Béke legyen veletek!
A hátteret nem ismerők számára teljesen váratlanul, április 27-én a szaksajtó jelenlétében újra tárgyalóasztalhoz ült az MNGSZ és az MGE vezetése. A találkozó célja annak demonstrálása volt, hogy a két szervezet a jövőben igyekszik ellenségeskedés nélkül egymás mellett működni, és adott esetben a szakma érdekeinek védelmében közösen fellépni.
Bár az álláspontok sok kérdésben nem közeledtek egymáshoz, a felek megállapodtak egy olyan, a szakma helyzetét és várakozásait összefoglaló anyag elkészítésében, amelyet együttesen fognak a vendéglátást felügyelő intézményi vezetőknek átnyújtani. A két szövetség lehetőség szerint együtt alakítja ki a szakácsképzés és a versenyszervezés hazai stratégiáját. A szakmai versenyek területét felosztották: az MGE szervezi a Hagyomány és Evolúciót, valamint a Czifrai-versenyt (és később az Euro-Toques hazai előversenyeit), az MNGSZ pedig a WACS Global Chef Challange és a Szakácsolimpia hazai előselejtezőit – azaz csodákat nem várhatunk. A hazai versenyek pontozási rendszerében mutatkozó óriási eltérések miatt elhatározták, hogy egyeztetik a zsűrizés szempontjait, és a szervezetek megfigyelőként részt vesznek egymás versenyein. Az MGE javasolta, hogy az értékeléseket próbálják meg előzetesen egyeztetett nemzetközi normamunkákhoz igazítani.
Bár a szakma megbékélésének útján maradtak még veszélyes rejtett aknák – a felek például nagyon szemérmesen elkerülték a Bocuse d’Or Hungary és az Akadémia témáját –, az MNGSZ és az MGE megállapodása szerencsés esetben akár első lépése is lehet egy, a hazai vendéglátásban nyugalmat hozó, várhatóan meglehetősen hosszú folyamatnak.
Kapcsolódó cikkeink
További cikkeink
Rendhagyó Fórum a CEONET Klub és az Egyensúly Intézet együttműködésében
November 12-én a Zwack Ház Füves Bárjában rendezték meg azt…
Tovább olvasom >Cukorbetegség világnapja: metrómegállókban ellenőrizhetjük a vércukorszintünket
Utazás közben is tehetnek az egészségükért azok, akik november 14-én,…
Tovább olvasom >Szivárványból hajtogatott bagel – A nap videója
Színpompás másfél perces film arról, hogyan készül Brooklyn (és valószínűleg…
Tovább olvasom >