Befejeződött a kalászosok aratása Békés vármegyében
Befejeződött a kalászosok aratása Békés vármegyében, őszi búzából és árpából a tavalyinál jobb termésátlagok születtek, igaz, kevesebb terültet vetettek be a gazdák.

Békés vármegyében az őszi kalászosok terméseredményei az utóbbi évek termésátlagánál magasabbak (Fotó: Pixabay)
Őszi búzát a tavalyi 106,7 helyett nem egészen 96 ezer hektáron vetettek a gazdák, 575 700 tonna termést takarítottak be, a termésátlag hektáronként 6 tonna lett. Őszi árpából 170 ezer tonnát arattak le mintegy 28 ezer hektárról (tavaly 45,67 hektáron termesztették), 6,1 tonnás termésátlaggal. Őszi káposztarepce 9 ezer hektáron termett, 18 ezer tonna került a tárolókba, a termésátlag 2 tonna lett hektáronként. Tavaszi árpát kétezer hektárról 4,5 tonnás átlaggal 9 ezer tonnányit takarítottak be – közölte az MTI-vel hétfőn a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara Békés Vármegyei Igazgatósága. A helyi aratási koordinációs bizottság szakemberei megállapították, hogy az őszi kalászosok terméseredményei az utóbbi évek termésátlagánál magasabbak (tavaly őszi búzánál és árpánál is 5,2 tonna volt hektáronként 2023-ban); az őszi káposztarepce és a magborsó viszont negatív rekordot ért el (repce 2023-ban több mint 10 ezer hektáron termett, 3,1 tonnás termésátlagot produkált).
A bizottság tagjai a betakarítás mintegy felénél jött csapadék előtt jobbnak ítélték a búza minőségét; utána úgy találták, hogy körülbelül fele-fele a malmi és a takarmány minőség. Az esőzések után több gombás és bakteriális fertőzésre utaló jelet is tapasztaltak.
Az őszi árpa tonnáját 50-52 ezer forintért; a repcét 170-180 ezer forint között vásárolják fel. A takarmány minőségű búza ára 62-64; a malmi minőségűé 66-68 ezer forint között mozog. Tárolókapacitással kapcsolatos gondok nincsenek a vármegyében. A bizottság ülésén elhangzott, hogy mostanáig 900 parcellára, mintegy 9 ezer hektárra vonatkozóan jelentettek be kárigényt, eddig közel azonos arányban érkeztek a vármegyei kormányhivatal agrárügyi főosztályához a viharkárok és aszály okozta kárbejelentések. A meleg, csapadékszegény időjárás azonban előre vetíti az aszálykárok emelkedését – vélik a szakemberek. A kukoricakultúrákon – amelyek aratása a napraforgóval nagyjából egyszerre, augusztusban kezdődik – már érezhető az aszály hatása.
MTI
Kapcsolódó cikkeink
A mezőgazdaság hitelállománya 6 százalékkal mérséklődött
A mezőgazdaság hitelállománya 6,0 százalékkal 1001,2 milliárd forintra mérséklődött az…
Tovább olvasom >Az öntözésen múlhat a mezőgazdaság jövedelemtermelő képessége
Egyre jelentősebb vízhiány vár Európára, ezért az öntözésen és a…
Tovább olvasom >A mezőgazdasági beruházások 42 százalékát épületekre és építményekre fordították 2024-ben
A KSH előzetes adatai szerint 669,4 milliárd forint volt a…
Tovább olvasom >További cikkeink
Rekordszinten a vállalatvezetők elköteleződése a fenntarthatóság iránt
A K&H fenntarthatósági index legfrissebb adatai szerint a vállalatvezetők hozzáállása…
Tovább olvasom >Kismértékben emelkedett a FAO élelmiszerár-indexe júniusban a hús, tejtermékek és növényi olajok drágulása miatt
Az ENSZ Élelmezésügyi és Mezőgazdasági Szervezetének (FAO) pénteki jelentése szerint az élelmiszer-alapanyagok…
Tovább olvasom >Mitől tízszereződhet meg egy-egy bor ára?
Kevesebben vannak világszerte, mint ahány ember járt az űrben, számuk…
Tovább olvasom >