Befejeződött az aratás Békés vármegyében
Befejeződött az aratás Békésben, a termésátlagok jóval elmaradnak az előző évekétől. A vihar a napraforgót, az aszály a kukoricát károsítja. A Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK) Békés Vármegyei Igazgatóságának adatai szerint őszi árpát csaknem 31 ezer hektáron vetettek, árpából hektáronként 5,5 tonnát, összesen 160 ezer tonnát takarítottak be.

(Fotó: Pixabay)
Őszi búzát 107 ezer hektáron vetettek, a termésátlag 4,5 tonna lett, 482 ezer tonnát arattak le. A csaknem 9700 hektáron vetett őszi káposztarepcéből 23 ezer tonna termést takarítottak be, hektáronként 2,4 tonnát. A termésátlagok 2-3 tonnával maradtak el hektáronként az előző évekétől a gazdák szerint, és az átvételi árak is stagnálnak. Őszi káposztarepcéért 170-190 ezer forintot adnak tonnánként, az őszi árpa felvásárlási ára 63 ezer forint. A takarmány minőségű őszi búza tonnája 70 ezer forint, az étkezési minőségűé 4-7 ezer forinttal magasabb a NAK adatai szerint. Barabás Béla, a Békés Megyei Mezőgazdasági Termelők Szövetsége titkára szerint a búza átvételi ára némileg emelkedik, a többi terményé stagnál.
Szakemberek szerint a lehullott csapadék ellenére az aszályhelyzet nem múlt el, legnagyobb mértékben a kukorica károsodott
Bozó József, a NAK Békés Vármegyei Igazgatóságának alelnöke szerint a kukoricának most 2,5-3 méteresnek kellene lennie, a csöveknek pedig legalább 30-40 centiméteresnek, de „sok helyen csak derékig ér a kukorica és csak minden harmadik-negyedik növényen van értékelhető cső”. Hektáronként 3-5 tonna termésátlag várható, de nem kizárt, hogy a táblák egyharmadának nulla lesz a hozama. „Biztos, hogy veszteséggel fognak zárni azok a gazdák, akik nem öntöztek, márpedig a többség nem tud öntözni” – fogalmazott.
A közelmúltbeli vihar a napraforgó egy részét károsította: a magasabb növényekbe bele tudott kapni a szél
A csapadékhiány miatt nem elég rugalmasak a szárak, így azok több helyen eltörtek, a tányérok a földön vannak – hangzott el az aratási koordinációs bizottság záróülésén. A múlt héten hullott csapadék a napraforgón segíthet a legtöbbet, hogy telítődjenek a szemek. Az alelnök szerint idén a nagyon korán, márciusban elvetett napraforgótáblák a megfelelő időszakban kaphatták a csapadékot. Körülbelül a táblák 20-30 százaléka ilyen, a többi gyenge, pici tányérral, ott nem lesz meg a várt eredmény. „Ez az év talán nem a 2022-es megsemmisülés, annál egy kicsit jobb” – fogalmazott Bozó József. A Békés Vármegyei Kormányhivatalhoz 1658 kárbejelentés érkezett, az összes bejelentés több mint 70 százaléka aszálykár – tájékoztatta a NAK vármegyei igazgatósága az MTI-t.
MTI
Kapcsolódó cikkeink
Tovább nőtt a könnyű és a nehéz bárány ára
Az Európai Bizottság adatai szerint az Európai Unió juh- és…
Tovább olvasom >Jelenleg is tart az aratás, figyeljünk az utakon!
Még tart az aratási időszak, ezért országszerte a nagy mezőgazdasági…
Tovább olvasom >Ezer vízügyi szakember dolgozik az aszály elleni küzdelemben
Országszerte ezer vízügyi szakember dolgozik az aszály elleni küzdelemben és…
Tovább olvasom >További cikkeink
Nemzetközi felmérés: rekordmagas az utazási kedv Európában a globális feszültségek ellenére is
Az éghajlatváltozás, a globális bizonytalanságok és a geopolitikai zavarok ellenére…
Tovább olvasom >Új felmérés: a vásárlók nem kérnek a mérgező vegyszerekből
Egy új, öt országot érintő felmérés komoly aggodalmakat tárt fel…
Tovább olvasom >Marriott Residences márkanév alatt születik újjá a Körszálló
Új életre kel a budai látkép ikonikus eleme, a Körszálló.…
Tovább olvasom >