Betiltják az „örökké tartó vegyi anyagokat”: az EU lépése a PFAS-ok korlátozására
Az Európai Bizottság új javaslatot tervez bevezetni, amely az úgynevezett „örökké tartó vegyi anyagok” (PFAS-ok) használatának széles körű betiltására irányul a fogyasztási cikkekben. Az intézkedés célja, hogy csökkentse ezeknek a környezetre és az emberi egészségre káros anyagoknak az elterjedését, miközben bizonyos ipari felhasználási területek kivételt élveznének – mutat rá a Portfolio.

A környezetre és az egészségre is veszélyesek lehetnek ezek az anyagok
A PFAS-ok (perfluoralkil- és polifluoralkil-anyagok) különleges tulajdonságaik miatt számos termékben megtalálhatók, például tapadásmentes edényekben, kozmetikumokban, szélturbinákban és repülőgépekben. Ezek az anyagok rendkívül ellenállóak, gyakorlatilag nem bomlanak le a környezetben, ami miatt „örökké tartó vegyi anyagokként” emlegetik őket. Használatuk előnyei mellett azonban jelentős környezeti terhelést és egészségügyi kockázatot jelentenek.
Az Európai Unió környezetvédelmi biztosa, Jessika Roswall megerősítette, hogy a PFAS-ok fogyasztási cikkekben történő használatát fokozatosan meg kívánják szüntetni. „Ez nemcsak a környezet, hanem az emberek és az ipar számára is fontos” – hangsúlyozta Roswall, hozzátéve, hogy az ipari szereplőknek elegendő időt biztosítanak az átállásra.
A tervezett szabályozás bizonyos területeken engedélyezné a PFAS-ok további használatát. Az asztma inhalátorok, az elektromos járművekben használt félvezetők és más nélkülözhetetlen technológiák továbbra is alkalmazhatják ezeket az anyagokat, figyelembe véve azok pótolhatatlanságát.
Ugyanakkor az Európai Vegyianyag-ügynökség (ECHA) konzultációi alapján az autóipar, a tiszta energia és a műanyagipar képviselői további kivételeket kértek, különösen a fluoropolimerek esetében, amelyeket például vízálló ruházatok és napelemek gyártásához használnak.
Az EU javaslata nem előzmény nélküli. Dánia, Németország, Hollandia, Norvégia és Svédország már támogatta a PFAS-ok széles körű korlátozását. Az Egyesült Államokban szintén komoly lépéseket tettek, többek között több milliárd dolláros egyezségeket kötöttek olyan vállalatok, mint a 3M és a Chemours, a vízszennyezés miatt indított perek nyomán.
A tervezett EU-s tilalom várhatóan 2025 elején léphet hatályba, és jelentős hatással lesz számos iparágra. Ez egy újabb lépés az EU környezetvédelmi céljainak eléréséhez, amelyek között kiemelt szerepet kap a fenntarthatóság és a káros anyagok használatának csökkentése.
Kapcsolódó cikkeink
Helyi gyártókkal lépne az uniós piacra a Temu
Egyre nagyobb hullámokat vet a Temu térnyerése Európában – most…
Tovább olvasom >Az Európai Bizottság engedélyezte a géntechnológiával módosított szójabab behozatalát az EU-ba
Az Európai Bizottság engedélyezte a géntechnológiával módosított szójabab uniós behozatalát,…
Tovább olvasom >Megosztó alku: nő az ukrán mezőgazdasági termékek uniós importkvótája
Az Európai Unió új megállapodást írt alá Ukrajnával, amely több…
Tovább olvasom >További cikkeink
A Waberer’s szállította a Zsolnay Fényfesztivál egyik legkülönlegesebb fényinstallációját
Amikor egy fényalkotás több mint ezer kilométerről érkezik, hogy a…
Tovább olvasom >Visszahívja az irodába dolgozóit a Starbucks
Szigorítja a Starbucks a hibrid munkavégzés szabályait: októbertől a vállalat…
Tovább olvasom >Fojtott tempóban: a cégvilág még zsugorodik, de lassul a visszaesés
A hazai cégek száma továbbra is csökken, de a visszaesés…
Tovább olvasom >