Betiltják az „örökké tartó vegyi anyagokat”: az EU lépése a PFAS-ok korlátozására
Az Európai Bizottság új javaslatot tervez bevezetni, amely az úgynevezett „örökké tartó vegyi anyagok” (PFAS-ok) használatának széles körű betiltására irányul a fogyasztási cikkekben. Az intézkedés célja, hogy csökkentse ezeknek a környezetre és az emberi egészségre káros anyagoknak az elterjedését, miközben bizonyos ipari felhasználási területek kivételt élveznének – mutat rá a Portfolio.

A környezetre és az egészségre is veszélyesek lehetnek ezek az anyagok
A PFAS-ok (perfluoralkil- és polifluoralkil-anyagok) különleges tulajdonságaik miatt számos termékben megtalálhatók, például tapadásmentes edényekben, kozmetikumokban, szélturbinákban és repülőgépekben. Ezek az anyagok rendkívül ellenállóak, gyakorlatilag nem bomlanak le a környezetben, ami miatt „örökké tartó vegyi anyagokként” emlegetik őket. Használatuk előnyei mellett azonban jelentős környezeti terhelést és egészségügyi kockázatot jelentenek.
Az Európai Unió környezetvédelmi biztosa, Jessika Roswall megerősítette, hogy a PFAS-ok fogyasztási cikkekben történő használatát fokozatosan meg kívánják szüntetni. „Ez nemcsak a környezet, hanem az emberek és az ipar számára is fontos” – hangsúlyozta Roswall, hozzátéve, hogy az ipari szereplőknek elegendő időt biztosítanak az átállásra.
A tervezett szabályozás bizonyos területeken engedélyezné a PFAS-ok további használatát. Az asztma inhalátorok, az elektromos járművekben használt félvezetők és más nélkülözhetetlen technológiák továbbra is alkalmazhatják ezeket az anyagokat, figyelembe véve azok pótolhatatlanságát.
Ugyanakkor az Európai Vegyianyag-ügynökség (ECHA) konzultációi alapján az autóipar, a tiszta energia és a műanyagipar képviselői további kivételeket kértek, különösen a fluoropolimerek esetében, amelyeket például vízálló ruházatok és napelemek gyártásához használnak.
Az EU javaslata nem előzmény nélküli. Dánia, Németország, Hollandia, Norvégia és Svédország már támogatta a PFAS-ok széles körű korlátozását. Az Egyesült Államokban szintén komoly lépéseket tettek, többek között több milliárd dolláros egyezségeket kötöttek olyan vállalatok, mint a 3M és a Chemours, a vízszennyezés miatt indított perek nyomán.
A tervezett EU-s tilalom várhatóan 2025 elején léphet hatályba, és jelentős hatással lesz számos iparágra. Ez egy újabb lépés az EU környezetvédelmi céljainak eléréséhez, amelyek között kiemelt szerepet kap a fenntarthatóság és a káros anyagok használatának csökkentése.
Kapcsolódó cikkeink
Javult áprilisban az euróövezet feldolgozóipari aktivitása, de még gyenge teljesítményt mutat
Áprilisban 32 hónapja a legenyhébbre mérséklődött az euróövezeti feldolgozóipar teljesítménycsökkenésének…
Tovább olvasom >A versenyképesség került előtérbe a fenntarthatósággal szemben az EU-ban?
Az Európai Unió fenntarthatósági (ESG) célkitűzései kiemelt prioritások voltak az…
Tovább olvasom >GKI Elemzés: A versenyképesség került előtérbe a fenntarthatósággal szemben az EU-ban?
Az Európai Unió fenntarthatósági (ESG) célkitűzései kiemelt prioritások voltak az…
Tovább olvasom >További cikkeink
Terjednek a sötét mintázatok az e-kereskedelemben – és gyakoribb ellenük a hatósági fellépés is
Sürgetés, nyomásgyakorlás, költségek elrejtése vagy „csepegtetése” – egyre gyakrabban alkalmazzák…
Tovább olvasom >Történelmi csúcson a vállalati fúziók – gyorsabb eljárásokkal, mesterséges intelligenciával dolgozik a GVH
2024-ben rekordszámú vállalati összefonódás történt Magyarországon, az érintett cégek összesített…
Tovább olvasom >Fagy sújtotta a hazai gyümölcsösöket – áremelkedéssel és kínálati hiánnyal indul a szezon
Május beköszöntével egyre több szezonális gyümölcs jelenik meg a boltokban…
Tovább olvasom >