Befejeződött a belvízelvezetés és vízvisszatartás közötti egyensúly megteremtését célzó fejlesztés az Alföldön
Több mint 6 milliárd forintból finanszírozták az Alföldön a belvízelvezetés, valamint a vízvisszatartás és -tározás közötti egyensúly megteremtését célzó műszaki beavatkozásokat a Környezeti és energiahatékonysági operatív programban (Kehop) – jelentette be a Jász-Nagykun-Szolnok Vármegyei Kormányhivatal főispánja kedden Szolnokon.
Berkó Attila hozzátette, az Európai Unió és a magyar állam 6,021 milliárd forintos vissza nem térítendő támogatásával jött létre a projekt, amelyet az Országos Vízügyi Főigazgatóság (OVF) és öt területi vízügyi igazgatóság konzorciuma valósított meg, és amely a klímaváltozás okozta időjárási szélsőségek következményeinek hatékonyabb kezelését biztosítja.A beruházás legfőbb célja az volt, hogy az egyre gyakoribb szélsőséges időjárás miatt erősödő vízvisszatartási igényeknek megfelelően hosszú távon fejlesszék az adott térség vízkészlet-gazdálkodását – erősítette meg. Ennek része a vízvisszatartás, a lefolyás-szabályozás és a különböző vízigények kielégítése, amelyek érdekében megépültek, fejlesztésen vagy rekonstrukción estek át az ehhez szükséges vízgazdálkodási műtárgyak, létesítmények – mondta. Ezek mellett további közvetett cél a vízi ökoszisztémák és vizes élőhelyek védelme, valamint a vízgazdálkodási feladatok ellátását segítő infrastrukturális feltételek megteremtése – fűzte hozzá.
Hubai Imre, a Jász-Nagykun-Szolnok Vármegyei Közgyűlés elnöke elmondta: öt vízügyi igazgatóság együttműködésével valósult meg ez a projekt
Ez is azt mutatja, hogy nem lehet kiragadni egyes tájegységek igényeit, hanem mindig komplexen kell figyelni a vízgyűjtőre nehezedő kihívásokat, és azokat közösen kell megoldani. Hozzátette: fel kell készíteni a szántóföldön gazdálkodókat, hogy a paradigmaváltás nemcsak a vízhasználat, a vizek kijuttatása, hanem a kultúraváltásban is eljött. Utóbbi, Magyarország ellátásbiztonsága szempontjából is „egy megkerülhetetlen kérdés lesz a jövőben” – emelte ki. Lovas Attila, a Közép-Tisza-vidéki Vízügyi Igazgatóság (Kötivizig) igazgatója arról beszélt, az igazgatóság területén a Villogó belvízcsatorna mederfejlesztését és rekonstrukcióját végezték el Karcag, Kunhegyes és Abádszalók térségében. A másik projektelem a Tisza-tó keleti partján található Örvényabádi belvízrendszer csatornáinak mederfejlesztése és műtárgyainak rekonstrukciója volt, amely Abádszalók, Tiszaderzs, Tiszaszentimre, Tiszaszőlős, Tiszaigar és Tiszaörs településeket érintette – közölte.
Az MTI-hez eljuttatott közlemény szerint egyszerre több projekt is megvalósult
A fentieken túl több megvalósult a Bácsborsódi tározó funkcióbővítése, a Harangodi tározó és a Kállai-főfolyás rehabilitációja, a Hejő-főcsatorna rekonstrukciója és a Hódmezővásárhely térségi vízrendszer komplex rekonstrukciójának első üteme. A belvízcsatornák lefolyási paramétereinek javításával nő a csatornák vízszállító képessége, ezzel együtt nő a hasznosítható vízkészlet, és mérséklődnek a káros víztöbbletből adódó kedvezőtlen hatások. Az újonnan épült vízszint-szabályozó és vízkormányzó műtárgyak, illetve a meglévő műtárgyak funkcióbővítése és helyreállítása a vízvisszatartást, a vízpótlást és a kártételek elleni védekezést segítik, továbbá javul a vízháztartás is az adott térségben. A projekt elősegíti a betározott természetes vízkészletek időbeli és térbeli hasznosítását, hozzájárul a belvízi kockázatok csökkentéséhez, ezáltal mérsékeli az éghajlatváltozás szélsőséges hatásait (heves esőzések kártételei, aszályos időszakok) – szerepel a közleményben. A projekttel közvetlenül érintett konzorciumi tag vízügyi igazgatóságok: Alsó-Duna-völgyi (Aduvizig), Felső-Tisza-vidéki (Fetivizig), Észak-magyarországi (Emvizig), Közép-Tisza-vidéki (Kötivizig) és Alsó-Tisza-vidéki Vízügyi Igazgatóság(Ativizig).
MTI
Kapcsolódó cikkeink
Megjelent az egyedi szaktanácsadási szolgáltatásokat támogató kiírás
Új pályázati felhívás jelent meg 10 milliárd forint keretösszeggel a…
Tovább olvasom >A klímaváltozás elleni küzdelem nem mehet a gazdák kárára
Hazánk elkötelezett a klímaváltozás elleni küzdelemben, ugyanakkor a gazdák versenyképességét…
Tovább olvasom >A magyarok kétharmada szerint változtatni kell az életmódon a klímaváltozás miatt
Egy új, az Európai Beruházási Bank (EBB) által készített felmérés…
Tovább olvasom >További cikkeink
KSH: novemberben a kiskereskedelmi forgalom az előző év azonos időszakit 4,1, az előző havit 0,6 százalékkal haladta meg
2024. novemberben a kiskereskedelem forgalmának volumene a nyers adat szerint…
Tovább olvasom >NGM: láthatóan kezd visszatérni a lakosság bizalma
A kormány azon dolgozik, hogy a gazdaság jobban teljesítsen, így…
Tovább olvasom >Fidelity Kitekintés 2025: Az USA készen áll a reflációra
A republikánusok fölényes győzelme a novemberi választásokon jelentősen megváltoztatta a…
Tovább olvasom >