A VM szerint megalapozatlan a belvíz miatt élelmiszer-áremelkedésről beszélni
A Vidékfejlesztési Minisztérium (VM) szakmai álláspontja szerint jelenleg megalapozatlan azt állítani, hogy az idei belvíz termény- vagy élelmiszer-áremelést eredményez.
A szaktárca szerdai közleményében ismerteti: az elmúlt időszakban több olyan politikai vagy szakértői vélemény látott napvilágot, amelyek szerint a tavaszi mezőgazdasági munkáknak a belvíz vagy a csapadékos, hideg időjárás miatti csúszása növeli az árakat.
A hazai gabonák termelői árait alapvetően a világpiaci árak alakítják, amelyeket számos trend és hatás befolyásol, így többek között a terméseredmények alakulása – írja közleményében a tárca.
Kétségtelen, hogy a csapadékos időjárás miatt két-három hetes késéssel kell számolni a tavaszi munkálatok elvégzésében, és kétségtelen az is, hogy a 101 ezer hektárt elborító belvíz miatt eddig 9 ezer hektárral csökkent véglegesen az 1,647 millió hektáros őszi vetésterület. A tárca szerint azonban az időjárás kedvezőbbre fordulásával a kiesett idő a területek jelentős részén még behozható, elkerülve a jelentősebb hozamkiesést a tavaszi vetésű növényeknél.
A tavaszi talajmunkák csúszása a kora tavaszi vetésű növényeknél természetesen gondot okoz, elsősorban a zöldborsóban lehet jelentős „károkkal” számolni. A borult időjárás miatti fényhiány a hajtatásban és a palántanevelésben jelent további problémát.
A március közepi fagy a csonthéjasokat, elsősorban a kajszit és az őszibarackot károsította néhány térségben. A terméskiesés mértékét virágzás és terméskötődés után lehet majd megállapítani, így a fagy árakra való kihatását is akkor lehet majd megbecsülni.
A tárca kiemeli, hogy jelenleg az amerikai mezőgazdasági minisztérium (USDA), illetve a Nemzetközi Gabonaszövetség (IGC) előrejelzései pozitív képet festenek a 2013-as terméseredményekről, nem adnak okot aggodalomra a világpiaci árak emelkedését illetően.
Az IGC február végi világpiaci kitekintésében globálisan 682 millió tonna termést prognosztizál, ami 4 százalékos emelkedést jelent a 2012/2013. évi szezon kibocsátásához képest. Az IGC a 2012/2013. gazdasági évre vonatkozóan a kukorica globális vetésterületének 0,6 százalékos bővülését becsüli, így 172,5 millió hektáron kerülhet kukorica-vetőmag a talajba. A fenti adatok befolyásolják leginkább a hazai gabona- és takarmányárakat.
„A mezőgazdasági termelői árak, az élelmiszerárak alakulása jóval bonyolultabb annál, minthogy egy termelési-időjárási problémából valamennyi élelmiszertermékre gyártsunk megdönthetetlennek tűnő jóslatokat” – írja közleményében a tárca. (MTI)
Kapcsolódó cikkeink
További cikkeink
Orbán Viktor: jövőre reális a három százalékot meghaladó gazdasági növekedés
Reális a három százalékot meghaladó gazdasági növekedés 2025-ben Magyarországon –…
Tovább olvasom >Nehéz helyzetben a sertéshúságazat: emelkedő költségek, csökkenő fogyasztás és átalakuló szokások
Évek óta kihívásokkal néz szembe a hazai és az uniós…
Tovább olvasom >Az NGM tájékoztató levélben kéri az embereket, hogy költsenek
A Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) tájékoztató levélben fogja értesíteni az önkéntes…
Tovább olvasom >