Bélyegre került a pándi meggy és a kécskei rózsabarack
Két őshonos gyümölcs, a pándi meggy és a kécskei rózsabarack látható a Magyar Posta bélyegsorozatának legújabb darabjain.
A csendéletet idéző grafikai kompozícióban megfogalmazott, 185 forint címletű bélyegen a pándi meggy, a 230 forintos címleten a kécskei rózsabarack látható. Az alkalmi boríték és bélyegző grafikáját további gyümölcskompozíciók díszítik – közölte a Magyar Posta Zrt. az MTI-vel.
A pándi meggy némely adatok szerint a Kárpát-medencében termesztett meggyfélék között létrejött fajtakör. A magyar meggy hírnevét e fajtakör alapozta meg. Ma már csak szelektált klónjai szaporíthatók, amelyek 1978-1979-ben kaptak állami elismerést. Érési idejük június harmadik dekádjára tehető, a gyümölcs átlagos átmérője 21-24 milliméter. Alakja kissé lapított gömb, héja közepes vastagságú, bordópiros. Középkemény húsa sötétpiros, íze jellegzetesen savanykás-édes, kellemesen harmonikus. Termesztési értékét különlegesen jó íze adja, amely keresetté teszi a hazai és a külföldi piacokon.
A kécskei rózsabarack az ókécskei szőlőkben, valószínűleg magról keletkezett. Először Nyújtó Ferenc írta le és szelektálta. Július második harmadában, néha annál valamivel később érik. Gyümölcse közepes vagy nagy, kissé lapított, visszás csepp alakú. Alapszíne világos okker-narancssárga, háti és napos oldala kárminnal bemosott. Húsa sötét narancssárga, magvaváló, rostos, amellett lédús. Íze édes, jó kajszi aromájú, a héjnál kissé savanykás. (MTI)
Kapcsolódó cikkeink
További cikkeink
Fogyó cégszámok, tartós félmilliós határ
2024-ben a társas vállalkozások száma várhatóan 12 ezerrel csökken, miközben…
Tovább olvasom >Decemberben alig változott a GKI konjunktúraindexe
A GKI Gazdaságkutató Zrt.– az EU támogatásával –felmérése szerint decemberben…
Tovább olvasom >Ünnepi fogások: bacon kuglóf, baconos sajttorta és szilveszteri kandírozott virslifalatkák
Sokszor egy-egy szokatlanabb hozzávaló, vagy akár maga a tálalás is…
Tovább olvasom >