthetők, különösen azokban az utcákban, amelyek évtizedek óta luxusüzleteikről híresek. A Cushman & Wakefield összegyűjtötte, hogy hol milyen bérleti díjak vannak, mennyiért lehetne üzlethelyiséget bérelni a leghíresebb utcákban, amelyek között a budapesti Váci utca is szerepel – olvasható a portfolio.hu-n.
Az elemzés 68 országot vizsgált meg, amelyek mindegyikéből az az utca került be, amelyikben a legmagasabbak az üzlethelyiségek bérleti díjai. Ez alapján az élen a New York-i 5th Avenue végzett, ahol a 49. és a 60. utca között – vagyis a Central Parkig tartó szakaszon – átlagosan 28 ezer euró egy négyzetméter éves bérleti díja. Egy száz négyzetméteres üzlethelyiségnél ez havi 73 millió forintos bérleti díjat jelent. A további városok sorrendjében sincs azonban meglepetés. New Yorkot Hongkong, London, Milánó, Párizs, Tokió és Sydney követi a sorban.
Bár továbbra is vannak bizonytalanságok Európa kiskereskedelmi piacán, a forgalom erősödése idén is folytatódott és várhatóan 2018-ban sem lesz másként. A stabilizálódó gazdasági helyzet kedvez a folyamatnak, bár kelet és nyugat között továbbra is nagyok a különbségek. A turizmus azonban számos fővárosnak – például Budapestnek is – kedvez, így az összesített listára több kelet-európai főváros is felkerült.
A vizsgált városok közül Bécs a 10. helyre került, míg Kelet-Európából Moszkva a 15., Prága pedig a 22. helyet szerezte meg. A régióból utánuk következik Budapest, ahol a Váci utca lett a legdrágább, átlagosan 1440 eurós négyzetméterenkénti éves bérleti díjjal, ami a 32. helyre volt elég. Varsó és Belgrád holtversenyben került a 38. helyre, majd Zágráb a 41. és Ljubljana a 44. helyet szerezte meg.
A Brexit körüli bizonytalanság ellenére továbbra is a londoni New Bond Street a kontinens legdrágább bevásárlóutcája, ami világviszonylatban a harmadik helyen áll. Az Európai Unió fővárosai közül a legkedvezőbben Litvániában lehet prémium üzlethelyiséget bérelni. A legnagyobb forgalomnövekedést 67 százalékkal Ciprus fővárosa Nicosia érte el, a legnagyobb csökkenés pedig – feltehetően a politikai és gazdasági kockázatok miatt – Ankarában következett be, ahol a kiskereskedelmi forgalom egy év alatt 40 százalékot zsugorodott.
Bár a listán már nem szerepel, de az 50. helyek környékén feltűnik Bukarest, Szófia, Pozsony és Kijev, 500-600 euró közötti prémium bérleti díjakkal, ennél valamivel olcsóbbak a Balti államok fővárosai, az európai sort pedig Skopje zárja, ahol a legmagasabb bérleti díj 360 euróval éppen a budapesti negyedét éri el.
Ázsia továbbra is erős
Kiskereskedelmi szempontból Ázsia legdrágább utcája továbbra is Hongkongban van, ami bérleti díjakban London előtt, a második helyen végzett. Az ázsiai térségben a gazdasági növekedési mutatók az utóbbi évek csökkenése ellenére még mindig átlag felettiek, ami kedvez a kiskereskedelem bővülésének. Elsősorban az élelmiszeripari termékek iránt erős a kereslet, de az egészségügyi, a kozmetikai termékek, valamint a divat és sport ágazatában is erős növekedés látható.
Nagy különbségek Amerikában
Az Egyesült Államok gazdasági növekedése bíztató és várhatóan jövőre is folytatódik. A középosztály még mindig erős vásárlóerőt jelent, ami az egész kereskedelmet erősíti. Dél-Amerikáról viszont nem mondható el ugyanez. Brazília legdrágább helyszíne a 45., míg Argentínáé a 47. helyre került csak be, a többi dél-amerikai ország közül pedig egyedül Chile van fent a listán, a legolcsóbb európai város előtt, az 54. helyen.
Érdekes helyszínek
A vizsgált 68 ország közül a legolcsóbban Zimbabwe és Namíbia fővárosában lehetne prémium üzlethelyiséget bérelni, előbbiben 260 utóbbiban 230 eurós árakon, ami az említett 100 négyzetméteres alapterület esetén havi 600-670 ezer forintos bérleti díjat jelentene.
Mivel minden országból csak a legdrágább helyszínek kerültek a listába, meg kell említeni Rómát, ami Párizs és Zürich között Európa negyedik legdrágább helyszíne, valamint Velencét, Cannest és Firenzét, amelyek legdrágább utcái mindenhol megelőzik például Bécset.
Az Egyesült Államokban a 5th Avenue-t a Los Angeles-i Rodeo Drive (Beverly Hills) követi, ahol a bérleti díjak a zürichihez hasonlók. Amerika harmadik legdrágább utcája pedig a San Francisco-i Union Square.
Globálisan nézve 2017-ben erősödött a kiskereskedelem, amiben az online megrendelések felfutása is szerepet játszott. Ez azonban úgy tűnik, egyelőre nem veszélyezteti a prémium elhelyezkedésű üzleteket, a 451 városból ugyanis 136-ban mértek bérletidíj-emelkedést, míg csökkenést mindössze 90-ben. (portfolio.hu)
Kapcsolódó cikkeink
EuroCIS 2025: Komoly érdeklődés mutatkozik a kiskereskedelmi technológia szakvására iránt
Az Amazon és a TikTok nemrég egy olyan megállapodást kötött,…
Tovább olvasom >KSH: a kiskereskedelmi forgalom az előző év azonos időszakit 3,6, az előző havit 1,2 százalékkal haladta meg
Októberben a kiskereskedelem forgalmának volumene a nyers adat szerint 4,0,…
Tovább olvasom >A hazai kiskereskedelem egyik fő motorja a gyógyszerkereskedelem
A gyógyszeripar nagyon fontos iparág a magyar gazdaságban – hangsúlyozta…
Tovább olvasom >További cikkeink
Fogyó cégszámok, tartós félmilliós határ
2024-ben a társas vállalkozások száma várhatóan 12 ezerrel csökken, miközben…
Tovább olvasom >Decemberben alig változott a GKI konjunktúraindexe
A GKI Gazdaságkutató Zrt.– az EU támogatásával –felmérése szerint decemberben…
Tovább olvasom >Ünnepi fogások: bacon kuglóf, baconos sajttorta és szilveszteri kandírozott virslifalatkák
Sokszor egy-egy szokatlanabb hozzávaló, vagy akár maga a tálalás is…
Tovább olvasom >